Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Genetické vyšetření, genetické testy - průběh, hrazení zdravotní pojišťovnou

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Genetické vyšetření, genetické testy - průběh, hrazení zdravotní pojišťovnou Email
Pondělí, 04. duben 2016 | Vložil: MUDr. Kateřina Pištorová | Zobrazeno: 3106x

geneticke-vysetreni-geneticke-testy-prubeh-hrazeni-zdravotni-pojistovnou

Objevují se u vás v rodině často vážné nemoci a vy se bojíte, že jste k nim náchylní? Nechte se geneticky vyšetřit. Při první návštěvě své nové lékařky jsem nedávno absolvovala klasické úvodní sezení - vyplnila jsem i dotazník o nemocech, které se vyskytly v naší rodině. Když z něj lékařka vyčetla, kolik případů mozkové mrtvice se u nás objevilo, nenechala nic náhodě a poslala mě na genetické testy. Dost jsem se vylekala.

___

___

Vysvětlila mi ale, že testy mě nemají vystrašit - díky nim si mě lékaři pohlídají. A vhodnou léčbou nebo prevencí se dá nemocem předejít.

 

Genetické vyšetření z kapky krve

Na GHC Genetic mi jen odebrali trochu krve a za dva týdny jsem měla ve schránce výsledky. Kupodivu naštěstí negativní. Tím tedy pro mě návštěva kliniky skončila. Po své zkušenosti jsem se ale o genetické testy začala zajímat a na kliniku se vrátila, abych zjistila, o co vlastně jde a co následuje, když testy odhalí problém. „Do genetické ambulance přicházejí pacienti, pokud se u nich či v jejich rodině vyskytla vrozená vada nebo nějaké dědičné choroby," říká primářka GHC Genetic, MUDr. Monika Kou-dová.

 

Genetické vyšetření hradí zdravotní pojišťovna - nebo také ne

Většinou vás ke genetikovi pošle váš ošetřující lékař. Můžete se k němu ale vydat i „na vlastní pěst". S lékařem proberete svou a rodinnou anamnézu a podle toho se rozhodne, jestli za testy budete platit, nebo vám je uhradí pojišťovna. „Sestavuje se rodokmen až čtyř generací rodiny. Na základě těchto informací genetik rozhodne, jaké genetické vyšetření by měl klient podstoupit. Pokud splní tzv. indikační kritéria pro určité dědičné onemocnění, je genetické vyšetření plně hrazené ze zdravotního pojištění," říká primářka.

 

Vyšetření DNA je navždy - DNA se nemění

Analýza DNA se dělá z ústní dutiny nebo odběru krve. Odebraný vzorek putuje do laboratoře. Výsledky pak předáme pacientovi, všechny nálezy vysvětlíme a v případě potřeby zajistíme léčbu. Běžně se výsledky dozví za deset až čtrnáct dní, ale u některých vyšetření stačí dva dny. Klienti se často ptají, jestli bude výsledek jejich genetického testu stejný i za několik let. Odpověd je ano.

Pokud u vás genetické vyšetření prokáže vrozené vlohy k určité chorobě, ještě to neznamená, že onemocníte. Kvůli zvýšenému riziku vás ale budou lékaři častěji kontrolovat.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny