Náhodné stránky webu
- (19.04.2008) Skleničky a sklenice na nápoje - co do čeho podávat?
- (30.04.2012) Jak se projevuje Cushingova nemoc, choroba, syndrom - příznaky, projevy, symptomy
- (22.09.2012) Jak se zbavit oparu obličeje - babské rady, první pomoc, léčba
- (22.06.2008) Máme se s partnerem nebo partnerkou rádi? Jsme si navzájem přitažliví?
- (16.02.2014) Prokrastinace - chorobné odkládání povinností je nemoc s úzkostmi
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Když štítná žláza zlobí - hypotyreóza, hypertyreóza, jejich příznaky a rizika, potraviny obsahující jód |
![]() |
Středa, 20. leden 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7217x |
___ ___ Štítná žláza produkuje hormony, které nám kolují v krvi a ovlivňují i ty nejvzdálenější orgány. Jste unavení? Máte deprese? Jste náladoví? I za těmihle problémy můžete hledat štítnou žlázu. Naštěstí si s ní lékaři umí poradit.
Bez prášků nefunguju Při povídání s kamarádkou redaktorkou, která taky píše o zdraví, jsme zabrousily i na její rok starou operaci štítné žlázy. Uzly, které se na ní tehdy objevily, musely pryč, a s nimi celá štítnice. Její funkci převzaly prášky, a díky tomu všechno běželo, jak mělo. „Před měsícem mi došly léky, a než jsem si stihla zajistit recept, uplynul celý týden. Hrozných sedm dní! Takové deprese jsem v životě nezažila. Naštěstí zmizely s prvními prášky," vzpomíná.
Nejíte a přibíráte I já mám se štítkou své zkušenosti. Když moje dcera začala přibírat víc, než bylo zdrávo, začaly jsme spolu řešit, jak se nechtěných kil zbavit. Bylo to zvláštní, v genech by měla mít štíhlou postavu, s jídlem to nepřeháněla, pohyb nezabíral... Už jsme se dívaly i po doplňcích stravy podporujících hubnutí. Když jsem si na jednom z nich přečetla, že se nesmí používat při poruchách štítné žlázy, svitlo mi. Vyžádaly jsme si vyšetření - a bylo to tu. Snížená činnost štítné žlázy. A k tomu nejasný útvar. Po vyšetření se ukázalo, že je to jen uzel, ale neměl by tam zůstat. Takže následovala operace, při které šla pryč polovina žlázy, a pak léky - na celý život.
Ředitelka zeměkoule Řídí téměř všechno v nás, zasahuje do většiny procesů. Napomáhá tělu využívat energii, udržovat vhodnou teplotu, zajišťovat správnou funkci mozku, srdce, svalů, kostí a dalších orgánů. Označujeme ji za žlázu s vnitřní sekrecí, to znamená, že své hormony vypouští přímo do krve. Stará se tak o náš zdravý vývoj a růst, o bezchybné fungování centrálního nervového i srdečně-cévního systému.
Když není štítnice pod kontrolou Za onemocněním štítné žlázy zdaleka nestojí jen nedostatek jódu. Je to civilizační nemoc, na kterou mají vliv škodlivé látky kolem nás, stres, špatný životní styl a nesprávné stravovací návyky. Podstatnou roli ale sehrává i genetika. Máte v rodině někoho s nemocnou štítnicí? Pak i vy máte větší „šanci" že vám nebude fungovat podle pravidel. Nejčastěji se autoimunní onemocnění štítné žlázy vyskytují v dětství, těhotenství a u žen v přechodu.
Když ji zanedbáte aneb nebezpečná štítnice Vyšetření u odborníka je důležité, protože neurotické nálady se často zamění za přepracovanost. Jestliže se poruchy štítné žlázy neléčí, můžou způsobit i arytmii nebo poškození srdečního svalu.
Kdo půjde pod nůž Když se na štítné žláze objeví uzly a nereagují na léčbu, je čas na operaci. Odstranit žlázu se někdy doporučuje i při nadměrné tvorbě hormonů. Zákrok probíhá v celkové narkóze.
Snížená činnost (hypotyreóza)Jak ji poznám?
Zvýšená činnost (hypertyreóza)Poznáte to na očích
|
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------