Dobré ráno, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Jak se zbavit jarní únavy - příčina, léčba, faktory ovlivňující jarní únavu

jak-se-zbavit-jarni-unavy-pricina-lecba
jak-se-zbavit-jarni-unavy-pricina-lecba
Jarní únava je situace, se kterou se snažíme vypořádat v podstatě každý rok všichni. Co ale způsobuje jarní únavu? A je možné její projevy alespoň mírnit? Máme tu tedy jaro, ale radost nám může kalit fakt, že prakticky každý je po zimním období unaven. Pokud svítilo slunce, byl jeho svit slabý (to je dané kratšími dny a šikmějším a méně hřejivým dopadem paprsků vzhledem k poloze Země vůči Slunci). Proto organismu začíná chybět vitamin D, který se tvoří z jeho provitaminu působením slunečního záření na pokožku. K únavě přispívají také trvale nízké teploty. Dlouhodobé vyčerpání může být problém.
___
___Nepodceňujte jarní únavu. Pokud trvá delší dobu, může se z ní vyvinout onemocnění, které lékaři znají přibližně od 18. století, ale teprve ke konci 20. století dostalo jméno: chronický únavový syndrom (užívá se anglická zkratka CFS) - příznaky, projevy nemoci zde.

 

Co je to chronický únavový syndrom?

Jde o nepříjemnou nemoc, i když nikoli smrtelnou. Pro pacienty je asi nejhorší, že jim jejich okolí často nevěří a považuje nemocné za lenochy či simulanty. Mnozí z nich si také nemohou dovolit odpočívat tolik, kolik by jejich zdravotnímu stavu odpovídalo. 
Lékaři se sice chronickému únavovému syndromu CFS intenzivně věnují a proběhla už řada studií, ale dosud se nepodařilo zjistit pravou příčinu vzniku této choroby. Proto také neexistuje ověřený účinný lék. Obecně platí to, že můžeme doporučit při jakémkoli typu únavy, tedy například brát multivitaminové preparáty, a to v případě například jarní únavy asi tak po 3 týdny. U chronického únavového syndromu ovšem i delší dobu. 

 

Vliv jarní únavy na imunitu

Při jarní únavě může být ohrožena i naše imunita. V takovém případě je třeba upravit životní styl, raději po poradě s lékařem, ne však násilně. Obvykle to znamená zmírnit denní aktivity a vyhýbat se nadměrné fyzické i duševní námaze a stresovým situacím.

Ovšem přílišný odpočinek může na druhou stranu přinést i zhoršení příznaků. Doporučuje se proto dodržovat tato pravidla:

  • mírně pravidelně fyzicky cvičit, trénovat duševní činnost a nepoddávat se smutkům či strachu (nezaměňovat s depresí jako chorobou, ta se musí léčit!).
  • Dalším bodem je strava: nižší přísun kalorií a dostatek vitaminů (klidně i v tabletách), minerálních látek a antioxidantů.
  • Důležité je rovněž dodržovat pravidelný rytmus spánku (cirkadiánní cyklus).

 

Stres a pocitu únavy

Stres k pocitu únavy významně přispívá. Vedle únavy dlouhodobé, jako je ta jarní, známe všichni únavu běžnou, po nějakém výkonu nebo prostě po pracovním či školním dnu. Co se přitom v těle děje? Kolísá hladina cukru v krvi, což je prakticky prvním příznakem u každé osoby. Další problémy se mohou u různých lidí lišit.

Pokud je únava hodně veliká, často člověka bolí hlava, klouby i svaly. Projevuje se to i na kvalitě chůze. To má samozřejmě za následek nechuť k pohybu. Současně může dojít i k mentálním změnám - člověk začne být zmatený, podrážděný, nevrlý. Někdy se také objevují různé projevy alergie, přecitlivělost na světlo a zvuk, ale také na teplotu, a to jak nízkou, tak vysokou. Délka doby práce nebo jiného výkonu, po němž se cítíme unavení, se u jednotlivých lidí liší. Různí se také náročnost unavujícího výkonu: u někoho musí jít o těžkou fyzickou práci nebo sportování, jinému stačí daleko menší zátěž.

Významný je vliv počasí

Pro některé jedince je při vzniku únavy zásadní vliv počasí a jeho rychlých změn. Nejčastěji nás únava přepadává v hodinách, kdy obvykle jíme, a to proto,že organismus je zvyklý v tu dobu přijímat energii zvnějšku. Rešením ale rozhodně není rychlé jednorázové přejedení, byli bychom ještě vyčerpanější. Doporučením naopak je přijímat potraviny 5x denně. Pak se cítíme unavení méně, protože jíme častěji a menší porce - mj. nedochází proto k tak velkým výkyvům hlavního zdroje v krvi - glukózy.

 

Hybnost a mentální výkonnost

Únava ovlivňuje psychiku i motorické a mentalní schopnosti. Často vzniká pocit, že se nám nic nechce. Mentálníúnava má různé projevy, na které je zapotřebí správně reagovat. Jako nejrychlejší pomoc se osvědčil příjem hroznového cukru (glukózy), který se v našem organismu lehce vstřebává. Jde o vynikající zdroj "rychlé" energie a navic posiluje organismus i celkově.

Vitamin vždy výrazně povzbudí

Vedle cukru jsou to především vitaminy, které nás dovedou povzbudit. Snad nejúčinnější je vitamin C, který dodá energii vždy. Proto se doporučuje brát ho jen do 16. hodiny, jestliže se chcete dobře vyspat. Tento vitamin je také nezbytný pro tvorbu kolagenu (vaziva) a má vliv na kvalitu kosti.
Z dalších vitaminů jsou tu vitaminy skupiny B, které působí na nervový systém, a tak mohou pomoci zejména u únavy mentálního typu. Je to především vitamin B1 a vitamin B12, které též působí na ochablost svalů a mohou pomáhat při zmírnění bolesti kloubů.

Proti únavě působí rovněž všechny antioxidační vitaminy, vitamin E, karoteny a koenzym Q10. Tyto látky v organismu ničí volné radikály, které ho poškozují a zhoršují některá onemocnění. Také stopové prvky pozitivně ovlivňují stavy únavy. Dobrým přikladem je hořčík. Můžeme si ovšem pomoci i zcela "řírodně" - jmenujme např. guaranu nebo kořen ženšenu.  Při snaze likvidovat únavu nesmíme zapomenout ani na krátkodobý účinný pohyb. Nejde přitom o žádné vrcholové výkony, ale taková svižná procházka je výbornou protiúnavovou prevencí.

Velmi účinné jsou aromatické oleje

Proti vyčerpání mentálnímu pomohou vonné oleje. Optimální je směs rostlinných vůní - např. majoránky, mandarinky a citronu. Aplikuje se třikrát denně na zápěstí.

Cítíte-li se často unaveni, je třeba se opravdu zamyslet nad změnou životního stylu. Někdy stačí opravdu málo, a únava vás rychle opustí. Na rámec článku podotýkáme, že někdy může únava značit závažnější onemocnění - např. nemoci štítné žlázy nebo nádorová onemocnění.