Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Kontaktní čočky u dětí - poradna očního lékaře

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kontaktní čočky u dětí - poradna očního lékaře Email
Čtvrtek, 03. prosinec 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2281x

 

Kolem nošení čoček u dětí je hodně otázek. Například od kolika let je možné čočky nosit, zda mohou kontaktní čočky poškodit oči (zrak) u dětí a dospělého, jestli je možné nosit kontaktní čočky při šilhání, zda vadí plavání (potápění) s kontaktními čočkami ad. Na to vše a mnoho dalších dotazů je odpovězeno v této stárnce. 

___

___

 

RADANA: Pane doktore, jak poznam ze syn vidi spatne? Jde to zjistit jednoduse doma?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, potíže s viděním poznáte tak, že si dítě zpravidla dává věci (knihu, hračky) blízko před oči.

 


Olga S.: Jak vybrat ty nejlepsi cocky pro moji sedmiletou dceru, ktera se stydi ve skole za bryle? Musime na vysetreni k ocnimu lekari?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, kontaktní čočky pro děti vybírá oční lékař, respektive optometrista pod dohledem odborného lékaře. Děti v tomto věku jsou již šikovné, co se aplikace čoček týká, tudíž bych s tím neviděl problém. Určitě bych začal s jednodenními kontaktními čočkami z bioinspirovaných materiálů.

 


Jana Štěrbová: Dobrý den pane doktore, ráda bych se Vás zeptala (jako dospělá), když jste teď říkal, že nošením kontaktních čoček nehrozí poškození očí, platí to i pro dospělé? Můj oční lékař mi sdělil, že pomocí svého přístroje vidí, že mám oči špatně prokrvené a že bych měla nošení KČ omezit. Jaký je Váš názor? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, samozřejmě je to vždy o typu a parametrech kontaktních čoček. Možná poškození samozřejmě existují, i když je dnes nošení kontaktních čoček poměrně bezpečné. Opět bych volil čočky např. z materiálu hypergel.

 


Alice Weiserová: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli při šilhání a diagnóze zeleného zákalu můžu nosit kontaktní čočky?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano je to možné. Šedý zákal obecně zhoršuje vidění, proto jsou brýle a kontaktní čočky dočasným řešením.

 


Kabanova: Jak vychazi cenove noseni kontaktnich cocek? Mohou se cocky stridat s brylemi?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, střídání kontaktních čoček s brýlemi je dokonce žádoucí. Každý nositel kontaktních čoček musí mít vždy rezervní brýle pro případy, kdy je nutné kontaktní čočky z očí vyjmout.

 


Odehnalova A.: Muze nosit dite cocky do plavani?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano při plavání je vhodné při nasazených kontaktních čočkách používat ještě plavecké brýle, které brání jednak vyplavení čočky a chrání před vnikem možné infekce do oka.

 


Jana Ferlingová: Muj 11ti letý syn by chtěl na příležitost jako je Haloween nebo maškarní barevné čočky, které viděl v E-shopu. Jsou vhodné i pro děti?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, veškeré "reklamní" typy čoček bych určitě předem konzultoval s kontaktologem, zejména parametry a snášenlivost, která bývá u těchto typu snížená a více v oku dráždí.

 


Novotny Jakub: Je nutna nejaka specialni pece u kontaktnich cocek, ktere nosi deti?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud dítě nosí kontaktní čočky např. měsíční je vhodným prostředkem k dezinfekci víceúčelový roztok, který zajišťuje dokonalé čištění, hydrataci oka a má srovnatelné pH.

 


Jana: Existuje nejaky doporuceny typ cocek pro deti?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pro děti se nejčastěji doporučují jednodenní kontaktní čočky z bioinspirovaných materiálů, které zajišťují dostatečné množství kyslíku pro oko.

 


Hana: Dobrý den, používám měsíční kontaktní čočky a nenosím je denně, max. tak jednou do týdne a proto se mi nechtějí po měsíci vyhazovat a vyhazuji je tak po 2 měsících. Mohu si tím nějak poškodit oči? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, měsíční kontaktní čočky jsou opravdu určeny k nošení na 30 po sobě jdoucích kalendářních dnů. Pokud čočky tak často nenosíte, zkuste vyzkoušet např. čočky jednodenní.

 


Andrea Kalinova: Nemuze si dite nosenim cocek poskodit zrak?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nošení čoček je poměrně bezpečné, je potřeba však respektovat a dodržet všechna doporučení a pravidla nošení, která dostanete od svého očního specialisty.

 


SK: Je dostatek kontaktních čoček pro děti na trhu v ČR?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, český trh je celkem dobře zásobený různými typy a provedeními kontaktních čoček, tudíž se dá najít i celá škála. Speciální druhy se již musí nechat speciálně vyrábět, takových je však v populaci málo.

 


Luboš: Existují kontaktní čočky, tkeré se nemusí vyndávat na tělocviku? Bojim se aby si je syn uměl dobře dezinfikovat.Já sám čočky používám a trvalo mi to dlouho.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, právě pro sport, včetně tělocviku, jsou kontaktní čočky ty nejvhodnější. Navíc děti umí s čočkami dobře manipulovat a jsou mnohdy zodpovědnější než dospělí.

 


Katka: Dobry den, pri tehotenstvi se mi hodne vysusovaly oci s cockami. Dnes se neobejdu bez zvlhcujicich kapek. Pri vytazeni cocky mi na jednom oku pri pohledu do boku se krci belmo. Bojim se jit k lekari, aby mi cocky nezakazal. Bryle doslova nesnasim. Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, při změnách stavu, jakým je i těhotenství, dochází v těle k mnoha změnám, a to i se slzivostí. Používání zvlhčujících kapek je určitě vhodné, možná bych doporučil návštěvu optometristy, který by Vám mohl zkusit nabídnout vyzkoušet jiný typ čoček.

 


Petra: Dobrý den,jaký roztok ne nejlepší? A platí pravidlo nejdražší nejlepší?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, určitě nejdražší neznamená nejlepší. Rozhodoval bych se pro roztoky, které využívají vlastnosti a znalosti z prostředí oka, využívají bioinspiraci.

 


Lea: Odkdy nosí děti kontaktní čočky?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, od doby, kdy rozhodne oční lékař.

 


AK: Co je lepší pro děti klasické brýle nebo kontanktní čočky?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děti musí mít jak brýle, ta mohou začít používat jako doplněk kontaktní čočky.

 


Koutná: Existují nějaká speciální pracoviště kde děti vyšetří?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, specializovaná pracoviště dětské oftalmologie jsou zpravidla v každém okresním městě, na dětských klinikách.

 


Romana: chtěla bych dceři vyměnit čočky za brýle. bojím se ale, že třeba na tělocviku nebude umět čočky vyndat. Jak toto řešíte s dětmi? Děkuji vám, s pozdravem máma Romana

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děti mají rádi pro sportovní aktivity, určitě jsou pro tělocvik vhodné. Určitě je třeba děti, případně rodiče naučit čočky dobře nasazovat, sundávat a kontrolovat péči.

 


lk: Prosim vas,co to je bioinspirovany roztok na cocky? Dekuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, bioinspirovaný roztok znamená, že využívá znalostí z prostředí oka. Má stejné pH jako mají lidské slzy, obsahují hyaluronát - složka, která se vyskytuje i v dalších očních tkáních (nejvíce sklivec), dále udržuje aktivní proteiny - lysozym, atd... Proto je takový víceúčelový roztok s čistící a dezinfekční účinností často volen.

 


Lada: Dobry den, jaky roztok na cisteni cocek je pro deti nejvhodnejsi?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, již jsem zmiňoval bioinspirované roztoky, dalšími systémy péče mohou být i peroxidové systémy. Ty jsou vhodné např. u alergiků a atopiků.

 


Rezacova Hana: Dobrý den, vzhledem k tomu, že zrovna dnes jsem absolvovala operaci šedého zákalu 2 oka, tak by mě zajímalo, jak se operace šedého zákalu provádí u miminek? Jak vzniká u miminek? Jsem už starší ročník:) Jen mě to zaujalo. Děkuji Hanka

ODPOVĚĎ: Dobrý den, miminka se již s šedým zákalem narodí, proto je třeba co nejdříve po narození zkalenou čočku odoperovat, aby se umožnil potřebný vývoj zrakových funkcí.

 


Lada: Dobry den, zminil jste peroxidovy system. Co to znamena? Dekuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, peroxidové systémy jsou založeny na rozkladu peroxidu vodíku pomocí katalázy, čočka je po dobu 4 hodin probublávána, dezinfikována, zvlhčována a čištěna.

 


Helena: Dobrý den, mohu používat kontaktní čočky, když mi byl diagnostikována oční choroba keratokonus. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano v počátečních stádiích keratokonu je možné nosit ještě měkké kontaktní čočky, poté se však zpravidla aplikují tvrdé kontaktní čočky.

 


Chytrá Hana: Dobry den, co je to ta bioinspirace?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, bioinspirace - biomimetika je exaktní věda, která v různých odvětvích průmyslu využívá poznatky z přírody - plavky - žraločí kůže, suchý zip - kudlibabka, náplast - tlapky gekona, letadla - stavba těl ptáků, motýlí křídla - displeje mobilních telefonů,....

 


Tereza: Dobry den, mohou mit i deti problem se suchymi oci?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, tento stav je u dětí poměrně vzácný. Ale pro terapii je vhodné využít zvlhčující kapky, které např. obsahují kyselinu hyaluronovou.

 


WAR: Jak většinou psychicky a fyzicky děti snášejí kont. čočky?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, o vhodnosti aplikace kontaktních čoček u dětí rozhoduje vždy dětský oftalmolog, který také posoudí, zda je dítě k těmto úkonům jak psychicky, tak fyzicky schopné. Nejlépe je vyzkoušet jednodenní čočky, které mají stejný obsah vody jako má lidská rohovka, obsahují zvlhčující látky (poloxamin). Jsou pak při prvním nasazení velmi příjemné bez pocitů cizího tělesa v oku.

 


Konvičková: Je dulezity obsah vody v cockach?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží zda se jedná o čočky z hydrogelových materiálů, silikonhydrogelu či hypergelu. Důležité je množství kyslíku, které je pro oko materiálem čočky dodáno. Poslední zmíněný má stejný obsah vody jako má lidská rohovka.

 


Radek: Dobry den, je bezpecne koupit cocky na internetu?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nejsem zastáncem prodeje čoček přes internet, u klientů, kteří toto preferují bývá celkově snížená informovanost.

 


Honza: Co se stane, když čočku v oku zapomenu?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží o jaký typ čočky a materiálu se jedná. Jsou čočky, se kterými se dá přespávat, další pak nejsou určené pro prodloužené nošení. Pokud k tomu však dojde, pak po ránu velmi pomalu otevřít oči a prokápnout je zvlhčujícími kapkami, např. s obsahem kyseliny hyaluronové.

 


Martin: Dobry den, jak casto bych mel chodit na kontroly oci kdyz porad sedim u pocitace ? Ma to velky vliv nebo se mi kazi oci i nezavisle na castem zezeni u monitoru ? Jsou lepsi u pocitace cocky nebo bryle ? Dekuji a preju Vam krasny den M.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud pracujete více s počítačem, můžete mít obtíže s pocity suchých očí. Můžete vyzkoušet např. jednodenní kontaktní čočky s obsahem zvlhčujících látek, případně občas vkápnout do očí zvlhčující kapky. Na kontrolu očí je vhodné chodit jednou ročně, při potížích dle potřeby.

 


Dita: Pane dokrore, sama ještě studuji a nosím kontaktní čočky hlavně kvůli tomu že se mi brýle zamlžovaly při vstupu do školy. Občas ale když sedím celý den ve škole, tak cítím chvílema řezání v oku. Může to být špatnými čočkami?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučil bych Vám vyzkoušet čočky, které si udržují dlouhodobou hydrataci - zvlhčují povrch oka např. i po celodenním nošení čoček. Pokud je oko dostatečně zásobené kyslíkem, odpadají uváděné potíže s řezáním.

 


Alzbeta: Nemuze cocka zpusobit vysychani oci?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nové materiály jsou navrhovány tak, aby zajistily co nejvíce hydratace. Povrch oka tak nebude osychat. Osychání očí způsobuje spíše prostředí, příp. užívání některých léků.

 


JK: Dobry den pane doktore, muzete mi vy svetlit jaky je rozdil v jednodennich a mesicnich cockach? Je u nich rozdilny material? Co se stane s tou jednodenni cocku, kdyz ji budu nosit dele?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, jednodenní čočky jsou určeny pro nošení jen na jeden den, k tomu je vyvinutý i daný materiál, ze kterého jsou čočky vyrobené. Pokud se nedodržuje doba nošení, zvyšuje se riziko možnosti zavlečení infekce do oka. Navíc přenášené čočky mění své parametry, neposkytují tak dokonalé a ostré vidění, nohou dráždit.

 


Olcus: dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda nošení čoček může způsobit bolest hlavy. Už asi 8 let nosím stejné kontaktní čočky (softlents, měsíční), ale v posledním půl roce mám pocit že když čočky aplikuji, tak po delší době(5 a více hodin) mě začne bolet hlava, pociťuji jakoby tlak za očima a pod. Je to důvod ke změně značky čoček?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučil bych Vám navštívit svého kontaktologa, aby zhodnotil přední segment oka, podle uvedených obtíží bych se zaměřil na přeměření refrakce (možná změna dioptrií).

 


Hanka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, sce nejsem dítě školou povinné, ale brýle nosím. Mám astigmatismus a zároveň roztroušenou sklerózu na levém oku, byly by čočky vhodné? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, určitě by neměl být problém vyzkoušet kontaktní čočky. Začal prvně s jednodenními, např. z materiálu hypergel. Poté by bylo možné přejít i například na čočky měsíční, zde pak apeluji na správnou péči o čočky, např. bioinspirované víceúčelové roztoky.

 


Markéta Vankova: Syn 5 let má astigmatismus -6,5 +4,5 D je možné, aby s touto vadou na sport nosil kontaktní čočky? Aplikace čoček v tomto věku je ještě v kompetencí rodičů? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, běžné rozsahy kontaktních čoček jsou mimo rámec udávaných dioptrií, ale je možné vyzkoušet měsíční kontaktní čočku v daných parametrech.

 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny