Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Píchání v boku při běhu - příčina, léčba

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Píchání v boku při běhu - příčina, léčba Email
Úterý, 02. červenec 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10486x

pichani-v-boku-pri-behu-pricina-lecbaOdkud bolest v boku při běhání (anglicky runner's stitch) pochází není ještě medicínsky jednoznačně vysvětleno. Někteří lékaři se domnívají, že se jedná o problém sleziny, jiní žaludku nebo bránice. Australští vědci na základě jedné studie zjistili, že důvodem bolesti v boku je s největší pravděpodobností chybné držení těla při běhu či rychlé chůzi.

___

___

Vědci pozorovali více než 150 sportujících mužů a žen, a přitom zjistili, že ti, kteří běhají nebo rychle chodí lehce předkloněni dopředu, mají větší sklon trpět nepříjemnými bolestmi v boku.

Špatné držení těla

Ze zjištěných výsledků vyplývá, že čím horší bylo držení těla účastníků studie, tím prudší a bolestivější bylo píchání v boku při běhu. Proč tomu tak je, vysvětlují lékaři zcela jednoduše. Špatné držení těla, v tomto případě předklon zvyšuje tlak na dutinu břišní a na orgány, které se v ní nachází. Kvůli tomu dochází při pohybu k neustálému tření. To zase způsobí přepětí některých svalů a také vazů (které drží orgány na svém anatomicky správném místě) a to vyvolá dobře známou píchavou bolest.

Chcete-Ii se těmto problémům vyhnout, vědci doporučují hlídat si při běhu držení těla, tedy držet záda rovně a nepředklánět se. Pokud běháte ve dvojici, měli byste být také ve střehu. Ten, kdo během běhání mluví, totiž snáze ztratí soustředění a držení těla i správný dechový rytmus vezmou rychle zasvé. Takže další zásadou je žádné mluvení při běhu.

 

Záleží také na jídle

Rovněž plný žaludek, tedy najedení se může podílet na vzniku problémů. Píchání v boku můžete předejít tím, že před sportem nebudete jíst těžká jídla. Dejte si jen malou svačinu jako například banán. To zmírní tlak na dutinu břišní.

 

Píchání v boku - je to problém se srdcem?

Hodně lidí se obává, že píchání v boku může znamenat problémy se srdcem. Jak ale vědci prokázali, naštěstí tak tomu není. Na pozoru byste se měli mít pouze v případě, že je bolest lokalizována do středu hrudníku nebo se s ní navíc spojují problémy s dechem. Pak může skutečně jít o potíže se srdcem.

 

Co ještě pomůže

Pokud bolest začala, nejlépe zpomalte tempo nebo si udělejte krátkou pauzu na vydýchání. Pomůže také, když při nádechu zvednete paže nahoru a při výdechu je necháte zase klesnout. Několikrát to zopakujte, zmírňuje to bolest. A až znovu vyběhnete, držte se rovně.

pichani-v-boku-pri-behu-pricina-lecba-2

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny