Dobré ráno, dnes je pátek 13.9.2024, svátek slaví Lubor, zítra Radka.

Poradna dětského zubaře

 

Jana: „Dobrý den,je ještě v pořádku že dítě v 9 letech má z druhých zubů teprve jedničky a jednu horní dvojku?Je pravda že i ty jedničky mu vypadly později než jeho spolužákům,ale ti už mají narostlé i dvojky a jemu teprve roste první horní dvojka,přitom mu horní mléčné dvojky vypadly před cca půlrokem.Děkuji“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Určitě je na místě zpozornět a ujistit se u svého praktického lékaře, zda na rentgenovém snímku jsou všechny stálé zuby na svém místě a v blízkém čase opravdu prořežou. Může se opravdu stát, že zuby díky úrazu v raném dětství nemohou prořezat. Každopádně praktický lékař by měl zhotovit přehledový rentgenový snímek a vše objasnit.“

Kristýna: „Dobrý den, synovi bude v lednu sedm. V současnosti mu vypadl (s naší jemnou pomocí) první mléčný zub, spodní jednička. Druhá spodní jednička se kýve, rovněž i obě horní jedničky. Ty ale ještě docela málo. Máme zoubky nějak víc rozkývávat nebo je nechat vlastnímu osudu? Dále by mě zajímalo, zda kaz na mléčných horních jedničkách může nějak ovlivnit trvalé zuby. Syn má kaz mezi zoubky už nějaký čas, zubařka nám řekla, že pokud zuby nebolí, nechat to být. Já se ale trochu obávám, aby ten kaz nepoškodil budoucí trvalé zuby. Pokud byste mi nestihla odpovědět během vysílání, byla bych vám vděčná za odpověď na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Děkuji a moc zdravím. Kristýna“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den paní Kristýno. V sedmi letech je tento stav zcela přirozený a i bez Vaší dopomoci by měly zuby sami vypadnout. Ohledně kazů - U svých malých pacientů opravujeme všechny kazy na mléčných zubech a to nejen kvůli riziku poškození zubů stálých, ale i z důvodu přísunu patogenní mikroflóry, jež z kazivého ložiska zubu do dutiny ústní a slin, proudí. Ale jistě chápete, že bez shlédnutí klinické situace se nemohu zcela jednoznačně vyjádřit. Přeji Vám krásný den.Velebilová“

Valerie Balážová: „Dobrý den paní doktorko, ráda bych se informovala o růstu dospělých zubů u mé 5 leté dcery. Za spodními dvěma mléčnými zuby začaly postupně vyrůstat zuby nové , aniž by samy vypadly. Musela jsem jí je vytrhnout. A díky tomu jeden zub vyrostl nakřivo. Je zde možnost, že se zub sám srovná? Jak v budoucnu postupovat, přece ji nemůžu vytrhávat zuby dopředu, aby zuby nové měly prostor pro růst. Děkuji za Váš názor. Balážová“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den paní Balážová. Není třeba se znepokojovat - stálé zuby jsou širší než zuby mléčné a při prořezávání jsou vždy mírně rotované. Ale příroda je moudrá a je na to připravena a doprovází prořezávání zubů i růstem čelisti. Mnoho zprvu dramatických stavů se tedy do půl roku srovná. Každopádně není chybou navštívit dceřina praktického lékaře a poprosit o názor a eventuálně poprosit o kontakt na ortodontického specialistu. O eliminaci mléčných zubů se také není třeba bát. U dolních jedniček se pravděpodobně jednalo o ojedinělou situaci a příští stálý zub už prořeže zcela samostatně.“

Adéla Fišerová: „Dobrý den. Synovi jsou dva roky a stále se nechce vzdát dudlíku na spinkání. Mám pocit, že se mu lehce křiví zoubky. Může mít dudlík vliv i na správný růst zoubků druhých? Děkuji za odpověď“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano. Dudlík může mít vliv nejen na růst zubů mléčných a následně stálých, ale co je závažnější, může způsobovat deformace patra a celého tvaru dosud vyvíjející se čelisti. Rozhodně bych doporučovala postupně dudlík eliminovat.“

Jana: „Dobrý den, syn 6 let má zatím všechny mléčné zuby, jen 2 čtyřky se mu zkazily a zlomily. Je dobré zbytky zkaženého zubu ponechat? Paní zubařka nám doporučila je tam nechat, aby se mezera nezmenšila než mu vyrostou druhé. Děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová: „Ponechávat mrtvé zuby je srovnatelné se stavem, kdy si ponecháme jinde na těle mrtvou tkáň. Postupně se začne vyvíjet chronický zánět, nekróza nebo dokonce gangréna a dochází k neustálému proudění bakterií skrze ponechaný kořen až do kosti. Sama tedy naznáte, že to není ideální stav věci. Chronický zánět v těle rozhodně nestojí za to, že nám kořínek tvoří mezerník v chrupu. Existují i jiná, vhodnější řešení.“

Lucie M., Pardubice: „Dobrý den, dcerce 6,5 roku se začal za dolní jedničkou prořezávat druhý zub. Zdá se mi, že je poměrně daleko za mléčným zubem, ktrý se jen lehce kýve. Dotaz zní: Dostane se druhý zub sám do původní řady mléčných zubů, nebo je třeba navštívit stomatologa, aby mléčný zub odstranil? A ještě jeden dotaz je možné, aby při růstu druhých zubů mělo dítě průjem (podobně tak jak je tomu, když začínají dětem růst první zuby)? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Lucie M. Pardubice“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Průvodní reakce jako průjem jsou velice nepravděpodobné. K Vašemu dotazu na dolní jedničky - Je vhodné mléčné jedničky vytrhnout a dovolit prořezávajícím se stálým zubům aby se přirozeně zařadily. Dokáží to zcela hravě :-)“

Lucie: „Dobrý den. Synovi je jeden rok a stále si strká při spinkání paleček do pusy. Dudlík odmítá. Lehce se mu dělá mezerka mezi horníma jedničkami. Může to ovlivnit správný růst druhých zoubků?“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Mezera mezi mléčnými zuby je zcela přirozený jev, není třeba se znepokojovat. Co se cumlání palečku týče, není to vhodné kvůli formování čelisti a tvaru čelisti v tomto období.“

Gibalová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud má dítě vykažené dětské stoličky, zda tyto kazy mohou ovlivnit zuby stálé, které vyrostou, děkuji a přeji hezký zbytek podzimního dne Gibalová“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den paní Gibalová. Ano - vykažené mléčné zuby mohou naprosto kauzálně ovlivnit ovlivnit vzhled zubů stálých a také tvořit neustálý přísun bakterií do dutiny ústní a tím škodit i ostatním, právě prořezaným zubům.“

Martina Tkadlecová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se řeší když stálé zuby rostou křivě. Mám namysli třeba hned 1. a 2. vyměněný zub. Je nutné hned dávat rovnátka? Děkuji a přeji hezký den. Martina Tkadlecová“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den, paní Tkadlecová. Rotované stálé zuby těsně po prořezání, je věc přirozená. S růstem čelisti se toto stěsnání a směr růstu napraví.“

InnerS: „Má nějaký negativní psychický vliv pro děti - jejich výměna zubů - mléčné za stálé?“

MDDr. Hana Velebilová: „Přirozeně určitě nikoliv.“

ANTIMONY: „Stává se že stálé zuby jsou méně kvalitní než mléčné?“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano. Existují vrozené nemoci či získaná onemocnění, které nemusí postihovat zuby mléčné ale naopak se projeví až na vzhledu nebo kvalitě zubů stálých.“

Ilona Buková: „Dobrý den paní doktorko, mám jeden dotaz. Synovi ( 7 let) začínají růst druhé zuby. Každý nový druhý zub je hned od počátku pokryt velkým množstvím zubního kamene. Jak je to možné?Je nějaký způsob, jak tomu předcházet? Chodíme na pravidelné prohlídky, zoubky si syn také čistí poctivě. Děkuji S pozdravem Ilona Buková“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den paní Buková. Určitě je nezbytné navštívit Vašeho, respektive synova lékaře a situaci s ním zkonzultovat. Každopádně bych ale ráda upozornila na to, že v sedmi letech ještě není v silách dítěte a jeho manuálních schopnostech a možnostech, si zuby dostatečně vyčistit. Ideálně by rodiče měly svému dítěti zuby čistit až do 13ti let a to zejména i v mezizubních prostorech. Přeji krásný den.“

Kateřina: „Syn bude mít za měsíc 7 let a má stále všechny mléčné zoubky. Je to normální? Máme se znepokojovat? Elektrický kartáček ANO či NE (proč?). Od kterého věku ANO? Děkuji“

MDDr. Hana Velebilová: „V sedmi letech ještě může být tato situace přirození, pokud bylo opožděné i prořezávání mléčných zubů. Každopádně je nezbytné navštívit Vašeho lékaře a zhotovit přehledový snímek , kde se lékař i Vy ujistíte, že všechny stálé zuby jsou přítomny a jsou na svém místě. Elektrický kartáček nedoporučuji. Respektive je vhodný pouze pro manuálně hendikepované pacienty a manuální kartáček je vždy mnohem efektivnější a šetrnější. Ale upozorňuji, že hlavní čištění musíte provádět vždy Vy a to až do 12-13 let. Do tohoto věku ještě dítě nemá schopnosti manuální a mnohdy ani vůli tento proces kloudně provádět samo.“

G.Brestovanská: „Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, že synovi je 14 měsíců a mezi dolními jedničkami, které má velmi těsně vedle sebe, se udělal zubní kámen. Přestože zoubky čistíme 2x denně od té doby, co se začaly prořezávat, ale mezizubí nečistíme. Na prevenci jsme objednaní na leden. Mohou se zoubky v mezizubí už teď kazit? a lze předpokládat, že zubní kámen se bude hodně tvořit i u druhých zubů? A můžeme nějak ovlivnit stravou tvorbu zubního kamene? Na pití stále používám kojeneckou vodu. Děkuji za odpověď. Brestovanská“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Určitě se svým lékařem zkonzultujte styl čištění zubů. Doporučuji velmi jemný kartáček se štětinkami stejně dlouhými, který běžně užívají i dospělí. Zuby je nezbytné čistit i v mezizubním prostoru. Pokud se bude čistit řádně, nemusí se zubní kámen u stálých zubů vytvořit vůbec.“

Monika: „Dobrý den, ovlivní kvalitu mléčných a potom stálých zubů dlouhodobé kojení? Dceru jsem kojila přes 2 roky a hlavně v noci. Přední zoubky má jakoby vydrolené, v noci zubama neskřípe. Děkuji!“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano. Kojení samo o sobě je báječná věc pro imunitu, ale po každém kojení je nezbytné zuby vyčistit nebo alespoň otřít hadříkem/plýnou. V případě Vaší dcerky se pak bohužel projevil negativní vliv opakovaného ulpívání mléka na zubech a došlo k poškození skloviny.“

Dagmar: „Dobrý den, dcera bude mít v únoru 6 let. U zubaře jsme poslední dobou každý měsíc. Ikdyž si dcera zuby řádně čistí a dávám pozor na sladkosti, stále dokola se jí kazí hlavně mléčné stoličky, které má všechny již několikrát od paní doktorky spravené. O spodní 4 stoličku dokonce před měsícem i přišla, z důvodu zánětu a velkého otoku tváře jí ji paní doktorka vytrhla a půjdeme na kontrolu na Ontodoncii. Je možné, že i několikrát vrtaný a opravená stolička stále bolí? V akutnějších fázích i odmítá i jíst a musím jí dávat léky na bolest. Když jsem poslouchala váš vstup o růstu stálých stoliček, napadlo mě, zda můžou také tak bolet, že bych zaměnila bolest od zkaženého zubu s růstem? Zubní RTG zatím nemáme, takže netuším, zda už je založeno na nové zuby. Už si nevíme rady. Existují třeba nějaké vitamíny na zuby nebo jak jí pomoci? Obávám se, aby stejné potíže neměla v budoucnu i se stálými zuby. Děkuji za Váš čas“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Jednoznačně doporučuji zkonzultovat s jiným praktickým lékařem! Otok nebo dokonce bolest zubů je věc naprosto nepatřičná k tak nízkém věku Vaší dcerky a určitě je nezbytné ji ulevit aby si v jejím věku užívala radostí prvních školních let. I opakovaně spravovaný zub může bolet, pokud není spraven dobře. Dále bych chtěla poznamenat , že v šesti letech věku je nezbytné dítěti zhotovit velký rentgenový snímek. Přeji Vám krásný den a držím palce“

Jaroslava: „Dobrý den.Mám dotaz-vnouček 6let má zkažený zub-6dole.Lékař zub vyvrtal a nechal otevřený-zub ho bolí,má problémy s kousáním.Není lepší zub vytrhnout.Dělá se mu na dásni váček-co s tím?Děkuji“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Pokud se opravdu jedná o "šestku" dolní, jak píšete ( pokud jsem to dobře pochopila), pak se jedná o závažnou záležitost, protože se jedná o nesmírně důležitý zub - stálou stoličku. Pokud je ponechán takto otevřený do dutiny ústní představuje ložisko chronické infekce v těle a doporučuji vyhledat lékaře, jež dokáže zub plnohodnotně ošetřit či zub opravdu vytrhnout. přeji Vám krásný den.“

Petra: „Dobrý den, syn ve 2,5letech po prodělání salmonelozy přišel o vrchní mléčné zuby (postupně mu zmizely až k dásni), syn normálně kouše, nic ho nebolí.. Spodní zuby má zničené pouze částečně. Dle zubařky se to stalo ztrátou minerálů v těle. Bude mít druhé zuby v pořádku??? Děkuji“

MDDr. Hana Velebilová: „Velmi pravděpodobně toto poškození stálé zuby neovlivní. Ve dvou letech věku už by mléčné zuby měly být založeny a v uloženy v kosti.“

Věra: „Dobrý den, Vaše téma mi zrovna teď přišlo vhod. Má pětiletá dcera má problémy s kazivostí mléčných zubů a již jí rostou zuby stálé. Dentista, u kterého je registrovaná ( na pojišťovnu ), řeší problémy se zuby až když dceru ten konkrétní zub bolí. Na jaře už mě naštvalo, že jí nedokázal vytrhnout dva přední mléčné zuby "za kterými" rostly zuby stálé. Neustále docházelo k nějakému odkládání termínu. Naštvala jsem se a vzala dceru k jiné dentistce, která jí zuby vytrhla "na počkání". Tu jsem pak poprosila o přeregistrování dcery do její ordinace. Bohužel jí odmítla a důvodem bylo, že se jí dětský pacient nevyplatí. Že bych se spolu s dcerou musela přeregistrovat také, jinak že dceři u ní budeme muset hradit vše. Rozhodla jsem se tedy, že si zkrátka zaplatíme u této paní všechny úkony ( ikdyž tedy má s "naší"pojišťovnou smlouvu ). Takže minulý týden jsem zaplatila za trhání zubu plnou částku - netuším, jak je to právně, ale asi když jsem to připustila, je paní doktorka z obliga. ....Ale na co bych se chtěla zeptat. Je normální, když jsou mléčné zuby zkažené, že s nimi nic dentisté nechtějí dělat ( prakticky oba dva lékaři to tak nechali ) a čekají až vypadnou? Mám strach o zuby stálé. Sice je "floridujeme" - nanášíme GC pastu, ale nelíbí se mi to. Ještě bych chtěla "vyzkoušet" jiného dentistu. Děkuji za odpověď Věra“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den paní Věro. Péče o zuby mléčné je paradoxně pro lékaře náročnější materiálově i znalostí a zkušeností. Proto lékař, jež chce své dětské pacienty ošetřovat nejlepšími způsoby a postupy tak, aby v pozdějším věku netrpěli žádnými traumaty ani zdravotními důsledky, je nucen stanovit ceny stejné jako za ošetřování dospělých pacientů, někdy i dražší. Na naší klinice se řídíme tím, že zuby stálé by měly prořezávat do prostředí čistého a zdravého a jedině pak po nich můžeme požadovat plnou funkci i krásný vzhled. Spravujeme tedy kazíky i na mléčných zubech a spolupracujeme i s ortodontistou. Přeji krásný den.Velebilová“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké instituce mohou provádět operace zubů pod narkozou u 4letých dětí? Jsme objednaní na zákrok s dcerkou, musí být nakonec pod narkózou, jelikož vůbec nespolupracuje a má obrovský strach z vrtání a lékařů. Jelikož má 2 zadní stoličky již zcela zkažené - mrtvé, musejí se zuby vytrhnout. Má tam již nějakou dobu bolestivé váčky a začaly se jí kazit další 2 zoubky, které tedy za půl roku bude mít kaz min.dvojnásobný (odhaduji podle dosavadní zkušenosti). Na zákrok jsme v nemocnici dostaly termín ale až za půl roku. Zajímalo by mne tedy, jestli tyto zákroky musejí být prováděny jen v nemocnicích nebo jestli je mohou provádět nějaké soukromé zařízení? Přinutili jsme ji konečně začít používat pastu a chtěla bych se zeptat, zda tedy elmex gel může pomoci při užití 1x týdně? Doufáme, že se tímto zoubky snad trošku posílí. Obáváme se toho, že tedy stále zoubky mohou být postižené tímto dlouhým trpěním daných problémů - můžeme udělat ještě něco, krom čištění? Ještě jsem našla homeopatika Mercurius solubis 9ch, které by mohly pomoci na ty váčky? Děkuji předem za reakci.“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Ošetření za asistence anesteziologa a pod narkózou je možné provádět i na soukromém pracovišti. Bohužel čekací doba v nemocnicích je vždy dalekosáhle delší. Dle Vašeho popisu dceřiných problémů se bohužel domnívám, že bez extrakce nebo ošetření kazů zubů, se váčky u zubů nevyřeší i když Váš homeopatický přípravek je velice zajímavý:-) Na naší klinice máme dobré zkušenosti i s ošetřování dětí ve věku 3 let a to bez nutnosti hospitalizace. Pokud je zde nějaký problém v rámci nekvalitní skladby zubů či skloviny, lze v rámci ošetření vyřešit i tento problém. Přeji Vám krásný den“

Hana V.: „Dobrý den paní/slečno Velebilová, mám dotaz ohledně toho, zda nabíráte nové pacienty? Dcerce je 8 měsíců a již se jí prořezali dvě dolní jedničky, je to již vhodné pro první návštěvu v zubní ordinaci? A jak tyto první zoubky čistit abychom předešli problémům s kazivostí?“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Na naší klinice máme specialistku na dětskou péči a ráda se Vám bude věnovat a vysvětlí jak se k prvním zoubkům chovat a jak je čistit. Přeji Vám krásný den.Velebilová“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je škodlivé když mé tříleté dítě občas používá zubní pastu pro dospělé? Moc ráda si čistí zuby a ráda střídá různé dětské zubní pasty, ale když si čistíme zuby zároveň tak chce použít stejnou zubní pastu jako rodiče. Jinak dělá scény... Děkuji za odpověď Markéta“

MDDr. Hana Velebilová: „Pokud zubní pastu nepolyká "po lžících" tak se nejedná o nic škodlivého :-) Naopak jsem ráda, že s nadšením napodobuje Vaše hygienické návyky a těším se, že stejně tak bude iniciativní i v pozdějším věku s mezizubními pomůckami:-)“

Hana M.: „Dobrý den paní doktorko. Jsem zoufalá, jelikož můj šestiletý syn, který má již jeden mléčný zoubek vypadlý, NESNESE při čištění zoubků PASTU. Zkoušeli jsme několik dětských zubních past, ale synovi pasty nevoní a zuby si čistí, či ode mě nechá čistit jedině bez pasty. Když dáme pastu, musím se s ním vyloženě rvát, smeká se mi, brečí, odstrkuje mi ruce s kartáčkem...atd. Vždy je to s pláčem a křikem. Mám už strach, aby to na něm nezanechalo spíše psychické problémy ten náš vzájemný každodenní boj při čištění zoubků. Můj dotaz tedy zní: "Je pasta opravdu nepostradatelná při čištění zoubků? Nestačí jen správná technika čištění???" Děkuji moc za odpověď. Hana M.“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Zubní pasta je pouze kosmetický artikl a není vůbec potřeba. Na kvalitě čištění nemá žádný vliv. Proto s klidným vědomím vynechejte zubní pastu u syna a klidně i u sebe. Svou roli hraje pouze technika čištění zubů. Doufám, že tímto Vám nastaly klidné večery bez zápasení a křiku. S pozdravem Velebilová Hana“

Katka: „Dobrý deň, rada by som sa Vás spýtala ohľadom mojho 5 – ročného syna, který má zatiaľ mliečne zuby. Sú mliečné zuby horšie opraviteľné a výplně držia menej, než u zubov trvacích? Syn má kaz medzi 2 zubami a výplne mu z daného miesta vypadli 4x. Je to mliečnami zubami, alebo kvalitou materiálu a šikovnosťou pani doktorky? Ďakujem Vám za odpoveď a prajem pekný deň!“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Pravdivá je druhá varianta - roli hraje technika a způsob ošetření. Samozřejmě ale i spolupráce pacienta. Každopádně mléčné zuby mají stejný předpoklad pro to aby se na nich udržely výplně, jako stálé zuby.“

Miluška: „Dobrý den, známí včera přišel s tím, že byl s dcerkou u zubařky a dala jí něco, teď nevím co, na zadní zuby a prý se jí do 14let nebudou kazit :-) je toto možné?? :-) děkuji a přeji pěkný den :-)“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Také netuším co je to za zázračný materiál, ale chci ho!:-) Doufám, že nám dáte vědět v jejích 14ti letech, jak to dopadlo:_)Přeji slunečný den.“

Johana: „Dobrý den, mám měsíční dceru. Jak správně pečovat o ústní dutinu? Díky za odpověď“

MDDr. Hana Velebilová: „Ideálně jednou denně ale pořádně. Většinou si klienti najdou dostatek času a klidu až večer, ale preference nechám na nich. Ale rozhodující roli hrade kvalita a nikoliv kvantita.“

Eva: „Dobrý den, dcerce je nyní 7 let. Problém nastal cca ve třech letech, kdy se jí vrchní zoubky hromadně zkazily cca během půl roku. Předesílám, že ani jako batole nemívala dudlík, nekomzumovala sladkosti... zoubky jsem poctivě čistila už prstovým kartáčkem... Chybí nám cca 4 zoubky, které bylo třeba vytrhnout, protože se pod nimi tvořil už zánět. Nyní máme 2 stoličky nahoře nové, 2 dole a jedničky dole. Dále se nic nemění, Vrchní zoubky, jedničky i dvojky ubývají na hmotě, ale nekývají se. Naší paní zubařku navštěvujeme pravidelně, nicméně stále nevím, zda jsme někde něco nezanedbali... Děkuji vám za váš názor.“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Je nezbytné zhotovit přehledový snímek a ujistit se, že všechny stálé zuby jsou založené a připravené prořezat.Každopádně v sedmi letech tento stav ještě není tak dramatický a pokud jsou všechny zárodky stálých zubů v pořádku, doporučuji vyčkat.“

Ivana: „Dobrý den, je kvalita zubů dědičná?“

MDDr. Hana Velebilová: „Velice ojediněle. Jedná se o ojedinělá dědičná onemocnění jež většinou jsou přesně diagnostikována i u rodičů.“

Pavla zouharova: „Dobrý den,dcera ve 2 letech měla úraz,zarazila si téměř celé zuby- jedničku a dvojku. Po 3 měsících téměř celé zase klesly dolů.jak hodně úraz ovlivní druhé zuby? Rtg zatím neproveden. Dekuju“

MDDr. Hana Velebilová: „Je zde malá možnost, že stálé zuby budou mít malý defekt skloviny. Ale spíše bych si troufla odhadnout, že takto brzký úraz ještě neměl na stálé zuby jakýkoli negativní vliv.“

anonym: „Dobrý den paní doktorko, na začátku těhotenství jsem užívala antibiotika. Synovi je 2,5 roku, také již antibiotika musel užívat. Zoubky má dost kazivé, již jsme museli i trhat. Májí antibiotika významný vliv na zoubky?Děkuji“

MDDr. Hana Velebilová: „Vliv mají ale ne významný. Mnohem větší dopad má skladba stravy a zejména udržování pravidelné hygieny. Každopádně mohou být zubní potíže Vašeho synka antibiotiky ovlivněna.“