Náhodné stránky webu
- (14.06.2011) Poruchy rovnováhy, točení hlavy, závrať, vertigo - příčina, léčba
- (31.03.2012) Antifosfolipidový syndrom - příznaky, projevy, symptomy
- (02.12.2008) Začátek a konec partnerského vztahu - znamení ŠTÍR
- (24.10.2012) Spánek - mýty a fakta, co je pravda a co je jen domněnka?
- (27.11.2013) Kvalifikační dohody lékařů v nemocnicích – stále aktuální problém
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Nejčastější chyby při cvičení - výběr sportu, denní doba, jídlo, přecenění sil |
![]() |
Neděle, 17. prosinec 2017 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2073x |
___ ___ Týká se to i joggingu, aerobiku, volejbalu a dalších sportů, při nichž se často skáče. Kolena trpí i při posilování. Špatně vedené cviky nadměrně namáhají páteř. Výsledkem mohou být bolesti a někdy i nutnost dlouhodobé léčby. Jednostranná zátěž je vždy špatná. Vždy vede k vytváření svalové nerovnováhy, popřípadě i k poškození některých vazů, úponů či svalů. Zajímavé je, že zatímco s bolestí zubů chodíme ke stomatologovi běžně, ke sportovnímu lékaři nebo ke zkušenému trenérovi zajde jen málokdo.
Volíme špatnou dobu cvičeníCvičíme-li až po večeři a méně než čtyři hodiny před ulehnutím, cítíme se celkově zchváceni a zpravidla špatně usínáme. V noci se nám pak mohou zdát děsivé sny, spánek je mělký a ráno se cítíme, jako kdyby nás někdo zmlátil.
Nevhodně si vybíráme sportPři volbě druhu sportu a jeho intenzity by měly hrát roli nejen vlohy, ale také věk a zdraví. Nepřiměřená fyzická zátěž v nevhodném prostředí (například parné léto) může vést ke zdravotním problémům.
Neznáme limit své sílyPokud druhý den po tréninku cítíme ve svalech napětí, je to v pořádku. Přijde-li však bolest, měli bychom ji brát jako varování. Neubereme-li na intenzitě, musíme počítat se svalovými spazmy (nepatřičné stažení vláken), později třeba s poškozením svalů, vazů nebo kloubů. S nimi bude stoupat i riziko úrazů.
Chceme moc najednouDáváme si nepřiměřené cíle. Například při boji s nadváhou musíme začínat pomalu. Kdo si myslí, že s dvaceti kilogramy nadváhy může začít s tvrdou fyzickou aktivitou, mýlí se. Nejenže utrpí naše psychika, protože nepřipravené tělo nic nevydrží, navíc si můžeme velmi uškodit. Nadváha nám totiž brání vykonávat pohyby správně — výsledkem jsou pak přinejmenším poškozené klouby.
Nejíme před cvičením ani po němNejpozději hodinu před cvičením je dobré zásobit tělo energií, aby si ji pak nebralo ze svalů - tedy jíst sacharidy. Najdeme je především v rýži, bramborách, těstovinách a müsli. Po cvičení je zase třeba podpořit tvorbu svalů konzumací bílkovin - tedy především drůbežího masa a ryb. Vhodnou volbou je například i tofu se zeleninovým salátem.
Zapomínáme na tekutinyNa dostatečný příjem tekutin bychom měli myslet celý den, nejen před cvičením. Naopak — chystáme-li se sportovat, určitě bychom neměli vypít třeba litr vody, abychom se hodně vypotili, a jít na to. Lepší je pít častěji v malých dávkách, a to i při a po cvičení. Nejlepší je přitom přírodní minerální voda. Ta totiž tělo nejen ochlazuje a odvádí odpadní látky z buněk, ale zároveň díky ní doplníte vypocené minerály.
Zajímavé výzkumy týkající se fitness a cvičeníPak vás bude možná zajímat, k čemu před časem došli výzkumníci v Americe, když zpovídali trenéry ve fitness centrech.
|