Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Pupečníková krev - odběr, seznam porodnic, cena, diskuze, formuláře

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Pupečníková krev - odběr, seznam porodnic, cena, diskuze, formuláře Email
Pondělí, 16. červenec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9412x

pupecnikova-krev-odber-seznam-porodnic-cena-diskuze-formularePupečníková krev - je to jedna z nejvzácnějších tekutin, která zachraňuje lidské životy. O jejím významu mnoho těhotných žen nemá ani tušení. Její darování přitom neohrozí těhotnou ženu ani zdraví jejího dítěte.

___
___


Co je to pupečníková krev?

Plod ke svému vývoji potřebuje placentu, plodové obaly a pupečník. Plodové obaly plod chrání. Placenta se stará o odběr živin od matky a odstranění odpadních látek. Pupečník je pak jakousi dopravní drahou mezi plodem a placentou. Krev protékající placentou i pupečníkem patří plodu a s krví matky se nemíchá. Po porodu dítěte se pupečník zaškrtí a přestřihne, přičemž v cévách zůstane nevelké množství krve plodu, což je právě pupečníková (nebo placentární) krev.


Proč je pupečníková krev tak důležitá?

 • Pupečníková krev je bohatá na buňky zajišťující obnovu krve a podobně jako kostní dřeň se používá k léčbě nádorových onemocnění, například leukémie či vrozených poruch imunity a metabolismu.
 • Výhodou pupečníkové krve použité k transplantaci je takzvaná imunitní nezralost, která způsobuje méně potransplantačních komplikací. Na druhou stranu mají tyto nezralé buňky slabší účinek proti nádoru, a to je jeden z důvodů, proč lékaři volí pupečníkovou krev až jako druhou variantu po kostní dřeni. Přesto je často pro nemocného, kdy se nedaří najít vhodného dárce kostní dřeně, jedinou a poslední šancí na uzdravení.
 • Ukázalo se, že tyto transplantace jsou stejně tak úspěšné jako transplantace kostní dřeně, s menším rizikem reakce štěpu proti hostiteli.

 


Cena za odběr a zpracování pupečníkové krve pro vlastní potřebu

U tohoto tzv. autologního odběru chtějí rodiče zamrazit pupečníkovou krev pro vlastní dítě. Náklady spojené s poskytnutým výkonem odběru pupečníkové krve, jejím zpracováním, vyšetřením a uskladněním nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Cena se pohybuje mezi 10.000 – 40.000 Kč, záleží na tom, pro kterou firmu se rozhodnete. U všech lze dohodnout splátkový kalendář. Maximální doba uskladnění transplantátu je 20 let, pak se může znovu prodloužit. Cena za uskladnění je kolem 1000 Kč ročně.


pupecnikova-krev-odber-seznam-porodnic-cena-diskuze-formulare-2Darování pupečníkové krve - desatero

 1. Darování je dobrovolné a oboustranně bezplatné. Znamená to, že nic neplatíte, ale ani neobdržíte žádnou odměnu.
 2. Odběr pupečníkové krve je rychlý a nebolestivý. V žádném případě nezasahuje do normálního průběhu porodu. Odebírá se všechna krev, která zbyla v pupečníku a placentě po porodu dítěte, v průměru je to asi 70 ml. Pupečníková krev je dopravena do laboratoře během čtyřiadvaceti hodin po odběru, kde se zpracuje, zmrazí a uskladní.
 3. Pro darování pupečníkové krve se můžete rozhodnout kdykoli během těhotenství. Stejně tak se kdykoli můžete rozhodnout, že ji nakonec darovat nechcete.
 4. Pokud se rozhodnete pro darování, musíte si vybrat jednu z porodnic, které spolupracují s Bankou pupečníkové krve.
 5. Během těhotenství musíte podstoupit běžné těhotenské prohlídky a testy (testy na HIV, hepatitidu B, C a syfilis) stejně jako všechny ostatní maminky v rámci řádné lékařské péče v graviditě.
 6. O darování byste měla informovat svého ošetřujícího lékaře (gynekologa) a oznámit to i v porodnici, kde budete rodit.
 7. Před darováním musíte podepsat informovaný souhlas a vyplnit spolu s lékařem formulář se základními údaji.
 8. Při porodu je dobré se ujistit, že personál ví o tom, že chcete darovat pupečníkovou krev.
 9. Po porodu vám lékaři odeberou krev na vyšetření hepatitidy C (neprovádí se běžně v těhotenství a na uchování pro případné další vyšetření.
 10. Pokud bude odebraná pupečníková krev po půlroce v pořádku, vyzvou vás lékaři na kontrolní krevní testy. Pakliže se vám z Banky pupečníkové krve nikdo do půl roku neozve, darovaná pupečníková krev bohužel není vhodná pro další lékařské využití, a vy nemusíte krevní testy podstupovat.

 


Lze provést odběr pupečníkové krve u vícečetného těhotenství? (dvojčat, trojčat)

Odběr pupečníkové krve v tomto případě lze uskutečnit. Záleží čistě na tom, jak porod probíhá. Rozhodnutí je na porodníkovi. Zdraví dětí a maminky je samozřejmě absolutní prioritou.

Je možné odebrat pupečníkovou krev i při porodu císařským řezem?

V zásadě to možné je. Dochází k tomu ale pouze v případech příbuzenských odběrů - tedy když je v dané rodině nemocné dítě, u kterého je velká pravděpodobnost, že by někdy štěp mohlo vyžadovat.

Může pupečníkovou krev darovat žena, která v dětství prodělala infekční mononukleózu?

Onemocnění infekční mononukleózou v dětství není překážkou odběru, jiná je situace, pokud žena onemocní během těhotenství, pak by záleželo na době od proběhlého onemocnění.

Jak dlouho muže být pupečníková krev skladována?

V zamrazené formě může být skladována dlouhodobě. Kostní dřeň byla úspěšně transplantována po více než patnáctiletém skladování.


Může se hodit:
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny