Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Léčba závislosti na nikotinu - jak na to

lecba_zavisloti_na_nikotinu.jpgBoj s každou závislostí bývá velmi složitý a dlouhodobý. Nikdo netvrdí, že je skoncování se závislostí na nikotinu. Odvykání kouření vyžaduje chuť a vůli kuřáka samotného. S abstinenčními příznaky fyzické závislosti dokáží dnes kuřákovi pomoci nové způsoby léčby. Závislost na nikotinu je nemoc, kterou je třeba stejně jako všechny ostatní nemoci léčit.

___
___

Psychickou závislost způsobují rituály a každodenní činnosti, které má kuřák spojené s cigaretou. Může jít o chvíle odpočinku, posezení u ranní kávy, stejně jako zvládání stresových situací. Je ale možné naučit se žít i bez cigarety.

Mnoho kuřáků zná pocit neúspěchu při odvykání kouření. K relapsu (návratu ke kouření) jsou nejvíce náchylní ti, kteří si po prvním měsíci nekouření myslí, že je již všechno za nimi. Naopak, v léčbě je potřeba vytrvat nejméně po dobu tří měsíců. Teprve po roce abstinence však můžete prohlásit, že jste skutečně dokázal/a přestat kouřit.

 

 

Tipy odvykání kouření:

  • Pokud je to možné, vyvarujte se stresových situací.

  • Požádejte své přátele a rodinu o podporu.

  • Místo cigarety zkuste žvýkat žvýkačky nebo cucat bonbón.

  • Naučte se relaxační techniky nebo cvičení.

  • Vyměňte cigarety za sport – choďte na procházky, začněte běhat, plavat, jezdit na kole...

  • Odstraňte ze svého bytu všechny věci, které Vám připomínají kouření (zapalovač, popelník).

  • Změňte i jiné návyky – pokud bylo Vaším zvykem si k ranní kávě zapálit cigaretu, vyměňte kávu za šálek zeleného čaje.

  • Ze začátku odvykání omezte spotřebu alkoholu, který Vás může zbavit sebekontroly.

  • Pro situace, které máte spojené s cigaretou, si připravte náhradní řešení, jak je budete zvládat bez ní.

 

 

Aby bylo odvykání kouření úspěšné, je třeba se na něj náležitě připravit. Závislost na nikotinu je nemoc, navštivte proto svého lékaře nebo jedno z odborných center léčby závislosti na tabáku (prolink na Centra léčby závislosti na tabáku), kde Vám poskytnou cenné rady a doporučí nejvhodnější způsob léčby.

 

Lékař vám také může předepsat lék, který zmírní abstinenční příznaky fyzické závislosti. Pokud nebudete trpět fyzickou potřebou kouřit, zvládnout psychickou závislost bude mnohem jednodušší. Důležité je ovšem vytrvat a při prvním malém poklesnutí se nevzdat a bojovat dál. Po roce nekouření si budete moci říct, že jste zvládl/a přestat kouřit.

 

 


 

 

Související odkazy: