Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Kouření je nemoc - interview s doc. MUDr. Evou Králíkovou, CSc.

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kouření je nemoc - interview s doc. MUDr. Evou Králíkovou, CSc. Email
Neděle, 09. červen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 13734x

koureni-zavislost-tabaku-doc.-mudr.-eva-kralikova-csc.-interview-kontakt-email-telefonDoc. MUDr. Eva Králíková, CSc., je asi nejznámější českou lékařkou zabývající se závislostí na tabáku. Pracuje v Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty UK a  vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v  Praze. Již více než 20 let se zabývá epidemiologií, prevencí a léčbou závislosti na tabáku.

___

___

Co vás k této specializaci přivedlo?

Moment, kdy mi došlo, jak významně kouření ovlivňuje celé tělo a jak to v kontrastu s tím jako lékaři prakticky ignorujeme. To se během let výrazně zlepšilo, ale stále naše pozornost věnovaná kouření neodpovídá faktu, že je příčinou skoro pětiny všech úmrtí. Fascinuje mne to dodnes.

 

Zkusila jste někdy sama kouřit cigaretu?

Bohužel ano, asi mezi 16 a  23 lety. Dnes bych to ráda ze života vymazala. Jediný, koho to snad občas potěší, jsou moji pacienti, kteří se na to ptají. Ale nevidím v tom žádnou výhodu a  myslím, že bych jim mohla pomáhat stejně dobře i  bez této zkušenosti. Lékař přece nemusí prodělat infarkt, aby jej mohl dobře léčit, stačí mít příslušné znalosti a  pochopení.  

 

Velmi citlivé je téma nekuřáckých restaurací nebo zastávek. Jsou v tomto Češi odlišní než např. Finové, kteří chtějí přestat s kouřením zcela?

Finové už vědí, že tabákový průmysl není normální průmysl, politici se s jejich zástupci nestýkají, zákony a  celkový přístup ke  kontrole tabáku nediktují výrobci cigaret, ale odborníci na právo a zdraví. Proto mají podrobný a  postupný plán „End Game“, tedy skončení s tabákovým průmyslem do roku 2040. V  Česku jsou naopak cigarety stále velmi levné: za  průměrný plat si dnes koupíme téměř dvojnásobné množství krabiček nejprodávanější značky než před dvaceti lety.

 

Jaké dopady má kouření na  zdraví lidí kromě rakoviny plic a infarktu?

To je právě zajímavé – kouření způsobuje nemocí všech částí těla v rámci všech oborů medicíny. Kouření se podílí například na  vzniku leukémie, slepoty způsobené degenerací makuly, šedého zákalu, cukrovky, revmatické artritidy, demencí všeho typu včetně Alzheimerovy. Je také příčinou asi pětiny poruch erekce, neúspěchu při umělém oplodnění, horšího průběhu lupénky a  tak bychom mohli pokračovat opravdu dlouho.
Kouření škodí nejen zdraví, ale také ekonomice státu: na to, že se u nás prodávají cigarety, jednoznačně doplácíme víc, než se vybere na tabákových daních. Navíc ekonomové upozorňují, že kdyby si kuřáci přestali kupovat cigarety, peníze by celkem jistě nezahazovali - investovali by většinou do služeb, což ekonomiku oživuje.

 

Závislost na  tabáku je oficiálně klasifikována jako nemoc. Myslíte si, že se kuřáci skutečně cítí jako nemocní?

Myslím, že většinou ne. Naprostou většinu nenapadne, že by jim s odvykáním mohl pomoci lékař nebo lékárník. I  pacienti našeho centra pro závislé na  tabáku bývají překvapeni, že jsme opravdu v  nemocnici, že se u  nás platí regulační poplatek jako jinde a  nic dalšího.

 

Co považujete za nejúčinnější pomoc při léčbě této nemoci?

Pokud někdo přestane sám a  bez pomoci, je to ideální. Po kud mu to ale nejde, což většinou bývá, měl by se kuřák obrátit na svého lékaře, lékárníka nebo na nejbližší Centrum pro závislé na tabáku – kontakty jsou na  www.kurakovaplice.cz

 

Jaké šance má v budoucnosti boj se závislostí na tabáku v Česku?

Také nám musí dojít, stejně jako jinde, že tabáková epidemie je způsobená průmyslově a nemůže skončit, pokud nezmizí její původce – výrobci cigaret. Epidemii AIDS či jiného infekčního onemocnění také nelze zlikvidovat bez toho, že bychom se zajímali o jejího původce – výrobci cigaret.

 

Zdroj: časopis Bonus info OZP, Ladislav Wagner

 

doc.-mudr.-eva-kralikova-csc.-interview-kontakt-email-telefon

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny