Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Zamyšlení Články autora webu Provident půjčka - navýšení až 83%. Přemýšlejte, než si půjčíte.

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Provident půjčka - navýšení až 83%. Přemýšlejte, než si půjčíte. Email
Sobota, 05. září 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 11151x

provident_pujcka_novodoba_lichva.jpgStejně jako já jste asi i vy viděli reklamu na půjčku firmy Provident. Krásná reklama, která na každého působí příjemně - pohledná upravená žena říká, že má každý svůj příběh a že pokud potřebujete půjčit, není to problém. Nedalo mi to a když mi přišel vtíravý leták i domů, trošku jsem začal přemýšlet proč je firma Provident tak aktivní ...

___

Před několika lety jsem získal certifikát z aplikované ekonomie a tak jsem tak nějak zvyklý v životě ekonomicky přemýšlet. Představme si modelovou situaci: máte 10 dní před výplatou a v koupelně vám praskne trubka ve zdi. Zjišťujete, že konto zeje prázdnotou a přitom jste v úzkých a potřebujete rychle půjčit (toho, když je někdo v úzkých společnosti nabízející půjčky rády využívají). Vidíte reklamu Providentu v televizi (hádejte z čích peněz byla reklama zaplacena - z peněz lidí, kteří si od Providentu půjčili - samozřejmě).  

Jsem zvědavý (jako asi každý člověk) a jdu tedy na stránky Providentu, volím půjčku 10.000 Kč, volím nejvyšší možné splátky - systém mi nedovolí splácet např. částku 3000 Kč (to by byly úroky příliš zřejmé), volím tedy nejvyšší částku, kterou mi systém dovolí zvolit - 1565 Kč (systém zjevně ignoruje můj požadavek na tak vysoké týdenní splátky - za měsíc bych totiž splatil 6930 Kč! a měl bych tedy celou částku splacenou za necelé dva měsíce, systém mi automaticky nabídene nejnižší částku 550 Kč, nenechá mne tedy svobodně rozhodnout).

Systém webu ukáže tabulku, kde máte 3 nabídky: 

provident_pujcka_legalni_novodoba_lichva.jpg

Je mi sympatické, že tabulka uvádí čátku, která bude celkem ke splacení a i RPSN (které se musí zobrazovat ze zákona). 

  • V prvním případě při půjče 10.000 Kč tedy přeplatíte částkou 6340 Kč
  • ve druhém případě přeplatíte půjčených 10.000 Kč částkou 7260 Kč
  • ve třetím případě pak půjčku 10.000 Kč přeplatíte částkou 8360Kč (tedy zaplatíte za 60 týdnů navíc o 83,6%!!!).  

Jakási slušnost mi říká, že použít slovo lichva by nebylo vhodné ... každopádně když sami zapřemýšlíte, navýšení 10.000 Kč o částku téměř se rovnající půjčce je přinejmenším zvláštní (a ať přemýšlím jak přemýšlím, lichvu mi to připomíná - je to čistě jen a jen můj názor, který snad mohu v demokratické společnosti říci).

Než jít tedy do Providentu půjčit si peníze (a neskutečně prodělat), opravdu si raději půjčím z kontokorentu u své banky nebo ještě lépe od své matky. Ta ode mne žádná procenta za půjčku nežádá a já jí mohu do budoucna půjčit také s RPSN 0%. Ještě že máme tu rodinu, že? :-)

 

Budiž obě strany vyslyšeny ... co na to Provident

Dotázal jsem se Providentu na podmínky, přišla následující odpověď:

Při době splatnosti 30 týdnů a půjčce 10 000 Kč je navýšení 6340 Kč (RPSN 512,59%). Nejedná se však o úrok, ale o navýšení, jak sám zmiňujete. Navýšení zahrnuje veškeré poplatky za vedení půjčky, úrok a v neposlední řadě osobní obsluhu naším obchodním zástupcem, který je Vám kdykoliv k dispozici. Navíc naši klienti mohou do 14 dní odstoupit od smlouvy a vrátit bez navýšení hotovost, kterou obdrželi. Pokud klient půjčku splatí dříve, než stanovuje doba splatnosti uvedená ve smlouvě, je vypočítána sleva z navýšení a neúčtují se žádné poplatky ani penále za toto předčasné splacení.

Jsem rád, že se i firma Provident vyjádřila a že jsem jí mohl v tomto článku dát prostor. 

Mějte se prima a ... přemýšlejte, když jde o peníze.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny