Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Alergik zahradníkem - jak snížit počet alergenů na zahradě

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Alergik zahradníkem - jak snížit počet alergenů na zahradě Email
Neděle, 30. září 2018 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1077x

 

Nejvíc pylů létá venku - a hlavně tam , kde všechno kvete... Naštěstí to neznamená, že pokud máte alergii, už nesmíte na svou zahradu. Lidí, kteří trpí pylovou alergií, stále přibývá. Kromě léků obvykle dostanou i doporučení, aby se vyhýbali zdrojům pylu. Znamená to snad, že pokud vás trápí senná rýma, můžete se od jara do podzimu na svou zahradu dívat jen z okna? Naštěstí ne: bude ale dobré, když svůj zelený ostrůvek trochu upravíte.

___

___

Nezbavíte se tak dráždivých látek úplně - vždyť většina pylů přilétá „přes plot“, a některé dokonce až ze vzdálenosti tří set kilometrů - ale určitě svému nosu a očím aspoň ulevíte.

 

Štěrk místo trávy

Jedním z největších zdrojů dráždivých látek je trávník. Shromažďují se v něm pyly a prach ze širokého okolí, a když na něj po týdnu vjedete sekačkou, všechny alergeny zvíříte a značnou část z nich vdechnete. Co z toho plyne? Pokud můžete, nahraďte zelený koberec třeba plochou vysypanou štěrkem či oblázky, kterou každý den spláchnete hadicí. Pokud to nejde, svěřte aspoň údržbu trávy někomu jinému a dohlédněte, aby sekal nakrátko: tak trávy nestačí rozkvést, a nebudou tedy přidávat do vzduchu dráždivá zrnka.

 

Nebezpečný plot

Nenápadnou, ale bohatou „bankou pylů“ se může stát živý plot. Neměl by být z rostlin, jejichž květy produkují dráždivý pyl: patří k nim buk, javor, tis, ptačí zob či líska. Nemusíte se naopak bát tavolníků, zlatic či zeravů. A když už, nechte živý plot vyrůst do výšky a zhoustnout: tvoří totiž bariéru, která zachytí řadu přilétajících částic. Pokud jde o stříhání plotu, máte dobrou výmluvu: měl by se ho ujmout někdo, kdo alergií netrpí. Nejen pyl, ale i spory hub mohou být příčinou podráždění. Mnoho jich obsahuje kompost: proto ho raději odsuňte z dosahu svého nosu a oddělte ho dřevěnou zástěnou.

 

Kdy jít na zahradu?

Nejméně pylů je ve vzduchu ráno před osmou hodinou. A vůbec nejlépe je na zahradě po dešti. Mnoho pylů si člověk nosí s sebou: na rukou, ve vlasech i v oblečení. Oblékněte si tedy košili s dlouhými rukávy a odložte ji, když vejdete ze zahrady do domu. „Zásobníkem pylů“ jsou i vlasy: zkuste je tedy chránit čepicí nebo po delším pobytu na zahradě umýt. A v pylové sezóně se zřekněte sušení prádla venku: vůně slunce je sice příjemná, ale záchvaty kýchání nevyváží. A co ještě? Nezapomeňte na „brnění“: oči si chraňte slunečními brýlemi, sliznici nosu trochou nosního gelu.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny