Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Líbání a zdraví - zdravotní přínosy líbání u lidí

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Líbání a zdraví - zdravotní přínosy líbání u lidí Email
Neděle, 13. prosinec 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3175x

libani-a-zdravi-zdravotni-prinosy-libani-u-lidi

Líbání je typickým znakem vyskytujícím se u člověka. Původně vzniklo jako způsob na přenášení bakterií a virů mezi jednotlivci, aby si posílili imunitu. Tedy něco na princip přírodního očkování. Můžeme proto říci, že líbání je nejen příjemné, ale i zdravé. Kromě zmíněného také uvolňuje stres, vyplavuje do krve endorfiny, zrychluje tlukot srdce a snižuje LDL cholesterol (ten špatný).

___

___

Líbání dokonce může sloužit i jako nový způsob pro získávání hormonů, například testosteronu. Sliznice uvnitř úst jsou totiž pro testosteron propustné. Během líbání se testosteron z mužových úst přenese do ženských a odtud je membránami v sliznicích absorbován. To u ženy zvyšuje žádostivost a šanci, že po polibcích dojde i k něčemu více.

 

Zajímavé je, že jeden polibek denně dokáže zabránit mnoha nemocem. 

Jaké má líbání vliv na naše zdraví? 

1) Snižuje krevní tlak

Líbání rozšiřuje krevní cévy. To pomáhá snižovat krevní tlak.

 

2) Zmírňuje křeče a bolesti hlavy

Jde zde o stejný efekt jako v předešlém případě.

Rozšířené cévy napomáhají zmírňovat bolesti, zvláště bolesti hlavy a křeče během menstruace.

 

3) Bojuje se zubním kazem

Když se líbáte, zvyšuje se produkce slin. Ty smývají ze zubů povlak, který může vést k tvorbě zubních kazů.

Už když jsme u toho, je třeba zmínit i druhou stranu mince. Bakterie způsobující zubní kaz se mohou také přenášet během líbání a to zvláště tehdy, když druhá osoba má špatné návyky týkající se dentální hygieny.

Dokonce se ukázalo, že kazy způsobující bakterie se mohou přenést z matčina polibku na její dítě (nebo třeba tím, že matka olízne dudlík a dá ho dítěti do úst - KAZY KOJENECKÉ LAHVE).

 

libani-a-zdravi-zdravotni-prinosy-libani-u-lidi-24) Vyplavuje hormony štěstí

Líbání vede k uvolňování lektvarů štěstí jakými jsou serotonin, dopamin a oxytocin. To je důležité nejen pro vaše štěstí, ale pomáhá to také utužovat partnerské vztahy.

Oxytocin je hormon lásky. Čím jsou jeho hladiny vyšší, tím vyšší je kapacita na lásku. Ti, kteří si nedokážou vytvořit trvalý vztah, mají nízké hladiny oxytocinu. Co je ještě zajímavější, líbání aktivuje v mozku stejná centra jako odměna či závislost. Líbání se mohlo vyvinout jako způsob stimulace mozkových systémů odpovědných za sexuální funkci, romantickou lásku a návaznost na jiné lidi.

Smyslem bylo, aby lidé vyhledávali různé partnery, pak aby zaměřili svou pozornost na jednoho pro páření. A nakonec, aby byli schopni tolerovat svého partnera dost dlouho na to, aby spolu dokázali vychovat potomstvo. Vaše rty jsou také hustě osazeny nervovými zakončeními, které jsou stimulovány dotykem rtů druhého člověka. Po jejich aktivaci dochází k vylučování mazu, o kterém se předpokládá, že hraje roli při páření.

 

5) Spaluje kalorie

Nenahradí sice hodinu cvičení či aerobiku, avšak vášnivý polibek dokáže spálit 8 až 16 kalorií. Což na polibek není až tak špatné …

 

6) Zvyšuje vaše sebevědomí

Muži, kterým se dostalo vášnivého polibku před odchodem do práce vydělali více peněz. To naznačuje, že polibek (a pravděpodobně i šťastný domácí život) činí lidi šťastnějšími, sebevědomějšími a nakonec i více produktivními v práci.

 

7) Zvýrazňuje a napíná svaly na obličeji

Energický polibek vám pomáhá vytvarovat krk. Dosahuje to tím, že procvičuje a napíná několik obličejových svalů.

 

8) Otestuje kompatibilitu (vzájemnou vhodnost) vašeho partnera

Polibek dokáže být silným měřítkem vaší prvotní přitažlivosti k jiné osobě. A to dokonce natolik, že většina dotazovaných mužů a žen uvedla, že první polibek může být rozhodující pro pokračování flirtu. Konkrétně ženy dávají větší důraz na líbání jako na „nástroj ohodnocující partnera“ nejen na začátku vztahu, ale i během jeho trvání. Vyhodnocují ním aktuální status svého vztahu s dlouhodobým partnerem.

Takže muži pozor! Nezanedbávejte líbání partnerky ani po letech manželství. Žena vás tím neustále testuje!

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny