Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Jarní detoxikace - nejčastější chyby, vhodné potraviny

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jarní detoxikace - nejčastější chyby, vhodné potraviny Email
Úterý, 14. březen 2017 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1881x

jarni-detoxikace-nejcastejsi-chyby-vhodne-potravinyJarní očista je populární od nepaměti. Doporučují ji jogíni, ale i tradiční čínská medicína. Jenže který detox si vybrat? Na Internetu je řada "zaručených" tipů, ale i v případě očisty je lepší se poradit s odborníky, abyste svému tělu spíš neubližovali. Ti pro vás sestavili nejčastější mýty a chyby, kterých se při jarním detoxu dopouštíme.

___

___

Chyba číslo 1: Hladovění

Řada očistných kúr doporučuje minimum jídla, v drastičtějších případech dokonce i několikadenní půst. Ale umíte si představit, co s vámi hladovění udělá, když jste se do té doby přejídala?

Mnoho Čechů skáče z extrému do extrému. Když nahradí přejídání totální absencí příjmu potravin, skutečně mohou rychle zhubnout, ale v naprosté většině se jedná jen o úbytek vody. Přílišné zavodnění sice trápí řadu lidí, hlavně žen, ale i odvodnění by mělo probíhat po poradě s odborníkem, proto drastické půsty bez podpory výživového poradce nebo lékaře nemohu doporučit.

Určitě se vyplatí snižovat dávky jídla a volit vhodné potraviny. Při detoxu je důležité vybírat jídlo, které nezakyseluje organismus. Vynechte smažená jídla, bílou mouku a lepek všeobecně, cukr, mléčné výrobky, vepřové a hovězí maso, tučné drůbeží maso, alkohol, kávu, cigarety, černý a ovocný čaj, sůl.

 

Vhodné potraviny:

 • Zelí: Zbaví vás nadbytečných tekutin z těla a nastartuje spalování. Patří mezi dokonalé zdroje vlákniny, vitaminu C, E, A a minerálů. Nechybí ani kyselina listová.
 • Česnek: Jeho pach by vás mohl odradit, ale víte, jak skvěle snižuje cholesterol a zbavuje stresu?
 • Voda: Nečekané, že? Nejlepší je šálek vlažné vody ráno, než cokoliv sníte. Právě voda tělo hydratuje a pomáhá odplavovat škodliviny z ledvin a celého organismu.
 • Zelený čaj: Nastartuje metabolismus a pomáhá spalovat kalorie. Navíc dodává energii, kterou pro začátek budete potřebovat.
 • Kysaná zelenina: Fantasticky pročistí střeva a celé trávicí ústrojí.
 • Citron: Vyčistí játra a nastartuje metabolismus. Přidávejte jej do vody, včetně té zmíněné ranní vlažné.
 • Červená řepa: Podporuje činnost jater i střev. Jídlo připravené z řepy bude mít dostatek vitaminů, minerálů a vlákniny.

Jaké potraviny je ještě dobré jíst:

 • květák
 • špenát
 • dýni
 • zázvor
 • bylinky
 • grep
 • ryby
 • bílé maso
 • zakysané výrobky
 • kořenová zelenina

 

Chyba číslo 2: Voda se solí

Mezi oblíbenou detoxikační kúru patří "šankaprakšalána". Její podstatou je vypít 1,5 litru vody s vrchovatou lžící soli. Ta má ze střev posbírat vše nezdravé, co se v nich nahromadilo. Ale ani v tomto případě byste neměli radu slepě napodobovat. Je to velice složitá metoda očisty s propracovanou technikou, na kterou je nutné se připravit předem a nekompromisně ji dodržovat. Nestačí jen pít vodu se solí, zároveň je třeba ve správných intervalech jíst vhodné pokrmy. Jednoznačně se do ní bez zkušeností nebo odborné pomoci nepouštějte.

 

Chyba číslo 3: Pozor na zelené potraviny

Mnoho žen spoléhá při nákupu na označení "superpotraviny", které jsou pro naše tělo prospěšné. Je to sice pravda, ale i zdravé potraviny se musí užívat podle přesného dávkování. Velkým hitem se stal zelený ječmen, který účinkuje na překyselení organismu, čistí krev, játra a ledviny. Obsahuje řadu vitaminů, kyselinu listovou, biotin a vlákninu. Do stejné skupiny zelených potravin patří také řasa Chlorella, která má skvělé detoxikační účinky a pomáhá řešit zácpy, plynatost a pálení žáhy. Oba dva pokrmy můžete užívat po celý rok, ale vždy dodržujte přesné dávkování podle obalu. Nic se nemá přehánět. V případě těchto dvou zelených potravin to platí také, tělo by mohlo zareagovat opačně a vás by potrápila pořádná zácpa a křeče v břiše.

 

Chyba číslo 4: Bylinky v jakémkoliv množství

Omyl! Návrat k tradicím hlásá, že jedinou správnou cestou jsou bylinky. Ale musíte si vybrat ty kvalitní, dobře je dávkovat a vhodně kombinovat. Ne každé bylinky můžete míchat se všemi druhy. Často se špatně snášejí s léky, které užíváte. Například třezalce by se měli vyhnout lidé s vysokým tlakem. Určitě se předem poraďte s lékařem či v lékárně.

 

jarni-detoxikace-nejcastejsi-chyby-vhodne-potraviny-2Chyba číslo 5: Očista bez pohybu a bez rozmyslu

Řada žen si myslí, že pokud budou pít zázračné nápoje a jíst správné potraviny, tělo se dostatečně očistí. Ale pamatujte si, že toxické látky a škodliviny odchází z těla i pomocí potu. Pohyb je tedy v této fázi velmi důležitý. Nemusíte se hned uhnat při aerobiku, ale jděte se projít, navštivte saunu či lymfatickou masáž. Budete se cítit jako znovuzrozené.

Všechno, i očista a hubnutí má základ v hlavě. Pokud si neuděláte chvilku sami pro sebe a budete dál 24 hodin denně ve stresu, možná po kúře zhubnete pár kilo, ale tělo se dostatečně neočistí. Začněte u psychické pohody a buďte občas sobecká. 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny