Příjemnou noc, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Obsedantně-kompulzivní porucha (OCD) aneb těžký život s rituály - příznaky, léčba a zajímavosti

obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti

obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti
Nějaký ten rituálek máme v životě asi každý. Jen si přiznejte: klepete na dřevo, abyste nezakřikli dobré zprávy? Soustředíte se na to, abyste v důležitých životních chvílích vykročili z domova tou správnou nohou? Pokud vás tyhle libůstky nijak nesvazují nebo neomezují, není důvod, proč se jich snažit vzdát. Jsou ale lidé, kterým podobné zvyky pořádně komplikují život - a zbavit se jich jen tak sami opravdu nedokážou.

___

___

Jestli to neřeknu,tak umřu

U paní Marie to začalo docela nevinně a vlastně roztomile: vždy, když s malou dcerkou odjížděly z chaty, zamávaly jí a zavolaly: „Ahoj, chaloupko, my se zas vrátíme!" Dcerka rostla, chaloupce už nemávala a paní Marie už vlastně také ne, jen nikdy při zamykání branky nezapomněla říct tu kouzelnou větu o návratu - získala totiž pocit, že pokud ji neřekne, něco strašného se stane a ona se už nikdy nevrátí. Ten pocit byl tak hrozný, že se během času začala u manžela a dcery ujišťovat, zda se s chaloupkou opravdu rozloučila, a když si jednou po dvaceti kilometrech jízdy uvědomila, že skutečně zapomněla, otočila auto a vrátila se, aby mohla svůj bezpečnostní rituál provést. Teprve těch čtyřicet zbytečných kilometrů přimělo manžela a dceru, aby ji přemluvili k návštěvě lékaře. Ten u ní nakonec diagnostikoval obsedantně-kompulzivní poruchu.

 

obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti-4
obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti-4
Život s rituály

S touhle diagnózou není paní Marie rozhodně sama. Uvádí se, že obsedantně-kompulzivní porucha (zkráceně OCD, z anglického obsessive-compulsive disorders) postihuje až dva jedince ze sta a u žen se objevuje o něco častěji než u mužů. Jde o úzkostnou poruchu, pro kterou jsou typické takzvané vtíravé myšlenky (obsese) a nutkavé opakující se jednání (kompulze). Tyhle dva problémy se můžou vyskytovat i samostatně, obvykle ale bývají vzájemně spojené. Když provedete potřebný rituál, úzkost z vtíravé myšlenky mizí, ale bohužel jen dočasně. Postupně tak vzniká jakýsi začarovaný kruh, vtíravé úzkostné myšlenky se stále vracejí a rituály se stále opakují... Někdy tak můžou u nemocného vyplnit značnou část dne - mnoho lidí totiž trpí i větším počtem obsesí najednou.

 

Bacily, žehličky a informace

Nejčastější obsesí je přehnaný důraz na hygienu. Druhou nejčastější skupinou jsou kontrolovací obsese, kdy má člověk hrůzu z vlastní nedbalosti, a proto je například schopný několikrát se vrátit do bytu, aby zkontroloval, jestli skutečně zavřel kohoutek, zamkl, vypnul žehličku a podobně. Dalším velmi častým typem jsou obsese podobné pověrám, kdy se člověk neustále bojí, že se stane něco strašlivého a provádí řadu i nesmyslných úkonů, aby neštěstí zamezil, například přeskakuje kanály. Mezi jedny z nejvíc vyčerpávajících přitom patří tzv. ruminantní obsese. Co si pod tím představit? Je to vlastně obava, že zapomenete nějakou informaci. To vás nutí k jejímu neustálému opakování a ujišťování se o její pravdivosti.

 

obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti-3
obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti-3
Když trpí i okolí

Obsese ale není nepříjemná jen pro toho, kdo jí trpí, ale i pro jeho nejbližší okolí. Zvlášť pro rodinu, která žije v malém bytě, je velmi nepříjemné, pokud má některý z členů domácnosti obsesivní strach z vyhození něčeho, co by se ještě v budoucnu mohlo hodit - někdy i včetně nejrůznějších odpadků. 

Obsesí je zkrátka nekonečné množství. Pokud zjistíte, že by vaše strachy, rituály a libůstky mohly odpovídat projevům obsedantně-kompulzivní poruchy, nebojte se a zajděte se poradit k lékaři. Dobrou zprávou pro vás je, že léčba, která obvykle spočívá v kombinaci psychoterapie a léků, bývá ve většině případů úspěšná. Jako u všech ostatních nemocí i tady platí, že čím dřív pacient začne svůj problém řešit, tím je větší šance na brzké uzdravení. A jelikož je obsedantně-kompulzivní porucha poměrně dost rozšířená, rozhodně není třeba se obávat, že jde o něco, co psychiatr nebo psycholog ještě nikdy neviděl.

 

Diagnostika obsedantně-kompulzivní poruchy OCD?

Kdy u vás lékař potvrdí diagnózu obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD)?

  • Když své vtíravé myšlenky vnímáte jako něco iracionálního, co se stále opakuje a narušuje vaši duševní pohodu.
  • Když vtíravé myšlenky a nutkavé jednání nedokážete potlačit a to, že se jim poddáváte, vnímáte jako nepříjemné.
  • Když vtíravé myšlenky považujete za své vlastní myšlenky (pokud byste měli pocit, že vám tyto myšlenky do hlavy někdo vkládá, mohlo by jít o jiné onemocnění - schizofrenii).
  • Když se u vás příznaky vyskytují nejméně po dobu dvou týdnů.

 

obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti-2
obsedantne-kompulzivni-porucha-ocd-aneb-tezky-zivot-s-ritualy-priznaky-lecba-a-zajimavosti-2
S vtíravými myšlenkami se pojí další poruchy

Každý, kdo tím trpí žije v neustálém napětí, a to se většinou projeví na jeho celkovém zdravotním stavu. Přidávají se další problémy, například zrychlený nebo zpomalený srdeční tep, snížený nebo zvýšený krevní tlak, cévní změny, pocení, zrychlené nebo zpomalené dýchání, trávicí potíže, rozmazané vidění, závratě, brnění nebo křeče. Často je také obsedantně-kompulzivní porucha spojená s depresí.

 

OCD mohou trpět i zvířata - jak se to projevuje?

Obsedantně kompulzivní porucha nepostihuje jen lidi. Psi, které trápí tato porucha, mají obdobně nutkavé chování jako lidé. K němu patří například to, že se neúnavně honí kolem dokola za svým ocasem nebo se do něj sami zakusují. Podle amerických vědců může výzkum psů s touto poruchou poskytnout nový pohled na úzkostné poruchy i u lidí.