Náhodné stránky webu
- (27.12.2018) Jak se projevuje syndrom nového světa - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba
- (07.10.2010) Právo na výplatu při překážce ze strany zaměstnavatele
- (09.06.2013) Jak se projevuje tanorexie, závislost na opalování - příznaky, projevy, symptomy
- (11.09.2004) Podnět ke kontrole Státní veterinární správě - vzor ke stažení
- (26.01.2013) Definitivní výsledky prezidentské volby 2013 - 2. kolo voleb - grafy, tabulka
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Jak se zbavit jarní únavy - příčina, léčba, faktory ovlivňující jarní únavu |
![]() |
Úterý, 03. duben 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9126x |
![]() ___ Nepodceňujte jarní únavu. Pokud trvá delší dobu, může se z ní vyvinout onemocnění, které lékaři znají přibližně od 18. století, ale teprve ke konci 20. století dostalo jméno: chronický únavový syndrom (užívá se anglická zkratka CFS) - příznaky, projevy nemoci zde.
Co je to chronický únavový syndrom?Jde o nepříjemnou nemoc, i když nikoli smrtelnou. Pro pacienty je asi nejhorší, že jim jejich okolí často nevěří a považuje nemocné za lenochy či simulanty. Mnozí z nich si také nemohou dovolit odpočívat tolik, kolik by jejich zdravotnímu stavu odpovídalo.
Vliv jarní únavy na imunituPři jarní únavě může být ohrožena i naše imunita. V takovém případě je třeba upravit životní styl, raději po poradě s lékařem, ne však násilně. Obvykle to znamená zmírnit denní aktivity a vyhýbat se nadměrné fyzické i duševní námaze a stresovým situacím. Ovšem přílišný odpočinek může na druhou stranu přinést i zhoršení příznaků. Doporučuje se proto dodržovat tato pravidla:
Stres a pocitu únavyStres k pocitu únavy významně přispívá. Vedle únavy dlouhodobé, jako je ta jarní, známe všichni únavu běžnou, po nějakém výkonu nebo prostě po pracovním či školním dnu. Co se přitom v těle děje? Kolísá hladina cukru v krvi, což je prakticky prvním příznakem u každé osoby. Další problémy se mohou u různých lidí lišit. Pokud je únava hodně veliká, často člověka bolí hlava, klouby i svaly. Projevuje se to i na kvalitě chůze. To má samozřejmě za následek nechuť k pohybu. Současně může dojít i k mentálním změnám - člověk začne být zmatený, podrážděný, nevrlý. Někdy se také objevují různé projevy alergie, přecitlivělost na světlo a zvuk, ale také na teplotu, a to jak nízkou, tak vysokou. Délka doby práce nebo jiného výkonu, po němž se cítíme unavení, se u jednotlivých lidí liší. Různí se také náročnost unavujícího výkonu: u někoho musí jít o těžkou fyzickou práci nebo sportování, jinému stačí daleko menší zátěž. Významný je vliv počasíPro některé jedince je při vzniku únavy zásadní vliv počasí a jeho rychlých změn. Nejčastěji nás únava přepadává v hodinách, kdy obvykle jíme, a to proto,že organismus je zvyklý v tu dobu přijímat energii zvnějšku. Rešením ale rozhodně není rychlé jednorázové přejedení, byli bychom ještě vyčerpanější. Doporučením naopak je přijímat potraviny 5x denně. Pak se cítíme unavení méně, protože jíme častěji a menší porce - mj. nedochází proto k tak velkým výkyvům hlavního zdroje v krvi - glukózy.
Hybnost a mentální výkonnostÚnava ovlivňuje psychiku i motorické a mentalní schopnosti. Často vzniká pocit, že se nám nic nechce. Mentálníúnava má různé projevy, na které je zapotřebí správně reagovat. Jako nejrychlejší pomoc se osvědčil příjem hroznového cukru (glukózy), který se v našem organismu lehce vstřebává. Jde o vynikající zdroj "rychlé" energie a navic posiluje organismus i celkově. Vitamin vždy výrazně povzbudíVedle cukru jsou to především vitaminy, které nás dovedou povzbudit. Snad nejúčinnější je vitamin C, který dodá energii vždy. Proto se doporučuje brát ho jen do 16. hodiny, jestliže se chcete dobře vyspat. Tento vitamin je také nezbytný pro tvorbu kolagenu (vaziva) a má vliv na kvalitu kosti. Proti únavě působí rovněž všechny antioxidační vitaminy, vitamin E, karoteny a koenzym Q10. Tyto látky v organismu ničí volné radikály, které ho poškozují a zhoršují některá onemocnění. Také stopové prvky pozitivně ovlivňují stavy únavy. Dobrým přikladem je hořčík. Můžeme si ovšem pomoci i zcela "řírodně" - jmenujme např. guaranu nebo kořen ženšenu. Při snaze likvidovat únavu nesmíme zapomenout ani na krátkodobý účinný pohyb. Nejde přitom o žádné vrcholové výkony, ale taková svižná procházka je výbornou protiúnavovou prevencí. Velmi účinné jsou aromatické olejeProti vyčerpání mentálnímu pomohou vonné oleje. Optimální je směs rostlinných vůní - např. majoránky, mandarinky a citronu. Aplikuje se třikrát denně na zápěstí. Cítíte-li se často unaveni, je třeba se opravdu zamyslet nad změnou životního stylu. Někdy stačí opravdu málo, a únava vás rychle opustí. Na rámec článku podotýkáme, že někdy může únava značit závažnější onemocnění - např. nemoci štítné žlázy nebo nádorová onemocnění. |