Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Vypadávání vlasů u mužů, žen a dětí - příčina, léčba

vypadavani-vlasu-u-muzu-zen-a-deti-pricina-lecba
vypadavani-vlasu-u-muzu-zen-a-deti-pricina-lecba
Děsí vás, že vám zůstávají v ruce chomáče vlasů pokaždé, když si je prohrábnete? Bojíte se pořádně učesat, protože máte strach, kolik vlasů vám zase zůstane na hřebenu? Zlobí vás, kolik jich nacházíte na podlaze při úklidu? Nejste v tom sami. Vypadávání vlasů a řídnutí kštice má mnoho příčin od nekvalitní péče a nešetrného zacházení přes genetické předpoklady až po nemoc. Jak ale poznáme, kdy jde o běžný úbytek v souvislosti s obnovou vlasů a kdy jde o onemocnění?
___
___


Přirozená ztráta vlasů aneb kolik vlasů normálně denně vypadne?

Vlas vyrůstá z folikulu, který má schopnost produkovat vlasy dva až sedm let. Z každého vyroste dvacet až třicet vlasů, každý vlas postupně prochází třemi fázemi. Nejdůležitější je fáze růstová (v té se nachází až 80 % vlasů, které máme momentálě na hlavě), vlas roste a sílí. Poté následuje přechodná fáze, kdy přestává růst a odumírá, a nakonec se dostává do závěrečné etapy, kdy jednoduše vypadne.

Za běžnou se považuje ztráta asi 100 vlasů denně, ale při mytí jich může být až 300.

Varovné signály

Tušíte, že vaše kštice řídne více, než je normální? Pak byste měli zpozornět. Mezi časté příčiny patří hormonální výkyvy. Na stavu vlasů se podepisuje i životní styl a devastuje je i náš velký nepřítel, stres. Pokud vám vlasy intenzivně vypadávají déle než čtyři měsíce a nebo se vám na pokožce hlavy objeví holá místa či se vám radikálně zhoršila jejich kvalita, raději neváhejte a vyhledejte dermatologa. Na základě pohovoru vyhodnotí, jaké jsou pravěpodobné příčiny potíží a doporučí další vyšetření.
Zpravidla následuje klinické vyšetření pacienta i stavu vlasů, tzv. trakční test, nebo podrobné mikroskopické vyšetření či počítačová analýza aktivity vlasů. V závažnějších případech se provádí např. speciální odběry k vyloučení nedostatku železa, stopových prvků, narušení rovnováhy hormonů, štítné žlázy apod.


Vliv ročního období na vypadávání vlasů

Je pravděpodobné, že vaše potíže souvisejí s ročním obdobím. Na jaře a na podzim totiž vlasy ztrácíme více než v jiných ročních obdobích. Nepropadejte panice a vyberte si speciální přípravky, které podpoří zdraví, vitalitu a krásu vašich kadeří nebo fungují jako prevence proti předčasnému stárnutí. Existují účinná séra, která pronikají do buněk vlasového folikulu a revitalizují vlas od základu a chrání pokožku hlavy před škodlivými vlivy, jiným řešením jsou potravinové doplňky. Na růst vlasů a na kvalitu kůže má dobrý vliv selen a zinek.


OTÁZKY A ODPOVĚDI KOLEM VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Představuje vypadávání vlasů pro ženy a muže psychickou zátěž?
Pokud se jedná o takové to běžné (sezonní vypadání vlasů, zejména po umytí), většinou to muži i ženy zvládají. Pokud však problém trvá delší dobu nebo je padání markantní nejen při česání, ale i během dne, pak se jistě stává psychickou zátěží v zaměstnání i vzhledem k dobrému pocitu ze sebe samého - tehdy pacient přicházído ordinace dermatologa a chce problém řešit.

Přibývá lidí s problémem vypadávání vlasu?
S tímto problémem přichází čím dál více pacientů. Postižena je více ženská populace. V první fázi se snaží problém většinou řešit nákupem různých vlasových přípravků v drogeriích, na doporučení kadeřníků v salonech nebo v lékárnách. Pokud ale potíže s padáním vlasů přetrvávají, obrací se pak na lékaře - dermatologa.

Na jakém principu funguje vlasová péče?
Např. kofein chrání vlasové kořínky před negativními účinky testosteronu (u mužů i u žen!). Dobrá odezva pacientů je i na vlasové produkty s obsahem dalších látek, jako jsou např. arginin, sójové extrakty, methionin, peptidy, zinek, selen apod., tedy látky a stopové prvky stimulující růst vlasů.


Související odkazy: