Příjemnou noc, dnes je neděle 23.6.2024, svátek slaví Zdeňka, zítra Jan.

Praha očima Moraváka aneb jak Prahu vidím já

praha_mala.jpgJsou tomu 2 dny co jsem se vtátil z Prahy (dnes je 15.5.2010, v Praze jsem byl 10.-13.5.2010). Poslední má návštěva tohoto města se uskutečnila naposledy před dvěma roky. Tentokrát jsem si Prahu pořádně vychutnal, navštívil spoustu míst a zpět do Olomouce jel se spoustou pozitivních i negativních pocitů. Jak tedy vidím Prahu já? Jestli vás to zajímá, tak čtěte dále :-)
___
___

Když jsem byl v Praze, chvílemi jsem si vytáhl mobil. Vypadalo to, jako bych si psal SMS, ale nebylo tomu tak. Psal jsem si v heslech na co právě myslím. Své myšlenky z Prahy o Praze tady trošku rozvinu ...

MHD Praha

Poměrně hodně na mne zapůsobilo MHD. V tramvaji nebo autobuse jsem nejel už desítky měsíců ... paradoxně když nad tím tak přemýšlím, tak to bylo asi naposledy právě v Praze.
No a metro? To je skvost. Jistě ... Pražáci to už ani nevnímají, ale my co jsme v Praze jen na návštěvě prožíváme událost, kdy jedeme pod zemí rychlostí 80 km za hodinu jako docela velký zážitek.
Zajímavostí je, že Pražáci lépe využívají svůj čas a v metru čtou. My moraváci toto děláme méně a v tramvajích a autobusech skoro nečteme. A to nemluvím jen o studentech. Četlo i mnoho lidí ve věku kolem padesátky - kupodivu ne časopisy, ale spíš beletrii.
Co se týče třeba autobusů, ty jezdí mnohem dynamičtěji a uspěchaněji než v Olomouci. Řidiči autobusu se na zastávku vřítí čtyřicítkou a pak prudce brzdí. Jezdí na způsob plyn-brzda-plyn-brzda. Jaká je při tom spotřeba paliva je druhá věc, že? ;-)
No a tramvaje? Klasika - ty máme v Olomouci taky. Každopádně řidiči tramvají v Praze to mají mnohdy asi velmi těžké, protože je tam hlavně v centru neskutečně hustý provoz a úzké uličky už dávno nestačí lidem a dopravním prostředkům.
Překvapilo nás, že i když jsme jezdili MHD skoro pořád, potkali jsme jednoho jediného revizora a to ještě v prostorách, kde jezdí metro (stanice), tedy nikoliv přímo v metru. Za MHD jsme na ty 3 dny dali 660 Kč (na celý rok stojí MDH přes 6000 Kč! - paradox, že?). Takže MHD Praha má buď málo revizorů nebo měli v době naší návštěvy skoro všichni dovolenou :-D

Křižíkova fontána

Tak to je skvost. Za světla je to jen pár trysek, které neforemně trčí ze země, ale když se sešeří a začne show, tak je to krása. Je to hra barev, trysků a hudby. I když tady ta sranda stojí 200 Kč na osobu a trvá jen asi 45 minut, doporučuji se tam zajet podívat.

Kouřící těhotná žena na staromáku

No jo ... i takové skvosty jsem v Praze viděl. Na staroměstském náměstí jsem viděl ženu něco málo před třicítkou, jak kouřila cigaretu a přitom byla těhotná. Je to hnus nezodpovědnej, všichni na ni koukali, ale co naděláme, že? Když je někdo tupej blbec, tak ho ani pohledy kolemjdoucích nerozhodí

Městská policie Praha má 18 let

Dalším docela prima zážitkem byla ukázka zásahu MP Praha na Staroměstském náměstí. Bylo demonstrováno, jak je spacifikován útočník a také jak je osádka auta vystříhávána z vozidla a jak Záchranná služba přebírá pacienta s možností poranění krční páteře (s límcem). Měli jsme štěstí, protože jsme zachytili plnoletou Městskou policii v jejím prvním dni plnoletosti :-)

Drogy na václaváku

S kamarády z Prahy jsme šli po Václavském náměstí a v tom kamarádi říkají: "Hele, ta prodává drogy". Před námi byla žena na vozíku ve věku něco málo přes 30 let, za ní byl muž, který jí vozík tlačil. Ona měla cosi na klíně. Moc mě to nezajímalo, ale překvapilo mě, že je tak troufalá, protože je václavák propěchován kamerovým systémem a policisté jsou co 100 metrů. Nu budiž ...
Taky se nám povedlo spatřit dva mladíky v metru, kteří měli natažené stříkačky (tzv. inzulínky). Co v nich měli nám bylo neznámo, ale byly sjetí jak zákon káže. Ach jojda ... odvrácená strana krásné Prahy.

Chaos, spěch, komerce

Pražáci jsou uspěchaní. Chodí rychle, dobíhají MDH, MDH jezdí rychle ... v tom se musím přiznat, že mi Morava vyhovuje. Tady jsou ještě zbytky poklidu a nejsme tak uřícení.
Komerce: hrozně moc obchůdků a obchodů, v historických částech města podbízivci, kteří nabízí své služby - suvenýry, restaurace, hotel ... a to tak, že člověka přímo osloví na ulici. Zkrátka peníze vládnou ...

Matriošky v Praze? Ano ...

Obchůdky v centru prahy, které nabízí suvenýry, jsou plné českého skla, triček s nápisem Prague, stejných kšiltovek a také ... matriošek. Trošku uniformní a nudné, ale jsou některé obchůdky, které nabízí pestřejší výběr a ty mají pořád plno. A o tom to je.

Restaurace Interspar - čerstvé ovocné nebo zeleninové saláty

Dojeli jsme i do nějakého obchodního centra a tam bylo něco, co bylo rájem pro mé smysly a organismus. Šlo o restauraci - něco ve stylu švédských stolů, kdy jste si z boxu vybrali na misku různé zeleninové nebo ovocené saláty, mohli si přisypat různá semínka a pak to vzít k váze a v klidu zbaštit. Něco takového mi v Olomouci hodně chybí. My Moraváci nejsme bohužel příliš zaměření na zdravou stravu, ale věřím, že něco podobného u nás také vznikne.
Adresa: Restaurace Interspar Nákupní 389/3, 102 00  Praha-Štěrboholy

Smrad z aut

Na místech, kde je frekventovaná doprava to opravdu hodně intenzivně smrdí kouřem z aut. Už aby byly nějaké hybridy nebo aby co nejvíc lidí jezdilo na LPG, protože tak intenzivní smrad jsem asi ještě nikdy nikde nezažil (možná je to tím, že nikdy nejezdím do zahraničí). V určitých částech města, kde je opravdu hodně rušná doprava se auta hýbají rychlostí asi 5 kilometrů za hodinu a jsou nalepené jedno na druhém, tak si dovedete představit, jak to tam asi vypadá.

Mladí kuřáci - puberťáci stojí u škol a gymnázií důležitě s cigaretou v ruce a jsou "úplně nejvíc dospělí"

No jo ... mlaďoši u základních škol a u gymnázií pokuřují cigarety. Pro mne jako tvůrce webu www.kurakovaplice.cz nepochopitelnej hnus, ale realita je taková jaká chce být. To ale není jen specifikum Prahy, ale tento fenomén je i u nás na Moravě. Je jsem měl takový pocit, že těch kouřících "dospělých" dětí jsem viděl tak nějak víc. Ale možná je to tím, že je v Praze větší koncentrace lidí.

Drahá a kvalitní auta

Po Praze jezdí obrovské množství aut, jak jsem již psal. Ale zatímco na Moravě potkáte často i starší auta - Škoda 105, 120, favorit, tak v Praze jsem viděl nejstarší auto asi felicii (těch tam bylo trošku víc) a jednu jedinou škodu 120 a to na parkovišti u kolejí. Evidentně je ekonomika Prahy a Olomouce někde jinde.
Obzvlášť dost mne překvapilo, jaká auta vídám na kolejích v Praze. Studenti mají kvalitní a drahé vozy ... kdepak na ně asi vzali? (ještě že máme štědré rodiče, žéé? :-) ).

SMS v metru fungují! Wov.

Za metro můžete platit i SMSkou. To je asi důvod, proč operátoři zavedli signál i do stanic metra. Zatímco ve stanici můžete posílat zprávy a telefonovat, na trase to samozřejmě možné není (a asi ani nebude). Každopádně mne to docela překvapilo (neskývám, že mile).
Trapná situace byla, když jeden pán komusi znovu a znovu volal ve stanicích a pořád ztrácel signál, když vyjel mimo stanici. No jestli to tak dělá často, nechtěl bych platit jeho účty za telefon :-)

A co blondýnky

No vtipy o blondýnkách určitě nijak nepreferuju a znám i mnoho chytrých blondýnek, ale zaujala mne jedna věc: v ZOO Praha jedna maminka zavolala na své dvě děti "Děcka, půjdeme doleva". Sranda je, že děti měly obě tak kolem jednoho nebo dvou let a při myšlence, že je mnoho dvacetiletých lidí, kteří si pletou strany mě to docela hodně povabavilo (ba i rozesmálo). No co už ... :-)
Snad ani nemusím dodávat, že děti nechápavě hleděly a počkaly na blondýnku maminku, která jim musela po chvilce ukázat, kde je "to levo" :-D

Obrovská anonymita

Anonymita je v Praze opravdu obrovská. Po ulicích chodí stovky tisíc lidí, do toho se vmísí turisti a to je mazec. V metru skoro nikdo s nikým nemluví, lidé jsou si cizí a lhostejní. Slyšel jsem jednu holku, jak říkala, že byla ve Francii, tam byli lidé usměvaví a příjemní. Pak se vrátila do ČR a půl roku si musela zvykat, že u nás je to jiné, že se všichni mračíme a stěžujeme si, jak se máme hrozně špatně, i když tomu mnohdy tak není.
Výhodou jsou asi bezpečnostní kamery, jinak když se stane nějaký trestný čin, by bylo hodně těžké v Praze někoho identifikovat právě pro tu obrovskou koncentraci lidstva.

Policajti v MHD

No jo, zase to MHD. Všiml jsem si, že v Praze mnohem více a častěji policisté jezdí v MHD. To je v Olomouci velmi vzácné. Na druhou stranu se tomu ani nedivím, když vidím tu koncentraci dopravy v Praze. Možná je tramvaj nebo autobus rychlejší než policejní auto v nikdynekončící pražské zácpě :-)

Billboardy skoro všude

V Praze, hlavně v okrajových částech města, je obrovské množství billboardů. Zrovna v tuto dobu je před volbami, tak jsem na billboardech pořád koukal do xichtu Parobkovi, což mne zrovna dvakrát netěšilo. Politiku totiž nesnáším, nemám rád a nerozumím jí.
Každopádně koncetrace billboardů v Praze je neuvěřitelně vysoká a u silnic je vidíte snad co 50 metrů.


Sloupy vysokého napětí vedou městem? Proč ne ...

To je taky specialitka, na kterou jsem zatím nikde nenarazil. Zatímco ve větších městech vede vysoké napětí pod zemí, v okrajové části Prahy zvané Kunratice vede přímo podél frekventovaných silnic mezi domy.
Když se podíváte dobře na prostředek fotky, uvidíte jakéci černé cosi a to je stožár vysokého napětí .
Přemýšlel jsem, kde se stožáry VN ve městě vzaly. Pak mi to docvaklo. Jak se město expandovalo, rostly nové a nové budovy a na stožáry se tak nějak zapomnělo a nebo by bylo zrušení stožárů a zavedení kabelů pod zem drahé, tak se to prostě neřešilo a stožáry zůstaly :-) Trošku hyzdí krajinu města, ale na druhou stranu je to raritka (asi i pro studenty na kolejích, stožáry jsou totiž hned vedle VŠ kolejí). Tak hlavně aby na ně nikdo nelezl, že?

Slečny s taštičkami z obchůdků s oblečením

Takový trošku amerikanismus se dostal i k nám: když si v nějakém značkovém obchodě něco koupíte, dostanete většinou papírovou kabelku, ve které je zboží. Viděl jsem tak spoustu různých "překrásných" slečen, které nemají nic užitečnějšího na práci než si pořád dokola kupovat oblečení, které si vezmou na sebe 3x. Taštičky s nápisy Orsay, Umro, Nike a další byly fakt in :-) Navíc je to samozřejmě reklama té značce, když rozdají takových 100 taštiček denně a čte to dalších 1000 lidí, tak to asi funguje, no :-)
Někdy tuhle konzumní a komerční společnost trošku nesnáším a chtěl bych se podívat aspoň na měsíc o nějakých 200 let zpět ;-)

Pestře oblékaní lidé

Lidé v Praze se snaží nebýt uniformní a něčím se odlišit. Jejich oblečení je často pestré a zajímavé. Někdy až bizardní a extravagantní. Ale to se mi líbí - nebát se a vzít si něco netradičního a tím nezapadnout do davu. Platí to hlavně asi u mladých slečen a žen.

ZOO Praha

O ZOO Praha člověk často slyší, každou chvilku je tam televize a natáčí jak o život, tak z rodidel gorily nebo slonice vylézá malý potomek.
V ZOO v Praze se mi ale až tak moc nelíbilo. Některé pavilony byly zanedbané, neudržované, některé zvířecí výběhy byly nevysekané, takže tam bylo tolik trávy, že zvířata ani nešlo vidět. Viděli jsme opakovaně prach na cedulkách, špínu a dokonce jsme našli i jedno mrtvé zvíře.
Za svůj život jsem navštívil 3 ZOO - Lešná, Olomouc a Praha. A jednoznačně nejkrásnější je ZOO v Lešné. Ta byla pestrá, zajímavá, vše nové, hezké a udržované.

Pražský akcent

Je asi zbytečné psát, že Moravák a Pražák mluví jinak. Zatímco v Praze se říká rozsviť, v Olomouci říkáme rožni - ale to je jen jeden z mnoha příkladů. Zatímco Moravák slovo VIĎ používá jednou za měsíc, Pražák v každé druhé větě.
Pražáci mluví taky hlasitěji než Moraváci. My Moraváci jsme takoví stydlíni a moc se hlasitě neprojevujeme. To když jede Pražák v autobuse, je mu dobře rozumět i 5 metrů daleko, takže hovory poslouchají lidi, které to ani nezajímá.

Suma sumárum? Doma je nejlépe ...

Všude dobře, doma nejlépe. Už jsem byl přiotrávený z toho obrovského množství lidí. Během 4 dní mi to fakt začalo lézt na nervy. Nyní si budu ještě víc vážit toho, že žiju na vesnici, mám klid a před barákem potkám maximálně na své zahrádce bažnata, srnu nebo na cestě nějakého náhodného kolemjdoucího, který jde na procházku do polí.
Viz fotky z naší zahrady.