Příjemnou noc, dnes je neděle 11.6.2023, svátek slaví Bruno, zítra Antonie.

Bolestivá menstruace - jídlo, bylinky, pohyb, hormonální jóga, akupresura, teplo

bolestiva-menstruace-jidlo-bylinky-pohyb-hormonalni-joga-masaz-pat-teplo

bolestiva-menstruace-jidlo-bylinky-pohyb-hormonalni-joga-masaz-pat-teplo
Měsíc co měsíc zápasíte s nepříjemnou bolestí a nutkáním zůstat v postelí a všechno zaspat? Jsou lepší způsoby, jak si ulevit. Menstruaci dostaneme asi 400krát za život. Některé ženy o ní skoro ani nevědí, jiné se z každých měsíčků doslova složí. Pokud jsou menstruační bolesti natolik silné, že nemáte ráno sílu dojít do práce, nechte se vyšetřit gynekologem (každá žena by ostatně jednou za rok měla absolvovat preventivní prohlídku, i když nemá žádné zjevné potíže).

___

___

Za bolestí se může skrývat ledacos - od rozkolísaných hormonů přes gynekologické záněty, cysty nebo myomy až po endometriózu.

 

Vydržte pár dní nemlsat

To, jak hodně bude menstruace bolet, lze však ovlivnit i vhodnou stravou. Hodně žen si krátce před začátkem periody dopřává různé sladkosti. Což je na jednu stranu pochopitelné. Zhruba týden před menstruací býváme často mrzuté a náladové a čokoláda nebo sáček karamel nám trochu spraví náladu. Bohužel, ve finále si tím ještě přitížíme. Obecně platí, že čím víc budete v této době mlsat, tím bolestivější bude menstruace. Doporučuje se omezit i příliš slané pokrmy, mléčné výrobky, kynuté pečivo, uzeniny, alkohol a kávu. A kterých potravin si naopak můžete naložit plný talíř? Dopřejte si hlavně čerstvou zeleninu (v zimě lehce podušenou), celozmné pečivo, kvalitní sýry, drůbeží maso a ryby a nezapomeňte na dostatek čisté neperlivé vody.

 

Na bolest je dobrý pohyb

Na bolest (pokud není skutečně extrémní) zabírá také pohyb na čerstvém vzduchu. Mnoho žen totiž v této době trpí nadýmáním. Některé si stěžují, že mají břicho jako balon a stěží dopnou kalhoty, které běžně nosí do práce. Vhodná, odlehčená strava a pravidelný pohyb mohou tyto potíže hodně zmírnit. Při nadýmání vám uleví také vitamin B6, který jdete hlavně v banánech, avokádudu, oříšcích, makrelách, sójových výrobcích, vejcích, kukuřici nebo pivních kvasnicích. Měly byste také zvýšit konzumaci potravin bohatých na železo (rozinky, sušené meruňky, datle, fíky, pistácie, kešú, lískové ořechy, mandle, slunečnicová semínka, červená řepa, brokolice, ovesné vločky, celozrnná rýže a další).

 

Hormonální jóga

Slyšely jste už o hormonální józe? Jedná se o speciální cvičení, které přirozenou cestou, bez pomoci umělých hormonů, pomáhá řešit různé ženské problémy. Nemluvě o dalších účincích, díky kterým budete mít mnohem víc energie, zlepší se vám pleť i postava, zmizí bolesti zad. Cviky se dají provádět i preventivně, abyste předešly případným potížím. Když budete cvičit každý den, do 3-4 měsíců ucítíte výrazné zlepšení.

Možná si teď pomyslíte, že to nezvládnete, vždyť jste jógu nikdy necvičily. To ale vůbec nevadí,nejde o nic složitého. Zkuste třeba tohle: rozkročte se na šířku boků, propleťte ruce za hlavou a mírně pokrčte kolena. Potom se začněte pohupovat v bocích (jako když se tančí samba) a zároveň rytmicky dýchejte. S výdechem pokrčte jednu nohu, poklesne tak jeden bok, a druhá noha zůstane napnutá, s nádechem to proveďte opačně. Totéž zopakujte na druhou stranu. Uvolníte napětí v oblasti pánve.

 

Masáž pat  aneb akupresura

Bolest při menstruaci můžete zmírnit rovněž pomocí akupresury. Na chodidlech se nacházejí reflexní plošky, které jsou vnitřními energetickými drahami (meridiány) spojené s jednotlivými orgány. Jemně promasírujte celé chodidlo a potom lehce stlačte palcem a konečky ostatních prstů prohlubiny na obou stranách pat. Masáž provádějte několik minut.

 

Není to náhodou endometrióza?

Příčinou silných bolestí během menstruace bývá občas tzv. endometrióza. Tento výraz je odvozen od latinského endometrium, což znamená výstelka dutiny děložní. Při tomto onemocnění jsou částečky endometria vyplaveny během menstruace do dutiny břišní, kde rozhodně nemají co pohledávat. Zde pak mohou „uhnízdit" na některém z orgánů. Nemoc se projevuje bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při milování a občas i přítomností krve ve stolici. Léčí se buď léky,nebo chirurgicky, kdy se odstraní ložiska endometriózy.

 

Buďte v teple, ať může děloha relaxovat

Bolest při menstruaci je nejsilnější na začátku krvácení a trvá až několik dní. Příčinou jsou hormony prostaglandiny, které vylučuje děložní sliznice a jež způsobují bolestivé stahy děložního svalstva. Intenzita bolesti závisí na množství uvolněných prostaglandinů. Ke zmírnění těchto potíží je dobré udržovat se co nejvíc v teple, děložní svaly pak mohou relaxovat.

 

Bylinková lékárna

Šetrná, ale účinná pomoc při bolestech

Zázvor

Je známý především jako přírodní prostředek proti chřipce a nachlazení, kromě toho však dokáže zmírnit i menstruační bolesti. Asi 1 cm oloupaného kořene nastrouhejte, přelijte hrnkem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pijte dvakrát denně 2-3 dny před začátkem menstruace.

Řebříček

Čaj z řebříčku není sice dvakrát lahodný, zato je však velmi zdravý. Lžičku sušeného řebříčku přelijte 0,3 l horké vody a nechte 15 minut louhovat v zakryté nádobě. Ale pozor, řebříček se nesmí vařit, takže ho nevhazujte do vroucí vody. Nálev přeceďte a popíjejte nejlépe ještě teplý - ráno a večer.

Kmín

Účinné látky obsažené v kmínu potlačují křeče hladkého svalstva. Příprava kmínového čaje je jednoduchá: 2 lžičky pomletých plodů zalijte 2-3 dcl vroucí vody, nechte přibližně 5 minut louhovat a potom přeceďte. Pijte dvakrát až třikrát denně. Pokud chcete, můžete si kmínový čaj osladit ještě lžičkou medu. Získá mnohem příjemnější chuť.

Kontryhel

Říká se mu král mezi ženskými bylinkami. Léčí všechny gynekologické problémy a odstraňuje také menstruační křeče. Asi 3 lžičky bylinky přelijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte krátce přejít varem a 10 minut louhujte. Pijte 2 šálky denně.

Uvařte si čaj z listů maliníku

Naše babičky nedaly dopustit na listy maliníku, o kterých je známo, že zklidňují nejen dělohu, ale také psychiku. Malinový čaj se pije vždy ráno a večer několik dní před příchodem menstruace. Lžičku sušených listů zalijte sklenicí vroucí vody, nechte 15 minut odstát a potom přeceďte.