Dobrý večer, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Recenze LCD GSM guard - bezdrátového bezpečnostního systému s různými čidly

lcd-gsm-guard_recenze.jpegČas od času napíšu nějakou recenzi na služby nebo zboží. Rozhodl jsem se, že si pořídím domů k ochraně majetku bezpečnostní systém LCD GSM guard alarm. Alarm mi zakoupila matka. Na tomto alarmu je mi sympatických hned několik věcí. Např. princip plovoucího kódu, možnost připojení velkého množství čidel rozdělení sledovaných prostorů na zóny, jednoduchá bezdrátová instalace, apod. Článek není napsán pro komerční účely, jedná se o mé osobní zkušenosti s alarmem.
___
___

lcd_gsm_guard_alarm_bezpecnostni_system.jpg
lcd_gsm_guard_alarm_bezpecnostni_system.jpg - lcd_gsm_guard_alarm_bezpecnostni_system.jpg
Začínáme - co si rozmyslet

 • pročetl jsem technické vlastnosti a návod LCD GSM alarmu, objednal ho
 • před tím než alarm dorazil jsem si rozvrhl kolik budu potřebovat čidel a jaká, kam dám čidla a kam umístím hlavní modul (tak aby se k němu případný vetřelec nemohl hned dostat a poplach se adekvátně spustil aniž by hlavní modul vetřelec stihl zlikvidovat)
 • připravil jsem místo pro hlavní modul - uzamykatelná skříňka v domě (záměrně neuvádím kde)
 • zvolil jsem mobilního operátora (Vodafone nabitá karta - 1,20 Kč/SMS - nejlevnější ze všech operátorů)

Alarm dorazil

 • GSM alarm dorazil 31.5.2010
 • prohlížím hlavní modul a čidla
 • nastavuji jumpery (svorky) na čidlech (viz návod - odkaz na konci stránky) - tím nastavuji hlídané zóny, nastavování je docela otrava a nesmí se u něj udělat chyba, ale není to zase až tak moc těžké (v návodu je to jednoduché)
 • nastavuji v hlavním modulu zóny - je nutné nejdříve smazat továrně nastavené zóny (ty nefungují) a vytvořit nové zóny, modul vás vyzve, abyste zapli čidlo a vyvolali jako aktivitu (PIR - pohyb, magnet - rozpojení, kouřové - něco zapálit u čidla apod.), totéž uděláte ještě jednou, čidlo se přiřadí k zóně, kterou nastavujete
 • testuji PIR čidlo - zpočátku se zdá, že když jdu velmi pomalu, čidlo mne nezaznamená, vždy ale nakonec po kratší chvilce můj pohyb detekuje a nepovede se mi ani jednou kolem čidla projít nepozorovaně, takže opět 100% funkčnost a spokojenost
 • testuji magnetické čidlo (nalepil jsem na dveře) - zcela bezproblémově funkční ve 100% pokusů
 • nastavuji telefonní čísla pro poplach a testuji - při alarmu skutečně čidlo rozesílá SMS na předvolené 3 telefony a pak následně volá na hlavní telefonní číslo (první ze tří pohotovostních telefonních čísel), ve chvíli kdy zvednu mobilní telefon, siréna utichá a já slyším co se u hlavního modulu děje, když telefon položím, siréna opět začně houkat (přesně tak jak je napsáno v návodu)
 • dále testuji možnost zprovoznění alarmu SMSkou, klávesnicí na modulu a dálkovým ovladačem - vše plně funkční
 • zkouším telefonovat na Vodafone linku - vše funguje bezproblémově - jak volání sluchátkem, tak i handsfree (reproduktor a vestavěný mikrofon v hlavním modulu)

Co dále?

 • 4.6.10 dorazilo dalších 5 čidel - 4 pohybová (PIR) a 1 kouřové, bez větších problémů se mi podařilo je spárovat s centrálou
 • 12.9.10 první planý poplach - příčinu nevíme
 • 19.11.10 druhý planý poplach (jiné čidlo) - příčinu nevíme
 • 8.12.10 vyhodnocení po půl roce fungování GSM alarmu: kromě dvou falešných poplachů (alarm jsme vypnuli pomocí SMS a stejným způsobem zase zapnuli, takže plané poplachy neměly žádné následky) jsme s alarmem spokojeni, funguje jak má a i namátkové testy všech čidel jsou bez problémů, baterie jsme zatím nemuseli měnit ani v jednom čidle, i když jsme v domě každý den (takže čidla blikají a vysílají jak o život), pohybové čidlo dobře funguje i v přístavku, který je asi 30 metrů od centrály.


Rizika, problémy a jejich řešení u čidel, dálkového ovladače a modulu:

problém: po zadání kódu, který je v návodu (a je továrně nastaven) je možné smazat sledovanou zónu a tak znemožnit komunikaci čidla a modulu
řešení: umístit hlavní modul na místo, kam se případně návštěva nebo lidé pracující v domě nedostaonou (např. uzamykatelčná DŘEVĚNÁ skříňka - kovová skříňka by výrazně zeslabovala příjem signálu z čidel

problém: nebezpečí, že v době od zapnutí alarmu do doby než se sepne alarm jsou prostory nechráněné
řešení: zkrátit čas od zapnutí modulu do spuštění sledování zón (nejkraší časová prodleva 3 sekundy, nejdelší 30 sekund)

problém: sepnutí alarmu ovladačem nelze mimo dům zkontrolovat
řešení: je možné alarm sepnout SMSkou a nebo nastavit časovou prodlevu (až 30 sekund) a postupovat tak, že zapneme alarm (to je oznámeno písknutím) a pak máme 30 sekund na opuštění prostoru

problém: čidlo je moc daleko (nebo je umístěno např. v železobetonové místnosti), signál z něj nedosáhne až k modulu
řešení: je možné použít zesilovač (repeater, opakovač) signálu (něco málo přes 1000 Kč), ten je napájen ze sítě, ale má i záložní baterii, takže při odpojení elektřiny zlodějem dochází ke spuštění poplachu, můžete také zvolit jiné umístění čidla blíže k modulu či jej dát dále od kovových věcí (zárubně, kovová vrata apod.) - jakýkoliv kov u čidel zkracuje vzdálenost, kam čidla mohou vyslat signál!!!

problém: pohybové čidlo a kouřové se mi uložily do jedné zóny
řešení: problém jsem se pokusil vyřešit smazáním obou zón, ale když jsem znovu nastavil čidla jedno po druhém, i přesto se mi nepodařilo odlišit signál jednoho PIR čidla a kouřového čidla (shodou okolností jsou obě čidla v jedné místnosti, takže mi to až tak moc nevadí)


Často dotazované problémy:

(informace z webu www.gsm-alarmy.cz)

U LCD GSM Guard mi nejde zadat výchozí heslo 1111 v nastavení centrály
U některých modelů je heslo kompletně vypnuté a do menu alarmu se dostanete najetím na položku Alarm Setup v menu a dáte OK.

Nefunguje mi zadání hesla přes tónovou volbu telefonu.
Pro korektní rozpoznání tónové volby je nutný dobrý gsm signál jak volajícího tak centrální jednotky a zadruhé zadávat heslo pomalu. Pokud se Vám přesto heslo nedaří zadat nebo není možné v provozních podmínkách dosáhnout silného signálu pak je možné alarm aktivovat a deaktivovat pomocí SMS. Pro aktivaci alarmu pošlete SMS na centrální jednotku ve formátu hesloA1, takže např. pokud máte heslo 1234 pak bude sms vypadat 1234A1. Pro odemčení alarmu stačí zaslat SMS ve formátu hesloA2 (v uváděném případě tedy 1234A2). Po odeslání sms se alarm aktivuje cca do 1 minuty. Záleží za jak dlouho zpráva dorazí do centrální jednotky.

Nefunguje mi telefonní karta v centrální jednotce.
U nové telefonní karty je třeba nastavit dvě věci. Zaprvé kartu samotnou aktivovat a poté vypnout kontrolu pinu při připojení do sítě. Toto nastavení je klíčové a bez tohoto nastavení Vám karta nebude v alarmu fungovat. Nejjednodušší ověření správného nastavení karty je vložit ji do libovolného mobilu, ten zapnout a zavolat na nějaké číslo. Pokud se hovor povede bez nutnosti zadávat piny máte kartu nastavenu pro alarm správně.

Kolik dalších bezdrátových senzorů mohu k zakoupené sadě připojit?
K libovolné sadě GSM Guard můžete dokoupit a připojit neomezené další množství dalších senzorů všech typů z naší nabídky.

Jak daleko od centrální jednotky mohu senzory zapojit?
Cetrála má běžný dosah cca 200 metrů, ale záleží na tlouštce zdí, materiálu atd. Cetrála má běžný dosah cca 150 metrů, ale záleží na tlouštce zdí, materiálu atd. 100 metrů můžeme přímo garantovat v běžném prostředí (domy, paneláky, sruby atd.).

Je jednoduché sadu GSM Guard nainstalovat i jako laik bez znalostí problematiky?
Ano, celou sadu nakonfigurujeme a otestujeme před zasláním k zákazníkovi. Zákazník poté jen vybalí obsah sady a umístí senzory na zdi pokojů pomocí hmoždinek a vrutů, popřípadě pomocí oboustranných samolepících pásek uchytí senzory na okna a dveře. Poté pomocí klávesnice zadá telefonní čísla do centrály, na která má centrá v případě poplachu volat. Tato čísla Vám můžeme taktéž před zasláním nakonfigurovat. Pokud se přesto necítíte na instalaci, pak Vám za nízký poplatek alarm přijedeme nainstalovat, popřípadě navrhneme rozmístění čidel ve Vašem objektu pro optimální zabezpečení.

Je sada GSM Guard vhodná pro mé prostory?
GSM Guard je vhodný k instalací do bytů, domů, kanceláří, továren, garáže, skladiště, obchodu atd. Systém je založen na bezdrátové technologii a technologii GSM, takže se dá instalovat kdekoliv.

Je složité ovládat alarm vzdáleně přes mobil?
Není, stačí vytočit číslo alarmu, zadat nastavené heslo a poté stiskem čísel na mobilu aktivujete a deaktivujete jednotlivé funkce nebo posloucháte co se děje v okolí centrální jednotky.LCD GSM alarm v kostce

Typy čidel připojitelných k alarmu:

plošné pohybové (nereaguje na kočky a psy)
pohybové (reaguje i na kočky a psy)
tříštění skla
plyn
požár (kouřové)
senzor otevření dveří

vibrační senzor (otevření dveří, otřes okna a skla)
Signál čidla: 200 metrů, možnost zesílení signálu čidla zesilovačem (řádově tisíce metrů dostupnosti signálu)

Zapnutí alarmu:

 • telefonem (SMS)
 • dálkovým ovladačem s plovoucím kódem
 • klávesnice bezpečnostního modulu (viz foto výše)

Informace o narušení prostoru:

 • SMS
 • volání
 • siréna

Zvláštnosti, specifika a poznámky:

 • GSM modul funguje se SIM kartou všech českých operátorů (Vodafone, T-mobile, O2)
 • záložní baterie min. na 12 hodin provozu
 • možnost odposlechu prostoru, kde je hlavní modul v době vyhlášení poplachu
 • sirénu můžete vypnout na dálku svým mobilním telefonem
 • modul funguje i jako normální mobilní telefonní přístroj - možnost telefonování a psaní SMS
 • možnost sledování až 16 zón (ve které můžete mít i několik čidel!)
 • hlášení o poplachu může odejít až na 3 různé telefony (ve formě SMS nebo volání)
 • pokud máte doma kočku, psa, je lepší variantou dát čidla na otevření dveří než pohybové senzory
 • pokud si pojmenujete jednotlivé zóny (může jich být až 16) a správně nastavíte čidla, když vám při poplachu přijde SMSka, napíše se v ní, která ze zón byla narušena (např. SMS ve tvaru "GARAZ Poplach!")

Chtěli byste se mě na něco zeptat?

Napište mi v části KONTAKT v hlavním menu vpravo.

Návod k použití LCD GSM guard bezpečnostního systému

schema.jpg
schema.jpg - schema.jpg
LCD GSM alarm detailně - popis zařízení

Tento GSM alarm má vyšší stupeň zabezpečení proti napadení systému, než levnější GSM alarm typ 01 a 01K a také než většina levných GSM alarmů na trhu. Jedná se o bezpečnější přenos dat mezi čidly a centrálou a snížení možnosti průniku do systému případným útočníkem téměř na nulu.

Bezdrátová Infrapasivní čidla dodávaná k tomuto GSM alarmu jsou speciální čidla s mimořádnými technickými vlastnostmi. Dosah těchto čidel je až 200m. Výdrž kvalitní alkalické baterie je kolem 2 let. PIR čidla mají testovací i pracovní mód, možnost vypnutí indikačních LED diod a vestavěné teplotní vyvažování, které zajišťuje omezení falešných poplachů na minimum. Jedná se o PIR čidla s kódem zboží: 2622 a 2623

Pomocí bezdrátového GSM alarmu LCD GSM Guard zabezpečíte libovolný objekt proti vniknutí. Díky bezdrátovému řešení je instalace snadná i pro laika, není nutné vrtat zdi ani tahat žádné kabely. Stačí rozmístit senzory a čidla na patřičná místa v rozsahu až 100 metrů od centrály alarmu. Navíc naše řešení obsahuje kromě běžných poplašných zvukových a světelných sirén také GSM modul, pomocí kterého Vás alarm upozorní až na tři přednastavená telefonní čísla o vniknutí do objektu. Další velkou výhodou je možnost dálkového ovládání GSM alarmu pomocí mobilního telefonu. Není také nutné si pamatovat žádné piny ani jiná hesla. Ke každému alarmu dostanete hned několik dálkových ovládání (podobné řešení jako centrál u automobilu), kde pomocí jednoho tlačítka alarm vypnete nebo zapnete. Alarm má navíc na centrále plnohodnotnou klávesnici a podsvícený LCD displej, takže pokud klíčenky nechcete používat, můžete odemykat a zamykat alarm zadáním hesla na centrále.
Záložní akumulátor udrží GSM alarm v chodu po výpadku napájení po dobu až 12hodin. A v případě výpadku napájení odešle GSM alarm informační SMS zprávu (volitelná funkce).
Vynikající funkcí tohoto GSM alarmu je také tzv. ''Funkce dětského dálkového ovladače''. Jedná se o volitelnou funkci, kdy můžete u jedné klíčenky (nebo několika klíčenek) nastavit tuto funkci, a následně vždy, když bude systém zajištěn, nebo odjištěn touto klíčenkou, přijde Vám informační SMS zpráva. Máte tak k dispozici vždy informaci o tom, kdy např. Vaše dítě přišlo domů, nebo kdy dům, nebo byt opustilo.
GSM alarm také zároveň může sloužit jako plnohodnotný GSM telefon, lze s ním posílat a přijímat SMS, telefonovat, spravovat adresář, sledovat zmeškané hovory apod.

Jak funguje GSM alarm:
1. Čidlo zpozoruje narušení objektu a předá impuls centrální jednotce. Centrální jednotka GSM alarmu spustí poplach, zapne sirénu a začne okamžitě vytáčet telefonní čísla uložená v jednotce.
2. Mobilní operátor spojí jednotku s mobilem uživatele. Uživatel buď přijme běžný hovor, kdy se mu přehraje záznam z jednotky (např. informaci o vloupání + číslo na místní policii apod.).
3. Uživatel muže kdykoliv zpět zavolat na číslo centrální jednotky. Mobilní operátor spojí uživatele s jednotkou.
4. Po zadání hesla může odposlouchávat co se děje ve střeženém objektu, může vzdáleně vypnout sirénu nebo jakkoliv jinak ovládat centrální jednotku.

Funkce, výhody a možnosti použití GSM alarmu
• Bezdrátové řešení – snadná instalace
• Dálkové ovládání – pohodlí
• Vzdálené ovládání pomocí mobilu chráněno heslem
• Zapnutí / vypnutí alarmu a zapnutí / vypnutí houkání sirény pomocí mobilu
• Siréna pro vyplašení narušitele
• Až tři uložená telefoní čísela pro hlasovou a SMS signalizaci spuštění alarmu
• Vzdálené monitorování zvuků v objektu zavoláním z mobilu
• Tlačítko pro okamžitou pomoc – spustí alarm a vytočí uložená čísla
• Baterií zálohovaná centrála pro případ přerušení el. napájení
• Až 16 sledovaných zabezpečovacích okruhů s možností pojmenování
• Neomezená možnost rozšiřování – přidávání různých čidel a sirén dle libosti bez omezení
• Kompatibilní s libovolnou předplacenou nebo paušální GSM telefonní kartou použitou v Evropské Unii (O2, T-Mobile, Vodafone atd.)
• Pokud zapomenete dálkové ovládání, můžete alarm vypnout nebo zapnout pomocí mobilu.
• Pokud zapomenete při odjezdu zapnout alarm, můžete ho dodatečně zapnout vzdáleně pomocí mobilu.
• Můžete kdykoliv zjistit stav ve vašem hlídaném objektu.
• Můžete sledovat až 16 samostatných zabezpečených zón – např. půdu, sklep, první patro atd.
• Pracovní teplota GSM alarmu a čidel je -20st.C až + 50st.C !

Střežený objekt můžete jednoduše rodělit na 2 střežené zóny. Je zde možnost zvolit aktivaci buď všech čidel (tzv. hlavní zóna), nebo pouze vyhrazených čidel, které jsou přiřazeny do tzv. lokální zóny. Tzn. Máte např. dvě čidla v patře, dvě čidla v přízemí a 1 čidlo v garáži a máte možnost volby, zda budete aktivovat všechny čidla, nebo pouze čidla v přízemí a v garáži. V době kdy nejste doma, pak můžete aktivovat hlavní zónu (střeží se pomocí všech čidel). Jakmile přijdete domů, tak deaktivujete alarm a na noc, kdy se pohybujete pouze v patře domu, můžete aktivovat lokální zónu, kdy bude střeženo přízemí + garáž. Aktivaci a deaktivaci vybrané zóny můžete velmi jednoduše volit na dálkovém ovladači, kde máte extra tlačítka pro hlavní a lokální zónu, nebo můžete použít klávesnici alarmu, nebo na dálku z mobilního telefonu.

GSM alarm má skutečně velmi jednoduché nastavení a ovládání a celková koncepce GSM alarmu je taková, aby nastavení a ovládání zvládl i technicky nepříliš nadaný uživatel. Součástí dodávky GSM alarmu je velmi podrobný návod k obsluze s obrázky, který si můžete stáhnout i z těchto stránek, ve formátu .pdf

Obsah balení GSM alarmu:
1x Centrální LCD GSM Alarm jednotka (řídí všechna čidla v objektu, spouští alarm, sirény, volá na zvolená čísla)
3x Dálkový ovladač na klíčenku (pro zapnutí a vypnutí alarmu, ztlumení sirény a zapnutí poplachu)
1x bezdrátové magnetické čidlo – hlídá otevření vstupních dveří nebo oken
1x bezdrátový pohybový senzor – hlídá pohyb v místnosti
1x vnitřní siréna
1x napajecí adaptér
2x externí anténa (malá a velká) pro zesílení příjmu GSM signálu
1x česká uživatelská příručka pro snadnou instalaci a obsluhu