Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Těhotenství a toxoplazmóza z kočky - mýtus nebo skutečná hrozba?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Těhotenství a toxoplazmóza z kočky - mýtus nebo skutečná hrozba? Email
Neděle, 24. listopad 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3801x

tehotenstvi-a-toxoplazmoza-z-kocky-mytus-nebo-skutecna-hrozbaStále ještě mezi lidmi koluje názor, že jakmile žena otěhotní, musí kočka nekompromisně z domu. Prý automaticky nakazí budoucí maminku toxoplazmózou a dítě bude mít trvalé následky. Není to ale pravda.

___

___

Chyba je v hygieně

Nákaza toxoplazmózou má tolik možností, že riziko, že by za to mohla právě vaše kočka, je minimální. Daleko větší pravděpodobnost nákazy spočívá v nedovařeném mase nebo špatně očištěné zelenině. Bohužel, právě kočky na pověry ohledně toxoplazmózy doplácejí nejvíc.

Pokud plánujete otěhotnět a chcete mít jistotu, že je  všechno v pořádku, můžete si nechat udělat sérologický test. Podle odborníků je však pravděpodobnost nákazy toxoplazmózou od kočky je téměř nulová. Je prokázané, že tuto chorobu prodělaly asi dvě třetiny populace a ani o tom nevědí. Tělo si tím pádem tvoří protilátky a další nákaza již nehrozí. To ale neznamená, že jistá ostražitost není na místě. Především je v době těhotenství potřeba klást větší důraz na hygienu - pečlivě omýváme zeleninu a ovoce, prkénko i nůž. Neochutnáváme syrové maso (tatarák). Zvýšené riziko nákazou toxoplazmózou může vyplývat ze zanedbaného kočičího záchodku.  Ten je zapotřebí čistit 2x denně a v době těhotenství za použití rukavic. Zárodky toxoplazmózy se totiž stávají infekčními za den či dva.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny