Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Jak zlepšit imunitu (obranyschopnost) změnou jídelníčku, vliv stravy na imunitu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Jak zlepšit imunitu (obranyschopnost) změnou jídelníčku, vliv stravy na imunitu Email
Neděle, 07. červenec 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4286x

jak-zlepsit-imunitu-obranyschopnost-zmenou-jidelnicku-vliv-stravy-na-imunituStále marodíte? Možná máte problémy se správným trávením. Náš organizmus je stále vystavován velkému množství infekčních mikroorganizmů. Jde o bakterie, viry a plísně, které způsobují řadu nemocí. Správně fungující imunitní systém je ale rozpozná, zničí a včas zastaví jejich šíření v těle. Učastní se pak i obnovy a regenerace postižené tkáně. Dojde-li z nějakého důvodu k jeho poruše, není schopen tyto funkce plnit na sto procent.

___
___

K orgánům imunitního systému patří

 • kostní dřeň,
 • brzlík,
 • lymfatické uzliny a
 • slezina.

Buňky imunitního systému jsou prakticky ve všech tkáních: v játrech, plicích, ve sliznicích.

 

Imunitní systém

Kontakt lidského organizmu s vnějším prostředím se odehrává hlavně na povrchu kůže a sliznic. Na sluznicích je kolem 80 % imunologicky aktivních buněk. Většina se na chází ve střevě, což znamená, že celých 70% imunitního systému je uloženo zde. Střevo tedy představuje největší slizniční povrch v našem těle, kde se kromě vstřebávání živin a vylučování zbytků potravin odehrávají důležité obranné reakce. Probíhají na různých úrovních, mimo jiné i při vzájemném působení mezi mikroorganizmy, které jsou součástí střevní mikroflóry. Správné složení ovlivňuje nejen zdraví střevní sliznice, ale i celkovou imunitu těla. Proto je nutné o ni pečovat. Naše strava se změnila oproti té, kterou konzumovali naši předci. Obsahuje méně vlákniny i nezbytných bakterií pro správnou funkci střevní mikroflóry.

 

Rovnováha mikroflóry ve střevě

Za normálních okolností jsou bakterie v trávicím traktu s naším organizmem v příměří. K poruše rovnováhy dochází, když je toto ústrojí vystaveno velkému množství infekcí nebo je-li oslaben imunitní systém. Pokud je bakteriální mikroflóra v rovnováze, k infekci nedojde. Tehdy v ní převažují probiotické bakterie, které příznivě ovlivňují střevní sliznici, vyvážené složení prostředí v ní a její prostupnost. Správné fungování střevní mikroflóry můžete podpořit probiotiky.

 

Vliv stravy na imunitu lidského organismu

Aby imunitní systém těla správně fungoval a mohl lépe bojovat s infekcemi a bakteriemi, je třeba se dobře stravovat a pravidelně sportovat.

 • Jezte denně raději 4 až 5 menších jídel, nikoliv 2 velká.
 • Do jídelníčku zařaďte vlákninu, ovoce, zeleninu, tuštěniny a celozrnné pečivo.
 • Vyhýbejte se tučným a smaženým pokrmům.
 • Obohaťte stravu o kysané mléčné výrobky, které obsahují probiotické kultury.
 • Dávejte přednost masu s nižším podílem tuku, jako je třeba kuřecí, krůtí nebo králičí.
 • Zvyšte příjem neslazených tekutin, hlavně obyčejné vody. Myslete také na to, že káva je zdravá, ale v přiměřeném množství.
 • Na jídlo si najděte čas, nejezte za pochodu a ve spěchu.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny