Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Potraviny pro mozek, co prospívá našemu myšlení v různém věku - od plodu v děloze po dospělost

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Potraviny pro mozek, co prospívá našemu myšlení v různém věku - od plodu v děloze po dospělost Email
Středa, 07. prosinec 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2003x

potraviny-pro-mozek-co-prospiva-nasemu-mysleni-v-ruznem-veku-od-plodu-v-deloze-po-dospelostNáš mozek prošel nejdůležitější fází vývoje v děloze matky, a proto hodně záleželo na tom, z jaké stravy v tomto období těžil. Mozkové funkce lze posilovat výživou i po celý zbytek života. Poradíme vám, které potraviny vám v tom pomohou.

___

___

Stejně jako svaly je potřeba dobře živit i mozek. Za péči v podobě správných potravin se vám odmění stonásobně. 

 

Těhotenství - "jděte na ryby"

Během posledních tří měsíců těhotenství dochází k rychlému vývoji mozku plodu. K tomu ještě nenarozené dítě potřebuje velké dávky omega-3 mastných kyselin, které se podílejí na posílení nervových spojení. Po narození a v průběhu života zlepšují náladu, vyjadřování emocí a koncentraci. Posuňte tedy už během těhotenství svůj jídelní stůl k pomyslnému moři a dopřejte si nejméně dvakrát týdně mořskou rybu. A nejen sobě, ale i celé rodině: budete mít dobrou náladu, zvýší se vaše koncentrace a schopnost pamatovat si. 

Co jíst: lososa, makrelu a další tučné ryby, vejce, vlašské ořechy; co nej častěji používat řepkový a olivový olej.

 

Pro nadějné batole

Pasujte se na rytíře železného řádu: Miminko ve věku okolo půl roku již vyčerpalo své zásoby železa z doby před narozením. Aby vás i nadále překvapovalo svými mentálními výkony, potřebuje jej rychle doplnit z jiných zdrojů. Důležitost železa je třeba mít na paměti i v dalších obdobích života. Výzkum zveřejněný v roce 2006 v časopise Neurology ukázal, že lidem, kteří denně konzumovali dvě a více porcí listové zeleniny bohaté na železo, „omládly“ mentální schopnosti o 5 let.
Co jíst: všechny druhy salátu, špenát, mangold, cereálie obohacené o železo, maso, sojové boby, sojový sýr tofu.

 

Pro chytrého školáka

Bez snídaně ani ránu: Nepouštějte děti do školy bez snídaně. Když do sebe ráno vpraví něco lehkého, leč výživného (pokud možno s nízkým glykemickým indexem a s komplexními sacharidy), přinese vám odpoledne pěkné známky. Snídat je důležité v každém věku a motivem může být třeba konstatování v odborném lékařském časopise British Medical Journal, že ztráta paměti a kognitivních (poznávacích) funkcí nemusí přicházet teprve s důchodem; potíže se mohou objevit už po 45. narozeninách. Takže nakrmme po ránu hladový mozek.
Co jíst: celozrnné lupínky nebo ovesné vločky s mlékem nebo jogurtem, celozrnné tousty vajíčko.

 

Pro úspěšnějšího puberťáka

Jsem anti-oxidant: Puberťáky je třeba více nutit do konzumace ovoce a zeleniny. Pokud do svého jídelníčku častěji zařadí potraviny bohaté na antioxidanty, budou schopni déle udržet pozornost, zlepší se jim paměť a kombinační schopnosti. Jednoduše řečeno - antioxidanty ničí volné radikály a chrání nervové buňky (neurony) před zkázou. Co jíst; čerstvé bobuloviny a další ovoce, žluté a červené papriky, mrkev, rajčata, brambory.

 

Pro výkonnějšího dospěláka

Vodopád myšlenek: Mozek potřebuje zalévat. Voda udržuje vaši paměť bystrou a náladu vyrovnanou. Schopnost myšlení je zostřená. Být žíznivý zkrátka znamená méně přemýšlet. Takže nezapomeňte na svůj pitný režim!
Co jíst: okurky, vodní meloun, jahody salát.

 

 


Kávičkou k lepším výkonům

Fakt, že po kávě vám to začne lépe myslet, jste už možná odhalili sami. Muži se dokonce po šálku kávy proberou dříve než ženy. Zjistili to vědci z Barcelonské univerzity. Výzkum ukázal, že vrchol mentálních schopností přichází u mužů do 10 minut po vypití kávy a setrvá po dobu půl hodiny. Dámy, které si daly své oblíbené ranní espresso, „naskočily“ o půlhodinku později, ale zato fungovaly déle. Dobrovolnice, které se výzkumu zúčastnily, navíc brilantně vyřešily problém i po kávě bez kofeinu.

 

Žvýkačka pomáhá myslet

Výsledky některých výzkumů jsou velmi zajímavé: Vypadá to, že žvýkačka nemusí být určena jen pro znovunastolení rovnováhy v ústech po jídle. Lidé, kteří žvýkali ve chvíli, kdy před sebou měli složitý problém, jej dokázali vyřešit lépe než lidé, kteří nežvýkali.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny