Dobrý večer, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Jarní únava - jaký vliv má stres, vitamín C, dlouhodobé vyčerpání a aromatické oleje

 

jarni-unava-jaky-vliv-ma-stres-vitamin-c-dlouhodobe-vycerpani-a-aromaticke-oleje

jarni-unava-jaky-vliv-ma-stres-vitamin-c-dlouhodobe-vycerpani-a-aromaticke-oleje
Jarní únava je pojem. Nějakým způsobem se s ní každý rok potýkáme všichni. Co ji ale způsobuje? Aje možné její projevy alespoň mírnit?   Máme tu jaro. Ale radost nám může kalit fakt, že prakticky každý je po zimním období unaven. Pokud svítilo slunce, byl jeho svit slabý (to je dané kratšími dny a šikmějším a méně hřejivým dopadem paprsků vzhledem k poloze Země vůči Slunci).

___

___

Proto organismu začíná chybět vitamin D, který se tvoří z jeho provitaminu působením slunečního záření na pokožku. K únavě přispívají také trvale nízké teploty.

 

Dlouhodobé vyčerpání může být problém

Nepodceňujte jarní únavu. Pokud trvá delší dobu, může se z ní vyvinout onemocnění, které lékaři znají přibližně od 18. století, ale teprve ke konci 20. století dostalo jméno: chronický únavový syndrom (užívá se anglická zkratka CFS). Jde o nepříjemnou nemoc, i když nikoli smrtelnou. Pro pacienty je asi nejhorší, že jim jejich okolí často nevěří a považuje nemocné za lenochy. Mnozí z nich si také nemohou dovolit odpočívat tolik, kolik by jejich zdravotnímu stavu odpovídalo. Lékaři se sice CFS intenzivně zabývají a proběhla už řada studií, ale dosud se nepodařilo zjistit pravou příčinu vzniku této choroby. Proto také neexistuje ověřený účinný lék. Obecně platí to, co můžeme doporučit při jakémkoli typu únavy, tedy například brát vitaminové preparáty, a to v případě například jarní únavy asi tak po 3 týdny, u CFSovšem i delší dobu.  

Pří jarní únavě může být ohrožena i naše imunita. V takovém případě je třeba upravit životní styl, raději po poradě s lékařem, ne však násilně. Obvykle to znamená zmírnit denní aktivity a vyhýbat se nadměrné fyzické i duševní námaze a stresovým situacím. Ovšem přílišný odpočinek může na druhou stranu přinést i zhoršení příznaků. Doporučuje se proto dodržovat tato pravidla: mírně pravidelně fyzicky cvičit, trénovat duševní činnost a nepoddávat se smutkům či strachu (nezaměňovat s depresí jako chorobou, ta se musí léčit! ). Dalším bodem je strava: nižší přísun kalorií a dostatek vitaminů (klidně i v tabletách), minerálních látek a antioxidantů. Důležité je rovněž dodržovat pravidelný rytmus spánku.

 

Stres k pocitu únavy významně přispívá

Vedle únavy dlouhodobé, jako je ta jarní, známe všichni únavu běžnou, po nějakém výkonu nebo prostě po pracovním či školním dnu. Co se přitom v těle děje? Kolísá hladina cukru v krvi, což je prakticky prvním příznakem u každé osoby. Další problémy se mohou různých lidí lišit. Pokud je únava hodně veliká, často člověka bolí hlava, klouby i svaly. Projevuje se to i na kvalitě chůze. To má samozřejmě za následek nechuť k pohybu. Současně může dojít i k mentálním změnám - člověk začne být zmatený. Někdy se také objevují různé projevy alergie, přecitlivělost na světlo a zvuk, ale také na teplotu, a to jak nízkou, tak vysokou. Délka doby práce nebo jiného výkonu, po němž se cítíme unavení, se u jednotlivých lidí liší. Různí se také náročnost unavujícího výkonu: U někoho musí jít o těžkou fyzickou práci nebo sportování, jinému stačí daleko menší zátěž. Významný je vliv stresu, a to jakéhokoli. Pro některé jedince je při vzniku únavy zásadní vliv počasí a jeho rychlýchzměn. Nejčastěji nás únava přepadává v hodinách, kdy obvykle jíme, a to proto, že organismus je zvyklý v tu dobu přijímat energii zvnějšku. Rešením ale rozhodně není rychlé jednorázové přejedení, byli bychom ještě vyčerpanější. Doporučením naopak je přijímat potraviny 5x denně. Pak se cítíme unavení méně, protože jíme častěji a menší porce. Unava ovlivňuje psychiku i motorické a mentalní schopnosti. Casto vzniká pocit, že se nám nic nechce. Mentální únava má různé projevy, na které je zapotřebí správně reagovat. Jako nejrychlejší pomoc se osvědčil příjem hroznového cukru, který se v našem organismu lehce vstřebává. Jde o vynikající zdroj »rychlé« energie a navic posiluje organismus i celkově.

 

Vitamin C vždy výrazně povzbudí

Vedle cukru jsou to především vitaminy, které nás dovedou povzbudit. Snad nejúčinnější je vitamin C, který dodá energii vždy. Proto se doporučuje brát ho jen do 16. hodiny, jestliže se chcete dobře vyspat. Tento vitamin je také nezbytný pro tvorbu kolagenu a má vliv na kosti. Z dalších vitaminů jsou tu vitaminy skupiny B, které působí na nervový systém, a tak mohou pomoci zejména u únavy mentálního typu. Je to především vitamin B1 a vitamin B12, které též působí na ochablost svalů a mohou pomáhat při zmírnění bolesti kloubů. Proti únavě působí rovněž všechny antioxidační vitaminy, vitamin E, karoteny a koenzym 010. Tyto látky v organismu ničí volné radikály, které ho poškozují a zhoršují některá onemocnění. Také stopové prvky pozitivně ovlivňují stavy únavy. Dobrým přikladem je hořčík. Můžeme si ovšem pomoci i zcela »přírodně« - jmenujme např. guaranu. Při snaze likvidovat únavu nesmíme zapomenout ani na krátkodobý účinný pohyb. Nejde přitom o žádné vrcholové výkony, ale  taková svižná procházka je výbornou protiúnavovou prevencí.

 

Velmi účinné jsou aromatické oleje

Proti vyčerpání mentálnímu pomohou vonné oleje. Optimální je směs rostlinných vůní - např. majoránky, mandarinky a citronu. Aplikuje se třikrát denně na zápěstí. Cítíte-li se často unaveni, je třeba se opravdu zamyslet nad změnou životního stylu. Někdy stačí opravdu málo, a únava vás rychle opustí.