Příjemnou noc, dnes je středa 11.9.2024, svátek slaví Denisa, zítra Marie.

Migréna - prevence, mýty a fakta

migrena-prevence-myty-a-fakta-2

migrena-prevence-myty-a-fakta-2
Pokud trpíte migrénami, měli byste vědět, že i malá změna životního stylu vám může velice prospět. Nejvíce pomáhají techniky, při kterých se vaše tělo uvolní od stresu, například meditace, tai-či, jóga, masáže. Velmi nápomocná je akupunktura. Mezi potravinové doplňky, které zlepšují stav migrenika, patří hořčík, riboflavin (vitamin B2) a koenzym Q10.

___

___

V prevenci migrény pomáhají i některé bylinky, například řimbaba obecná nebo devětsil. O jejich užívání se ale vždy předem poraďte s lékařem a bylinky zásadně neužívejte, jste-li těhotná nebo kojíte. Migréna se dá řešit. Nezůstávejte s ní doma, dejte se do boje v každém věku. Každý den bez bolesti, který získáte, stojí zato! Také jste se někdy setkali s názorem, který vás jako migrenika mírně řečeno „vytočil“? Zde nabízíme šest nejčastějších nesprávných představ společně s vysvětlením.

 

1. Mýtus: Migréna je jen obyčejná bolest hlavy.

Není tomu tak. Pod slovem migréna se skrývá soubor mnoha příznaků, které se často projevují samostatně, ale ještě častěji dohromady - spouštějí totiž celou kaskádu „mozkových událostí“. Mozek začne spouštět substance, jež rozjedou bolestivé zánětlivé změny v nervech a krevních cévách v oblasti hlavy. Příčina? Stále neznámá. Důsledky? Ty už známé jsou. Migréna vás - na rozdíl od obyčejné bolesti hlavy - dostane do vodorovné polohy s očima zavřenýma a rukama sepjatýma k modlitbě, aby to už skončilo.


2. Mýtus: Na migrénu stačí aspirin.

Ne vždy. Obyčejné bolesti hlavy na rozdíl od migrény obvykle způsobuje rychlé stažení cév zásobících mozek. Dají se odstranit pomocí léku proti bolesti. Při záchvatu migrény se tyto drobné cévky v mozku naopak roztáhnou. A na bolest, jež vás pak přepadne, aspirin většinou nestačí. Léky určené k léčbě migrénových bolestí hlavy se souhrnně nazývají triptany. Nemoc nevyléčí, ale pomohou k úlevě.

 

3. Mýtus: Migrénou trpí jen ženy.

Není tomu tak. Před 12. rokem trpí migrénou chlapci stejně jako dívky. Okolo puberty se poměr začíná měnit ve „prospěch“ dívek: jejich zhruba třikrát víc než chlapců. Hlavní příčinou a spouštěčem jsou pohlavní hormony - estrogen a progesteron. V době těhotenství, stejně jako v přechodu, většinou migréna dá ženě pokoj. Jakmile hladina hormonů po přechodu klesá, stav se začíná zlepšovat. Jakékoli kolísání hormonů je i zde dvojsečné: Zvýšená hladina estrogenu může paradoxně stav zlepšit, ale když je jich méně, bývá někdy stav o mnoho horší. Některé ženy migréna začne pronásledovat v okamžiku, kdy nastartují svůj anti-baby program pomocí pilulek.

 

4. Mýtus: Migrénový záchvat spouští premenstruační syndrom.

Ne tak docela. Tyto dvě události jsou občas propojené, problém se však netýká všech žen. Ta mrška migréna je citlivá na hormonální fluktuaci, která se objevuje před započetím menstruace. Pokud se záchvat (většinou dva dny před a tři dny po menstruaci) objeví, nazýváme jej menstruační migréna. Je stejná jako všechny ostatní, ale většinou se odehrává bez upozorňující aury. Ženy, které trpí menstruační migrénou, někdy mohou dosáhnout úlevy užíváním antikoncepčních pilulek.

 

5. Mýtus: Ženy častěji trpí migrénou, neboť jsou emočně citlivější.

Je to nesmysl. Záchvat migrény se spustí stejně u muže jako u ženy - příčina je v mozku. Jakmile je osoba náchylná k migréně vystavena působení emocionálního stresu, k záchvatu je cesta otevřená, ať jste žena nebo muž. Máteli k migréně dispozice, jste v ohrožení. A ani zklidnění po prožitém stresu vám nedává záruku, že už máte pokoj, záchvat může zaklepat na dveře právě v této době.

 

6. Mýtus: Migrénu zaženou obyčejné prášky proti bolesti.

Není tomu ták. Záchvat migrény může vyprovokovat více projevů, lék na jednu bolest jej proto nedokáže zabrzdit. Někdy sice léky proti bolesti jistou úlevu přinesou, v případě nevolnosti však mají nulový efekt. Některé dokonce roztáčejí pomyslnou spirálu - čím více jich užíváte, tím častější a horší bolesti hlavy vás pronásledují. Léky ze skupiny opioidů jsou sice účinné, na druhé straně ale paradoxně dokáží vyvolat další záchvat, nehledě k nebezpečí postupného návyku.

 

migrena-prevence-myty-a-fakta
migrena-prevence-myty-a-fakta
8 kroků k pohodě

Není to nic, o čem jste ještě neslyšeli, ale vyjmenujeme je ještě jednou - všechny kroky jsou neoddělitelně spojeny s migrénou a jejím zmírněním. Budete-li je dodržovat, nemoc sice nevyléčíte, ale budete mít méně záchvatů a lépe zvládnete ty, které přece jen přijdou.
1. Cvičení - cvičte půl hodiny denně, nejlépe každý den.
2. Spánek - spěte 7-8 hodin denně.
3. Zdravá strava - jezte jídla s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, abyste si udrželi stabilní hladinu cukru v krvi i během dne. Jídlo si rozdělte na 5 -6 malých dávek denně.
4. Voda - hodně pijte, alespoň 8 sklenic tekutin denně.
5. Bez stresu - naučte se pravidelně meditovat, hluboce dýchejte, cvičte jógu nebo se věnujte jiným relaxačním metodám. Dejte se cestou nejmenšího odporu, co nejvíce si záležitosti zjednodušte.
6. Stop osamělosti - člověk je tvor společenský. Nezůstávejte sami, buďte s rodinou, přáteli či domácími mazlíčky.

 

Faktory ovlivňující migrénu

  • Snažte se držet svůj život pod kontrolou. Pravidelnost budiž vaší mantrou! Dejte pozor na počasí!
  • Pokud jste náchylní k častým záchvatům migrény, vyvarujte se pobytu v horkém prostředí nebo střídání horka a studena.
  • Žádný maratón! Vytrvalostní sporty pro vás nejsou to pravé ořechové.
  • Pozor na dlouhé sezení u počítače - při něm nevědomky zatínáte svaly na zadní straně krku. To může vést k nedokrevnosti cév v mozku a vzniku potíží.
  • Vědci prokázali, že je celkem jedno, co jíte, důležitá je vaše momentální kondice a další okolnosti. Čokoláda, červené víno nebo plísňový sýr někdy mohou záchvat urychlit či zhoršit.