Dobré ráno, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Jarní únava - příčina, léčba jarní únavy (WC, sport, byliny, slunce, strava, denní cyklus)

jarni-unava-pricina-lecba-jarni-unavy-wc-sport-byliny-slunce-strava-denni-cyklus-3

jarni-unava-pricina-lecba-jarni-unavy-wc-sport-byliny-slunce-strava-denni-cyklus-3

Proč jsme začátkem jara unavení? Protože v zimě je naše tělo nastavené na volnější režim. Je ztěžklé, protože se nám zpomalil metabolismus a ještě nám chybí vitaminy. Ono není divu, že se nám v zimě nechce huntovat si tělo ve fitku. Takzvaná jarní únava v sobě obsahuje celou řadu podob.

____

____

Může to být skutečná deprese, která se objevuje sezóně, na jaře a na podzim, v souvislosti s přibýváním nebo úbytkem světla. Ta se léčí obvykle léky, antidepresivy a případně se může doporučit i fototerapie, což je v podstatě léčba bílým světlem. Jarní únavu může způsobit i nedostatek vitaminů a nesprávný styl života. V zimním období by totiž bylo přirozené spíše odpočívat, ale společnost nás nutí pracovat stejně po celý rok.

 

jarni-unava-pricina-lecba-jarni-unavy-wc-sport-byliny-slunce-strava-denni-cyklus-2
jarni-unava-pricina-lecba-jarni-unavy-wc-sport-byliny-slunce-strava-denni-cyklus-2
Jsme jen savci

Stačí se podívat do říše zvířat. Mnoho z nich se na podzim „naláduje" a připraví si tukové zásoby, aby přežila zimu. Takový medvěd je schopný za týden přibrat i dvacet kilo. Než ulehne k zimnímu spánku, jeho hmotnost stoupne až o polovinu. My jsme přirozené cykly v přírodě do značné míry přerušili. Jahody v zimě, světlo v krátkých dnech, přetopené místnosti... Díky civilizaci a stále větším nárokům svůj „zimní spánek" přebíjíme. Jako na setrvačník jedeme naplno celý rok. Ani v zimě si nedovolíme vypnout, na plné pecky pracujeme, cvičíme, nejíme. K tomu se na začátku jara přidají rozmary počasí - je poměrně vlhko a střídají se teploty. To všechno má vliv i na naši náladu a celý organismus.Co s tím? „Je důležité pochopit, co tělo potřebuje, a vyhovět mu. Doporučuji co nejdříve zjara více přirozeného pohybu na čerstvém vzduchu, pravidelný spánek, zařadit víc zeleniny a ovoce do jídelníčku.

 

1. Denně na záchod

Na jaře nejvíc trpí játra a žlučník. Doporučuji artyčok nebo smetanku lékařskou, která podporuje tok žluči. Játrům prospívá lecitin, různé zelené výhonky nebo kroupy. Ty jsou pro játra a žlučník ideální přírodní lék. A jedna z nejdůležitějších zásad je dbát na pravidelné vyprazdňování. Zkuste si dát každé ráno nalačno lžičku lněného semínka namočeného ve vodě. Velice zdravé koření je kurkuma, která vydezinfikuje celou trávicí soustavu a můžete ji přidávat téměř do každého jídla.

 

2. Jednu hrušku navíc

V zimě jíme asi o dvacet procent méně vitaminů než potřebujeme, což je dané i tím, že ovoce dříve v zimě nebylo. Kvůli tomu nám chybí céčko, železo, ale i vitamin D, který čerpáme ze slunečních paprsků. Na jaře tedy zařaďte do jídelníčku víc ovoce. Jíst ovoce a zeleninu ale nestačí - nezapomínejte ani na luštěniny, které obsahují spoustu železa. Zdravé a pro tělo nezbytné tuky pak najdeme v ořeších a semínkách, povzbudí také ženšen nebo echinacea. Někdo k tomu ještě pro jistotu zobe multivitaminové tablety.

 

3. Každý den vstávejte stejně

Poctivých osm hodin si může dovolit asi málokdo. Ale aspoň těch sedm bychom si dopřát měli. Jinak se únava začne střádat, tělo musí čerpat ze zásob a naše výkonnost bude na bodu mrazu. Ovšem pozor, se spánkem.to taky nepřehánějte. Když se přespíte, budete ještě unavenější. Zapomeňte tedy na deset hodin lenošení v posteli. Nejlepší je vstávat každý den ve stejnou dobu. Jestli jste zvyklí vstávat v pracovní den v šest, neměli byste to o víkendu nijak natahovat. Chcete-li si přispat, dopřejte si maximálně hodinu navíc.

 

4. Pár dřepů nestačí

Už jste tělo dostatečně připravili a pročistili? Tak hurá do terénu. Vylezte z ulity, proberte se, a jestli jste to doteď nedělali, začněte s nějakým cvičením, i kdyby to byly jen dřepy před televizí. Vyplaví se vám endorfiny, rozproudí krev a do těla se vrátí energie. Najděte si jakýkoli pohyb, který vás bude bavit. Využijte toho, že venku začíná svítit sluníčko, nadýchejte se čerstvého vzduchu v přírodě. Nemusíte se ničit při běhání - můžete dovádět se psem nebo s dětmi. Budete se hýbat, ani o tom nebudete vědět.

 

5. Sbírejte kopřivy

Na jaře přichází změna a naše tělo se na ni má připravit důkladnou očistou. „Jarní únava, deprese a výkyvy špatné nálady mívají většinou primární příčinu ve vnitřní ,nečistotě'. Tělesně (a duševně) čistý člověk bývá vyrovnaný. Doporučuje minimálně šest týdnů pít čaje z bylinek. Zaměřte se na to, co aktuálně začíná vyrůstat v přírodě: podběl nebo kopřivu, která výborně vyčistí ledviny. Zkuste si také dát jednodenní půst a využijte k tomu úplněk, kdy se čisticí síla znásobí. Ale žádné dlouhé hladovění. Stačí opravdu jediný den, kdy jíte pouze ovoce a zeleninu nebo pijete ovocné a zeleninové šťávy. Nejlépe čerstvě vymačkané.

 

jarni-unava-pricina-lecba-jarni-unavy-wc-sport-byliny-slunce-strava-denni-cyklus
jarni-unava-pricina-lecba-jarni-unavy-wc-sport-byliny-slunce-strava-denni-cyklus
6. Vystavte se sluníčku

Dodá vám vitamin D a pomůže vytvořit hormon radosti a optimismu - serotonin. Slunce je prostě ten nejbáječnější lékař. Pokud se na sluníčko moc nedostanete, zkuste fototerapii. Jedná se o působení speciální biolampy, která nahrazuje sluneční svit. Používají je i někteří alternativní lékaři ve svých ordinacích a vy je seženete v internetových obchodech.