Dobré poledne, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Bolestivá menstruace - pomůže teplo, klid, byliny, jídlo, masáž, pohyb, akupunktura, vitamíny a minerály

bolestiva-menstruace-pomuze-teplo-klid-byliny-jidlo-masaz-pohyb-akupunktura-vitaminy-a-mineraly

bolestiva-menstruace-pomuze-teplo-klid-byliny-jidlo-masaz-pohyb-akupunktura-vitaminy-a-mineraly

Bolesti při menstruaci? Jak na ně? Možná pomůže teplo, klid, bylinkový čaj, trochu hořčíku, akupunktura, změna jídelníčku a také pohyb. Jak tedy zvládnout bolestivou menstruaci a nezbláznit se z toho? Čtěte dále. 

___

___

Teplo a klid: Někdy je těžké tuhle radu dodržet, zvláště pokud musíte vstát a jít do práce, ale máte-li možnost, připravte si horkou koupel, která pomůže uvolnit stažené svaly v děloze, nebo si dejte na břicho termofor. Do koupele pak přidejte několik kapek šalvěje, levandule, heřmánku římského a geránia. Zaručeně se vám uleví. Místo koupele je v době menstruace vhodnější sprcha, ale záleží jen na vás, co je vám příjemnější.

 

Bylinky a hořčík

Na uvolnění podbřišku jsou vhodné bergamot, anýz, jasmín, levandule, meduňka, majoránka, jalovec a rozmarýn. Při poruchách cyklu vyzkoušejte cypřiš, který reguluje průchod krve k cévám. Bolesti lze zkrotit také čajem z listů maliníku. Jeho listy obsahují alkaloid gragarin, který posiluje děložní svaly a pomáhá zmírnit křeče. Také omezuje nadměrné krvácení. Ideální je vypít denně alespoň tři šálky. Pokud jde o hořčík, ten podporuje spoustu reakcí v našem těle. Pomáhá předcházet křečím a snižuje bolestivost.

 

Masáž při bolestivých měsíčkách

Masírováním břicha si ulevíte od bolesti. Masážní směs vyrobíte následujícím způsobem: do 50 ml základního nosného oleje (třeba mandlového nebo slunečnicového) přidejte ve stejném množství bergamot,šalvěj,cypřiš a levanduli (ne více než pět kapek od každého éterického oleje) Směsí pak masírujte břicho ve směru hodinových ručiček alespoň dvakrát denně.

 

Pohyb

Možná se budete divit, ale i když vám je špatně,fyzická aktivita v přiměřené míře dá zapomenout na bolest, a dokonce ji minimalizovat. "Když mám menstruaci, nepřestávám cvičit. Mám pocit, že mi je potom mnohem líp," říká pětatřicetiletá Radka. Vždy je to ale o vašem vlastním pocitu. Pokud v prvních dnech silně krvácíte, asi se vám nebude chtít moc běhat a skákat, ale pokud příliš nekrvácíte, šetřit se nijak zvlášť nemusíte a klidně můžete pokračovat ve svých sportovních aktivitách. Jakýkoliv pohyb povzbuzuje produkci prostaglandinu, a zvyšuje tak uvolňování endorfinů, které tlumí bolest. Mimochodem - světových rekordů ženy dosahují kdykoli, i během menstruace. Že ztratíte moc krve? Nebojte se, ztráta je minimální (asi 60 ml).

 

Akupunktura

Z jedné jihokorejské studie vyplývá, že u téměř všech menstruujících žen, které během této doby zkusily akupunkturu, došlo k výraznému zmírnění bolesti břicha.

 

Jídelníček při menstruaci

Během menstruace omezte příjem soli, vyhýbejte se polynasyceným tukům, omezte kofein a snažte se nekouřit. Přidejte diuretické potraviny, například chřest, celer, česnek či řeřichu a petržel.
Vitamíny C a D: Céčko pomáhá zpevnit stěny krevních cév, čímž se zmírňuje silné krvácení. Déčko je důležité také v prevenci menstruačních křečí. Podle jedné studie, kterou uveřejnil časopis Health.com, klesla bolestivost u žen, které dostaly jednorázovou dávku vitamínu D (300 000 jednotek) o 41 procent.

 

Bylina vitex neboli drnek obecný

Jde o rostlinu původem z Peru. Hodí se zejména pro ženy, protože zmírňuje bolestivou menstruaci i nadměrné krvácení. Užívejte 20 - 240 mg extraktu ve dvou až třech dávkách, denně lze užít až 1800 mg. Pokud jde o tekutý přípravek, pak jen 40 kapek.