Dobré dopoledne, dnes je neděle 21.4.2024, svátek slaví Alexandra, zítra Evľénie.

Ortoxie - posedlost zdravou stravou a zdravým životním stylem

ortoxie-posedlost-zdravou-stravou-a-zdravym-zivotnim-stylem

ortoxie-posedlost-zdravou-stravou-a-zdravym-zivotnim-stylem
Zdravá strava jako posledlost? Nic se nemá přehánět. I touha po zdravém životě se může zvrtnout, a vy si "zaděláte" na problémy. Vedle anorexie a bulimie bychom si měli zapamatovat také slovo ortorexie. Znamená chorobnou posedlost zdravou výživou. Je mezi psychickými poruchami způsobenými touhou po zdravém způsobu života a superštíhlé postavě poměrně nováčkem.

___

___

Ortoxii popsal americký lékař Steven Bratman v roce 1997, a to na základě vlastních zkušeností s lidmi žijícími v komunitě, jejíž členové jedli výhradně "zdravou stravu". Ortorektici se postupně vzdávají všech potravin, které jsou uměle hnojené, geneticky upravené a obsahují jakoukoliv chemickou látku. To
samo o sobě není nic špatného. Ale posedlost nastane ve chvíli, kdy takto postiženým lidem začnou připadat podezřelé i potraviny ve skutečné biokvalitě.


Odmítání všech potravin vede až k vyhladovění

Začnou si tedy potraviny pěstovat sami, ale pak přijdou na to, že otrávený je i vzduch, se kterým jejich výpěstky přicházejí do kontaktu. Postupně tak vlastně neexistuje nic, co by mohl takto nemocný člověk jíst. Ortorexie je velmi zrádnou poruchou. Vždyť na první pohled na ní není nic špatného. Žít zdravě je velmi moderní trend. Jenomže ortorektik se může dostat až do stavu naprostého vyhladovění a navíc i psychické izolace, protože nakonec odmítá chodit do společnosti s lidmi, kteří nezastávají jeho životní postoje a jedí "otrávené" jídlo.