Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Polohy pro spaní, spánek a zdraví - které jsou nejlepší (na boku, na břiše, na zádech)?

 

polohy-pro-spani-spanek-a-zdravi-ktere-jsou-nejlepsi-na-boku-na-brise-na-zadech

polohy-pro-spani-spanek-a-zdravi-ktere-jsou-nejlepsi-na-boku-na-brise-na-zadech
V posteli proležíme až třetinu života. Ale kromě času je velmi důležitá i správná poloha. Která je nejlepší pro to, abychom si skutečně odpočinuli? Určitě to znáte. I když spíte ideálních osm hodin, stane se, že se probudíte rozlámaní, unavení, s kruhy pod očima. Nesprávná poloha nám udělá vrásky, faldy, přinese bolesti a únavu. Poradíme vám, jak se vyspat do růžova.

___

___

Každý má svou oblíbenou polohu, při které dobře usíná. Za jedinou noc se ale v průměru asi 45krát přetočíme. Čím jsme těžší, tím víc energie musí tělo vydat, abychom se přetočili do jiné polohy. Proto je dobré si už při usínání najít tu nejpohodlnější pozici. Která bude ta vaše?

 

Na boku:

V téhle poloze spí asi nejvíc lidí. Dobře se nám v ní dýchá a omezuje se chrápání. Jestliže máte potíže s pálením žáhy, je dobré spát na levém boku, krev tak totiž lépe proudí do srdce. Pokud máme mírně pokrčené nohy, jsme v ní stabilní, cítíme se bezpecně, připadáme si jako embryo v těle matky. Není ale dobré kolena příliš silně přitahovat k tělu. Pak se tolik neprokrví. Když spíme na boku, neměli bychom ruku vkládat za záda, protože zbytečně zatěžujeme ramenní kloub. Moc nám za ni ale nepoděkují naše ňadra, která nerovnoměrně zatěžujeme. A také si zaděláváme na vrásky.

 

Na břiše:

Vůbec nejhorší je spát na břiše, jak nás lékaři varují. Proč? Abychom vůbec mohli dýchat, musíme hlavu otočit na bok. Tím nepřirozeně zatěžujeme krční svaly. Ráno nás pak bolí záda, omačkáme si obličej, tvoří se vrásky, tlačíme i na prsa. Zatěžujeme klouby a svaly, proto jsme ráno ztuhlí a můžou nás brnět končetiny. A navíc se nám může zaseknout krk. Pochopitelně hovoříme o krajních možnostech, a je možné, že ačkoli jste prospali život na břiše, vstáváte z postele jako rybička. Proto si na závěr připomeňme, že výzkumy nejsou všemocné a vše je individuální. Zdravé spaní je takové, po kterém je vám dobře.

 

Na zádech:

Je to neutrální pozice, i a proto je nejvhodnější.Ovšem pouze pro zdravého člověka. Výborně působí na páteř, krk i hlavu. A to proto, že se váha rozprostře na celou plochu matrace, a tak téměř netlačí na obratle a ploténky. Je to skvělá poloha pro krásu, protože se nijak nekrčíme a nezaděláváme si na vrásky. Díky ní předcházíme i pálení žáhy,hlava je totiž výš než jícen, a tak se nestrávená potrava nevrací zpátky. Ovšem problém může nastat u takových spáčů, kteří mají sklony k chrápání. A zcela nevhodná je pro lidi, kteří trpí spánkovou apnoe.

polohy-pro-spani-spanek-a-zdravi-ktere-jsou-nejlepsi-na-boku-na-brise-na-zadech-2

polohy-pro-spani-spanek-a-zdravi-ktere-jsou-nejlepsi-na-boku-na-brise-na-zadech-2