Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Kapesní zloděj bude v budoucnosti zřejmě prodělečné řemeslo

kapesni_zlodej_prodelecne_remeslo.jpegTento článek nemá ani tolik pojednávat o kapesních zlodějích jako spíš o skutečnosti, že stále méně a méně přicházíme do styku s běžnými penězy a to díky internetovému bankovnictví a platbou platební kartou. Vzniká jakýsi virtuální svět peněz, který se neustále zvětšuje a expanduje.

___

Kdysi jen peníze ... dnes hlavně karty a internetové bankovnictví

Nevím jak vy, ale mě dnes došla skutečnost, že stále méně a méně držím peníze v rukách. Proč? Když přijde výplata nebo jiné peníze, všechno chodí na účty do banky. Na internetovém bankovnictví mi to připadá jako v nějaké hře. Peníze za služby a nebo zboží přepošlu, ale peníze vůbec nevidím. Jde o jakýsi virtuální svět peněz. Všimněte si, že často platíme přes internet hypotéky, elektřinu, plyn, vodu, odpady, různé splátky, telefon, internet a další. Někteří z nás, kteří se nenecháváme rozmazlovat zbytečně vysokou výplatou (i můj případ, buďte klidní), tak vlastně dostanou peníze za práci, ktero vykonali a veškeré finance dají za bydlení, energie nebo internet. Peníze vůbec nevidíte. A složenka? Naše děti ji už asi nebudou znát a budou se na ni chodit dívat do muzea.

 

Nákup s bankovní kartou stále bezpečnější

Stejně to platí i u bankovních karet. Nakoupíte zboží v supermarketu a opět peníze nevidíte. Pokud se vám karta ztratí, pokud není někde poblíž PIN, nálezce nebo zloděj za ni nic nekoupí. Tedy na starší (bezčipové) karty nakoupit jde, když napodobíte šikovně podpis, ale když si všimnete, stále častěji je nutné zadávat pin a stále méně se u kas podepisujeme (je to prima i proto, že tím nezdržujeme lidi u kasy za námi a taky tím, že pokladní musí kontorlovat shodnost podpisu na papírku s podpisem na kartě ... pak se podepíšete špatně, musíte vytáhnout občanku, opisuje se číslo občanky - to je složité, zlatý pin!).

 

Zloději hackeři?

Je to svět, ve kterém je všechno jednodužší. V minulosti jste museli všude peníze nosit a hrozilo, že vám je někdo ukradne, že je ztratíte nebo někde (třeba v obchodě s potravinami) jednoduše zapomenete. Proto ten nadpis, že kapesní zloděj bude zřejmě v budoucnu prodělečné řemeslo. Dařit by se mohlo internetovým hackerům, ale programátoři už teď vymýšlí mnoho "neprůstřelných" způsobů, aby nešlo vaše peníze z účtu nelegálně odčerpat. Asi nejlepším způsobem je potvrzení SMS, které používá většina bank. Méně praktická se mi zdá kontrola certifikátem u komerční banky. Vždy totiž musíte nosit disketu, CD nebo flash se souborem certifikátu a to je jisté omezení. Pokud certifikát nemáte, peníze jednoduše přes internetové bankovctví neodešlete. 

Snad jen lidé kolem 50 let a více mají tendenci peníze vybrat, dát si je doma do hrnečku nebo nechat v peněžence a postupně je utrácet. Je to tak trošku zastaralý způsob a také nebezpečný - pokud peníze ztratíte, můžete být do další výplaty bez jídla.

 

Jaká bude budoucnost?

Jaká bude asi budoucnost? Zaniknou peníze? Budeme platit jen kartami a bude jen virtuální finanční svět, kde by se veškeré platby dohledaly a to zabránilo např. černé ekonomice (melouchaření)? Kdo ví ...