Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Jak snížit cholesterol, hladinu cholesterolu v krvi - ryby, olej, ořechy, víno, zelený čaj, pohyb

 

jak-snizit-cholesterol-hladinu-cholesterolu-v-krvi-ryby-olej-orechy-vino-zeleny-caj-pohyb

jak-snizit-cholesterol-hladinu-cholesterolu-v-krvi-ryby-olej-orechy-vino-zeleny-caj-pohyb
Právě jste se od svého lékaře dozvěděli, že byste měli snížit hladinu svého cholesterolu. Jaký bude váš další krok ke snížení rizika srdečního onemocnění, než se uchýlíte k lékům na předpis? Změňte svou životosprávu a přejděte na dietu. Následující rady by vám mohly napovědět.

___

___

1. Rybky, do sítě!

Tučné ryby jako losos nebo treska obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty snižují hladinu krevních tuků triglyceridů a „špatného" cholesterolu a zvyšují hladinu toho „dobrého". Pro snížení cholesterolu se doporučuje konzumovat porci ryby 2-3x týdně.

 

2. Vybírejte oleje.

Fytosteroly, které se ukrývají například v kukuřičném nebo sojovém oleji, dokáží blokovat vstřebávání cholesterolu a tím snižují riziko kardiovaskulárních nemocí. Používejte olivový nebo řepkový olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin.

 

3. Ořechy v hrsti.

Podle výzkumu provedeného v Kalifornii látky obsažené v ořeších snižují hladinu „špatného" cholesterolu a triglyceridů. Nejezte jich však více než hrst denně - jsou hodně kalorické.

 

4. Pozor na „michelinku"!

Pánové, roste vám bříško? Máte vyšší tlak? A víte, že tak zvyšujete riziko kardiovaskulárních nemocí na maximum? Rychle začněte s centimetry navíc okolo pasu něco dělat - předejdete tak infarktu.

 

5. Hýbejte se.

Výsledky výzkumu s 8 tisíci dobrovolníky, provedeného na Severokarolinské univerzitě v USA, ukázaly, že při pravidelné pohybové aktivitě prováděné několikrát týdně po dobu 30 minut se mužům snížila hladina „špatného" cholesterolu.

 

6. Méně stresu.

Ostré tempo dnešní doby spojené se stresem zvyšuje hladinu cholesterolu. Vědci z Oregonské univerzity sledovali dobrovolníky, kteří stres vyrovnávali meditacemi, jógou nebo obyčejným smíchem a zachovávali přitom pravidla dobré životosprávy. Měli v krvi podstatně nižší hladinu „špatného" cholesterolu.

 

7. Zelený čaj.

Efektivně snižuje hladinu „špatného" cholesterolu a triglyceridů a zvyšuje hladinu „dobrého". Potvrdila to studie Floridské a Harvardovy univerzity.

 

8. Sklenka červeného.

Popíjení červeného vína v rozumné míře dokáže zvýšit hladinu „dobrého" a snížit hladinu „špatného" cholesterolu. Stejný účinek byl zaznamenán u šťávy z hroznů červeného vína. Vyplývá to z výsledků výzkumu, který v roce 2003 provedli vědci v Kalifornii.