Příjemnou noc, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Rakovina prsu - mýty, polopravdy a fakta

rakovina-prsu-myty-polopravdy-a-fakta
rakovina-prsu-myty-polopravdy-a-fakta
O rakovině prsu se říká mnoho mýtů a polopravd. Některá tvrzení se ale zakládají na pravdě. Bolí rakovina prsu? Ochrání těhotenství před nádorem? Může žena dostat karcinom po přechodu? Může rentgen způsobit sám o sobě nádor? Proč je lepší jet do screeningového centra než na rentgen v "malé" nemocnici? Je ablace (odstranění mléčné žlázy) automatická? Vede odstranění orgánu k rozchodu s partnerem či rozvodu s manželem?
___
___


Mýty, polopravdy a fakta o rakovině prsu

Těhotenství a kojení chrání před rakovinou prsu - NE

Není to pravda. Počet těhotenství ani kojení vás neochrání.


Rakovina prsu nebolí - NĚKDY

Nebolí většinou. Pokud nádor nebo nádory rostou v blízkosti prsního svalu, pak na něj tlačí, což bolí.


Po přechodu neonemocním rakovinou prsu - NE

Je tomu naopak - s přibývajícím věkem roste i riziko vzniku nádorů.

Nádor můžu dostat z mamografu - NE

Toto nikdy nebylo prokázáno. Je ale třeba zachovávat jistou opatrnost. Při mamografji se zachází se zářením. I proto je doporučována 1x za 2 roky.


Proč musím do screeningového centra, které je vzdálené, když v naší nemocnici také mají mamograf? PROTO

Screeningová centra jsou přísně sledována o vyhodnocována po stránce kvality provedení snímku, hodnocení mamografie, provádění ultrazvukového vyšetření, ale i podle schopnosti postarat se o  pacientku v případě podezření na nádorové ložisko. Nespornou výhodou je rovněž zkušenost lékařů-diagnostiků ve velkých centrech. Platí, že když někdo něco dělá dlouho a často, dělá to dobře.


Mám nádor, tak stejně umřu - není tedy proč podstupovat léčbu - NE

Ženy, které mají včas podchycený nádor, na něj neumírají. Například ve Švédsku se díky včasné léčbě snížila úmrtnost o 40 procent!


Mám nádor, přijdu o prs - NE

Není tomu tak - více než 80 procent žen o prs při včasné diagnostice nepřijde. Velké části žen je možné vhodnou plastikou prs znovu vytvarovat.


Ztratím prs - ztratím partnera - VĚTŠINOU NE

Není tomu tak. Vztah, který se má rozpadnout, se rozpadne. Ztrátu prsu muži nevnímají jako ztrátu kvality ženy. Muži rovněž nenutí své manželky k rekonstrukčním výkonům.