Dobrý večer, dnes je sobota 30.9.2023, svátek slaví Jeroným, zítra Igor.

Nejčastější příčiny únavy - dehydratace, mobil, léky, nedostatek železa a přetěžování

nejcastejsi-priciny-unavy-dehydratace-mobil-leky-nedostatek-zeleza-a-pretezovani

nejcastejsi-priciny-unavy-dehydratace-mobil-leky-nedostatek-zeleza-a-pretezovani
Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek.  Toto jsou slova slavného řeckého filozofa Hérakleita. Přestože je vyřkl před tisíci lety, dala by se tesat do kamene i dnes. Otázkou je, zda by si je vůbec někdo z nás vzal k srdci. Přiznejme si, že v dnešní rychlé době, kdy pracujeme bez přestání a nemáme čas jíst, relaxovat a někdy dokonce ani spát, to jde jen stěží.

___

___

Většinou to bývá až ve chvíli, kdy je pozdě. Prvním signálem, že se s naším organizmem něco děje, bývá únava a ztráta energie. Jejími projevy může být např. i snížená schopnos soustředění, apatie, sklon k snadnému rozčilování se, neschopnost zvládat běžné denní výkony apod. Někdy je únava pouze upozorněním, že našemu tělu cosi schází. Pokud mu dobře nasloucháme, mnohdy to "cosi" napravíme sami. Únava ovšem může být i příznakem některých závažných  zdravotních problémů, a pak bychom měli navštívit lékaře. Nyní si povíme něco málo o těch, s nimiž se zvládnete vypořádat sami. Ne vždy jde o přepracování či nevyspání.

  

NEDOSTATEK TEKUTIN

Jednou  z příčin únavy může být dehydratace - přes den nevíte, kam dřív skočit, a na skleničku s vodou si nevzpomenete už vůbec. Kofein obsažený v kávě či čaji působí močopudně, takže hrnek kafe tekutiny v těle nedoplní. Mnoho z nás se navíc mylně domnívá, že únava je důsledkem hladu. Ale pozor! Jakmile se v takové chvíli najíte, padne na vásještě větší malátnost. 

Co s tím?

Denně vypijte dva litry tekutin, v létě a při zvýšených ztrátách více. Doporučuje se voda, bylinné čaje nebo ředěné džusy. Nepijte sladké komerčně prodávané limonády. 
 

MOBILNÍ TELEFONY

Asi vás to nikdy nenapadlo, že mobilní a bezdrátové telefony mohou za to, že se cítíte unavení a nemůžete spát. Viníkem jsou podle vědců elektromagnetická pole, jimž jsme denně vystavováni a která potlačují produkci melatoninu. Tvorba tohoto hormonu je ovlivňována světlem, přičemž jeho sekrece je maximální za tmy. A právě jeha zvýšená hladina způsobí, že se nám chce spát. 

Co s tím?

Moderním technologiím se dnes nevyhneme. Snažte se tedy alespoň nespat s mobilem v posteli a na noc ho vypínejte. Pokud to zvládnete, nechte se vzbudit klasickým budíkem. A nebojte, ono vám přes noc nic neuteče. 

 

LÉKY

Řada léků má kromě léčivých účinků i ty nežádoucí. K těm nejčastějším patří "požírání" energie. Často si o něm přečtete na příbalovém letáku některých léků na spaní a proti úzkosti, prášků užívaných k prevenci migrény, k léčbě vysokého tlaku a dalších.

Co s tím?

Pokud se během užívání léků necítíte ve své kůži, navštivte lékaře a vysvětlete mu situaci. Sami ovšem nic nepodnikejte! Jestliže musíte léky užívat a je to možné, berte si je před spaním.

 

PŘETÍŽENÍ, PŘÍLIŠ MONOHO SPORTU NEBO ZÁTĚŽE

Pohyb, ten je životabudičem, zároveň ale i zlodějem energie. A to když sportujete příliš či nesprávně. Během cvičení dochází k vyplavování kortizolu, steroidního hormonu kůry nadledvinek, a při vysokém přetěžování organizmu se může jeho produkce dokonce i vyčerpat. Výsledkem bývá nejdřív únava, později jsou to vážné zdravotní problémy (např. únavový syndrom).

Co s tím?

Pro udržení správné hladiny kortizolu je třeba střídat dlouhé vytrvalostní tréninky a případně náročné závody s krátkými rychlostními tréninky a přiměřeným odpočinkem. 

 

NEDOSTATEK ŽELEZA

Vyčerpaní se můžete cítit také proto, že tělo trpí nedostatkem železa. Časté je to u žen, které nejí maso nebo trpí silným menstruačním krvácením. Jeho nízká hladina navíc může způsobit chudokrevnost neboli anémii. Ta už se však začíná projevovat extrémní únavou a vyčerpaností, jež mají neblahý vliv na každodenní život. 

Co s tím? 

Pokud se tedy cítíte unaveni, zajděte k lékaři a poproste o krevní test zaměřený na hladinu železa. Podle výsledků vám odborník doporučí, jak nejvhoději chybějící železo doplnit. Najdete ho nejen v živočisných potravinách, ale také v listév zelenině a luštěninách. Užívat můžete i doplňky, stravy, které jsou v lékárnách.