Dobrý večer, dnes je pátek 14.6.2024, svátek slaví Roland, zítra Vít.

Drobné radosti kolem vás aneb nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř

drobne-radosti-kolem-vas-aneb-nikdy-neni-tak-zle-aby-nemohlo-byt-hur

drobne-radosti-kolem-vas-aneb-nikdy-neni-tak-zle-aby-nemohlo-byt-hur
Šťastný život se skládá z mnoha maličkostí. Mnohé z nich si ve všedním běhu dní ani neuvědomujeme. Měli bychom si jich však považovat. Když se nám nic nedaří a zdá se nám, že všechno je na nic, měli bychom si vybavit podobný seznam, jaký tu uvádíme. Měl by nám dodat sebevědomí a také přivést k vděčnosti za to, co jsme dokázali a čeho se nám v životě dostalo.

___

___

1. V tomto měsíci jste zaplatili všechny účty

A ještě vám možná zbylo něco, co utratíte sami pro sebe. Je jedno, jak moc vás štvou všechny ty poplatky – důležité je, že ta povinnost existuje a vy ji dokážete plnit. Tomu se říká samostatnost.

 

2. Kladete si otázky.

Pochybujete o svém jednání. Znamená to, že jste otevřeni dalšímu růstu a rozvoji, že jste schopni se objektivně hodnotit a usilovat o něco většího.

 

3. Máte práci.

Nerozhoduje kolik hodin, na jakém místě pracujete. Vyděláváte peníze, za které se můžete nějak živit, máte kde spát a něco si každý den oblékáte. Pokud to není zrovna to, o čem jste kdysi snili, nemusí to ještě být krach. Ceníte si své nezávislosti a odpovídáte sami za sebe.

 

4. Máte čas zabývat se tím, co se vám libí.

Platí to, i pokud ono „líbí“ znamená pouze gauč, večeři a televizní seriál.

 

5. Nemáte strach o dnešní večeři.

Něco máte v ledničce, něco ve spíži a můžete si dokonce vybrat, co dnes budete večeřet.

 

6. Máte potěšení z jídla.

Neberete ho pouze jako zdroj výživy.

 

7. Máte jednoho či dva velmi dobré kamarády.

Lidé často přemýšlejí nad vhodným počtem přátel. Nakonec každý pochopí, že počet kamarádů nijak neovlivňuje stupeň vzájemné blízkosti, důvěry a porozumění.

 

8. Můžete si dovolit jet dneska metrem, dát si šálek kávy nebo načerpat naftu do svého auta.

A nijak zvlášť nad takovými maličkostmi nepřemýšlíte.

 

9. Jste úplně jiný člověk, než jste byli před rokem.

Učíte se a rozvíjíte a dokážete určit, v čem jste se změnili k lepšímu a v čem k horšímu.

 

drobne-radosti-kolem-vas-aneb-nikdy-neni-tak-zle-aby-nemohlo-byt-hur-2
drobne-radosti-kolem-vas-aneb-nikdy-neni-tak-zle-aby-nemohlo-byt-hur-2
10. Máte čas.

To znamená, že kromě hlavních a nezbytných záležitostí se můžete věnovat ještě něčemu dalšímu. Možná jste nedávno byli na koncertě své oblíbené skupiny, přečetli jste novou knížku, nebo jste na celý den zajeli na výlet do nějakého jiného místa. Nemusíte pracovat čtyřiadvacet hodin denně, máte čas také na zábavu.

 

11. Máte potřebné oblečení.

Neděláte si starosti s čepicí a rukavicemi, když nastane zima. Máte fajn oblečení na léto a dokonce pěkné sváteční věci, ve kterých se dá jít třeba na svatbu kamarádky.

 

12. Cítíte, kdy je něco v životě tak, jak to být nemá.

Uvědomit si, že něco není, jak má být, je prvním a rozhodujícím krokem k nápravě. To platí i tehdy, kdy si ještě ani zdaleka nejste jisti, co je třeba udělat, aby se věci zlepšily.

 

13. Setkání sama se sebou v mládí

Kdybyste se mohli potkat se sebou samým ještě docela malým, řekli byste: “Dokázali jsme to, poradili jsme si a přežili jsme tu hroznou bouřku”.

Všechna svá zranění jste nechali v minulosti a sobě samému byste mohli říci: „V budoucnu to s tebou bude jenom dobré“.

 

14. Máte svůj osobní prostor.

Nemusí to být celý byt nebo dům. Může to být pokoj, kout, stůl, kde se zabýváte svými věcmi nebo odpočíváte. Tam si sami rozhodujete o tom, kdo se smí stát součástí vašeho malého světa. Je to místo, kde vládnete výhradně vy.

 

drobne-radosti-kolem-vas-aneb-nikdy-neni-tak-zle-aby-nemohlo-byt-hur-3
drobne-radosti-kolem-vas-aneb-nikdy-neni-tak-zle-aby-nemohlo-byt-hur-3
15. Dokázali jste ukončit nedobré vztahy.

Je velmi důležité, že jste je měli. Ale ještě důležitější je, že vy i váš partner jste dokázali přijmout promyšlené a uvědomělé rozhodnutí o rozchodu. Znamená to, že jste otevřeni něčemu novému a rozhodnuti najít skutečně blízkého člověka.

 

16. Máte o něco zájem.

Není důležité, co to je: vztahové záležitosti, četba, filmy, vesmír nebo vznik života na Zemi. Existuje prostě něco, co váš mozek silně vzrušuje.

 

17. Umíte se o sebe postarat.

Víte, kolik hodin spát, abyste se dobře cítili, víte, na koho se obrátit, když máte zlomené srdce, s kým se můžete odvázat a co dělat, když vám není dobře.

 

18. Pracujete kvůli určitému cíli.

I když už jste opravdu unavení a váš cíl se zdá pořád stejně neurčitý a daleký, je důležité ho mít a jít za ním.

 

19. Nevisíte jenom na budoucnosti.

Nejšťastnější jsou ti lidé, kteří i při úsilí o budoucí cíle se dokážou radovat z dnešního dne, z přítomné chvíle, z toho, co se děje teď a tady.

 

20. Prošli jste mnoha těžkostmi.

Umíte se postavit každé výzvě, kterou vám život přináší. Můžete ji srovnat s potížemi minulosti, které se občas zdály nepřekonatelné. Ale zvládli jste je a dnes jste bohatší o zkušenosti. Život není lehčí, to vy jste moudřejší.