Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Hydrocolon terapie, čištění střeva - provedení, cena, pocity, zkušenosti

hydrocolon_provedeni_pocity_indikace.jpgHydrocolon je léčebná i preventivní procedura, která spočívá v intenzivním proplachování tlustého střeva čistou vodou, za účelem odstranění neľádoucích nánosů a zbyktů potravy. Princip je vlastně stejný jako u klystýru, ale během jedné kůry při kolonterapii projde tlustým střevem postupně mnohem více vody, která propláchne celou plochu tlustého střeva.

 

kolonhydroterapie, colonhydroterapie

Indikace aneb kdy se může kolonhydroterapie použít?

Colonhydraterapie (CHT) se používá hlavně při zácpě, ale také při průjmech, nadýmání, při obezitě, alergiích, při únavě, bolestech hlavy, snížené imunitě a k prevenci kolorektálního karcinomu.

 

Provedení colonhydroterapie, srovnání s klystýrem

Terapie se většinou zahajuje třemi výplachy během jednoho či dvou týdnů. Dva dny před výplachem se jí pouze lehká strava (těstoviny, rýže a dušená nenadýmavá zelenina). Je třeba pít hodně vody bez bublin a zelený čaj.
Celá procedura je relativně příjemná, suchá a bez zápachu. S klystýrem se vůbec nedá srovnat. Celý výplach řídí vyškolená asistentka anebo lékař – ale nemusíte se před nimi stydět. Už toho jistě viděly hodně.

Pacient leží na boku, kdy je mu zavedena spekule. Následně si lehá na záda, do spekule vtéká filtrovaná ohřátá voda. Druhou hadičkou jsou odplavovány nečistoty. Používaný materiál z plastiku je pro jedno použití.

Teplota vody je regulována a výplach (25 až 50 l vody) trvá 50 až 60 minut. Do poslední dávky vody se mohou přidávat některé přísady - např. bylinných odvarů apod. Přístroje ke colon hydroterapii (CHT), tzv. hydrocolony, byly vyvinuty i jinými výrobci. Mezi pacienty převládají ženy nad muži (2 až 3 : 1).

 

Prsty v tom má NASA!

V USA vyvinula firma Dotolo v Tampě na Floridě v osmdesátých letech pro NASA k použití při vesmírných letech aparát – „suchý enterocleaner “ s rektální trubicí o síle 22 mm, která slouží jak k plnění střev vodou, tak k vypouštění výplachové vody se střevním obsahem.

 

Pocity pacientů po hydrocolonu a studie

Pacienti, kteří navštěvují CHT, převážně udávají, že jsou velmi spokojeni. Někteří se cítí jako „znovuzrozeni“. Po proceduře mizí pocit hladu a je povzbuzena tělesná i duševní aktivita. Lidé často chodí na CHT na jaře, před dovolenou a velmi často po svátcích.

Výplach je při správném provedení tedy příjemný, a zmínky, že colonhydroterapie nevyvolává křeče, jsou zcela zbytečně zdůrazňovány. Samotný výplach se střídá s masáží dutiny břišní.

V Knochově studii byla u pacientů po výplaších nalezena zvýšená tekutost krve přinášející zvýšený přísun kyslíku do tkání, jež může vysvětlit pozorovanou euforii při výplachu a po něm. Pacientům chybí po proceduře pocit hladu a je povzbuzena tělesná i duševní aktivita. O CHT nejsou v literatuře po dvaceti letech aplikace žádné negativní zprávy. Údaje o nežádoucích účincích klystýrů, které jsou zachyceny v referátových časopisech (perforace, otravy), bývají hlavně nehody vzniklé při neodborném provedení.

 

Ceník, cena colonhydroterapie ceník

Cena za jednu proceduru se pohybuje kolem 700 - 900 Kč.

 

Kde se v ČR hydrocolon provádí?

 

Další související odkazy: