Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Alergie na latex (rukavice, kondomy) - příznaky, projevy, prevence, informace

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Alergie na latex (rukavice, kondomy) - příznaky, projevy, prevence, informace Email
Středa, 13. listopad 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10699x

alergie-na-latex-rukavice-kondomy-priznaky-projevy-informaceAlergie můžete mít dnes už téměř na všechno. Koncem 20. století se objevila alergie na latex, tedy kaučukovou pryž. O co se vlastně jedná a na co si takto postižení lidé musí určitě dávat pozor? Jedná se vlastně o alergii a rostlinné bílkoviny, protože latex je šťáva (mléko) ze stromu kaučukovníku. Postihuje téměř 1- 2,5% napříč kontinenty.

___

___

S latexem se můžeme setkat ve 40 000 různých podobách: dudlíky, gumové hračky, ochranné pracovní i zdravotní rukavice, mužská antikoncepce, jídlo, boty, pásky a další.

 

Choroba z povolání

Do každodenního styku s latexem díky chirurgickým rukavicím přicházejí zdravotníci. Alergie na latex je důležitý celosvětový medicínský problém a stává se i často příčinou chorob
z povolání. Nejvíce ohrožení jsou lidé pracující v kaučukovém průmyslu a pacienti s opakovanými operacemi.

Zajímavým jevem souvisejícím s alergií na latex je i to, že lidé, kteří touto alergií trpí citlivěji reagují i na pyly, avokádo, banán, jedlý kaštan, kiwi, brambor, hlávkový salát, broskev, grep, fík, rajče, meloun, ořechy atd.

 

Astma nebo ekzém

Latex vstupuje do těla kontaktem se sliznicí (ústa, urogenitální trakt, pochva), kontaktem s kůží, dále vdechnutím či parenterálně (tzn. krví).

 

Jak se projevuje alergie na latex

  • Vzniká zánět očních spojivek, alergická rýma a kýchání a také astma, které někdy může přejít až do šoku. Tyto stavy nastávají do několika minut od styku alergika s nebezpečnou látkou.
  • Vzniká svědivý ekzém. Přichází s několikahodinovou prodlevou po kontalctu a1ergika s přírodním latexem. Obvykle jde o dobu od šesti hodin do dvou dnů. Pokud došlo k opakovanému kontaktu, může se tento ekzém rozrůst na větší plochu těla Tuto reakci nezpůsobuje přímo kaučuk, ale chemické přísady v něm.
  • Vzniká kožní zánět na rukou, kterým trpí většinou alergici, kteří dlouhodobě a pravidelně (zejména v práci) používají latexové rukavice.

 

Prevence alergie na latex

Jak se vyhnout alergii na latex?

  • Zdravotníkům s alergií na latex je potřeba zajistit, aby měli k dispozici nepráškované a nelatexové rukavice a výrobky. Náhrada je možná syntetickými materiály, jako je polyvinylchlorid, neopren nebo styren.
  • Pacientům s kontaktní alergií je doporučeno používat výlučně syntetické rukavice.
  • U lidí s anafylaktickým šokem je nutné bezlatexové prostředí nebo změna pracovního místa - profese.
  • Pro lidi trpící alergií na latex jsou dnes k dispozici bezlatexové kondomy, které jsou vyrobeny ze syntetické pryskyřice.
  • Lidé trpící alergií na latex by ze svého jídelníčku měli vyřadit ovocné šťávy, likéry, vína, ovocné saláty, zmrzliny, marmelády, žvýkačky, brambůrky, můssli atd.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny