Dobré dopoledne, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Co ženy trápí po čtyřicítce

Většina zdravotních problémů přichází po čtyřicítce. Co ženy nejvíc trápí?

Nedostatek energie, migréna i křehké kosti. Celé řadě potíži však můžete předejít. Choďte víc pěšky, upečte si makový koláč, pijte odvar z pohanky a z jídelníčku vyškrtněte colu.

Únava a malátnost

Příčinou může být nedostatek železa. Ten bývá většinou provázen i dalšími potížemi, jako jsou závratě, pocit celkové slabosti, zhoršená schopnost soustředění, dusnost při námaze či nápadně bledá pokožka. Tento stav se označuje jako anémie (chudokrevnost). Trpíte některým z uvedených příznaků? Zajděte k lékaři a nechte si udělat krevní test. Do jídelníčku přidejte také potraviny bohaté na železo (čočka, hovězí a kuřecí maso, ořechy, datle, cizma, rozinky, červená řepa, špenát).

Křečové žíly

Vyhněte se dlouhému stání. Pokud je to možné, každých 15 minut si sedněte a zvedněte nohy. Natahujte a ohýbejte nohy i pod stolem, odložte těsné džíny a boty na vysokém podpatku. Uvařte si občas pohanku (je plná rutinu, který posiluje stěny cév), nebo odvar z pohankových otrub, pijte mrkvovou šťávu a zkuste doplňky s pupečníkem asijským (gotu kola).

Problémy s inkontinencí

Povolené svaly pánevního dna posílíte speciálním cvičením nebo bylinkami. Stoupněte si, pokrčte jednu nohu, uchopte ji pod kolenem a přitáhněte stehno k hrudníku. Vydržte a vraťte se zpět do základní pozice. Nebo si sedněte na paty a mírně nadzvedávejte hýždě. V sedu se také můžete opřít o lokty a napodobovat jízdu na kole. Z bylinek zmírní potíže kotvičník, klikva, zázvor, třezalka, chmel, řepík nebo klanopraška.

Osteoporóza

Prevencí je pravidelný pohyb a strava s dostatkem vápníku. Dejte si denně svižnou procházku (3-4 km). Konzumujte víc mléčných výrobků, čerstvé zeleniny, ořechů (nejlepší jsou lískové) občas si dejte sardinky. Jasným favoritem v obsahu vápníku je mák - 100g mletého máku pokryje doporučenou denní dávku. A zapomeňte na Coca-Colu. Ta je totiž podle odborníků největší „požírač" kostí.

Důlky na stehnech

Snižte příjem solí a zásobte tělo draslíkem. Nadbytek soli způsobuje, zadržování vody v těle (ta se pak často hromadí na stehnech), draslík naopak odvodňuje. Dejte si banány, sušené meruňky a pomerančový džus. Trénujte dřepy na špičkách nebo s výskokem. Masírujte si stehna grepovým či tymiánovým olejem a zajděte na lymfatickou masáž.

Bolestivá menstruace

Silná až nesnesitelná bolest při každé menstruaci může znamenat endometriózu. V tom případě se poraďte s lékařem. Při těch „běžných" bolestech zabírá např. pupalkový olej, doplňky s výtažkem z drmku obecného a šišáku bajkalského, odvar z chmelových šištic, čaj z maliníku nebo koupel s meduňkou. Potíže zmírňuje také jóga či pilates.

Zánět močových cest

Prevencí jsou brusinky, které snižují pH moči, na urologické čaje moc nespoléhejte. Ty brání spíš tvorbě močových kamenů, ale u zánětů mohou působit dráždivě. Nejvíc pomáhá pití čisté vody bez bublinek (cca 2-31 denně), která z močových cest vypláchne nežádoucí bakterie. Můžete přidat slabší odvar z heřmánku. Pomáhá i suché teplo.

Změny na prsou

Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění žen, zrádné je v tom, že nebolí. Všímejte si proto pečlivě různých změn. Nebezpečná je především tvrdá bulka s nepravidelnými okraji, vtažená pokožka, zarudnutí a mokvání v oblasti bradavky a dvorce, nebo vzhled kůže připomínající pomerančovou kůru. Na nádor může upozornit také bulka v podpaží nebo oblasti nadklíčku. Změny jsou lépe vidět při vzpažení rukou.

Potíže se srdcem

V období menopauzy výrazně stoupá riziko srdečních onemocnění. Už nás totiž nechrání hormony estrogeny. Přesněji řečeno je jich v těle mnohem méně než dřív. Je proto nutné omezit nezdravé tuky, alkohol, silný černý čaj a kávu. A co srdci prospívá? Mořské ryby, olivový olej, výrobky z ovsa, mandle a ořechy, sója, jablka, zelená zelenina, celozrnné pečivo a červené víno (malá sklenka denně).

Migréna a bolest hlavy

Akutní bolest pomůže ztlumit akupresura. Několik vteřin mačkejte prohlubeň, která se nachází na spojnici kostí mezi palcem a ukazováčkem. Pak si dejte pár vteřin přestávku a znovu mačkejte, až do ústupu požití. Předcházet migréně lze také aromaterapií: (masáž spánků levandulovým olejem). Dále pomáhá extrakt z guarany, kopretiny řimbaby či sporýše.