Dobré ráno, dnes je úterý 17.9.2024, svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof.

Prevence kvasinkových infekcí pochvy, vaginy - 5 způsobů jak předejít kvasinkám

prevence-kvasinkovych-infekci-pochvy-vaginy-5-zpusobu-jak-predejit-kvasinkam

prevence-kvasinkovych-infekci-pochvy-vaginy-5-zpusobu-jak-predejit-kvasinkam

Vaginální mykózu prodělalo alespoň jednou v životě 75 % žen. Onemocnění vyvolávají kvasinky rodu Candida albicans, a přestože nepředstavuje akutní ohrožení zdravotního stavu, přináší ženám vleklé a nepříjemné potíže. Co můžete udělat proto, abyste boj s nimi vyhrála?

___

___

1. Víte, kdo je vinen?

Příčinou vzniku vaginální mykózy je narušení přirozeného prostředí mikroflóry na poševní sliznici, které umožní přemnožení kvasinek. Viníkem může být například infekce, léčba antibiotiky, hormonální antikoncepce i hormonální léčba, nevhodná strava, různé pohlavní aktivity, v létě pak především vlhká zapářka a nesprávná hygiena. Podstatnou roli hraje také oslabená imunita. Příznakem vaginální mykózy je bílý výtok tvarohovité konzistence, svědění zevních rodidel, pálení v pochvě a někdy také otok, silné prokrvení rodidel či bolest při pohlavním styku. S onemocněním mohou být spojeny bakteriální vaginální záněty, které občas vedou k zánětům vaječníků, a někdy dokonce i další mykotická onemocnění jinde po těle.

 

2. Jezte zeleninu a jogurty

Jedním z vhodných způsobů prevence před vaginálními mykózami je správné složení stravy. Ta by měla obsahovat co nejméně cukrů a škrobu. K prospěšným potravinám patří naopak jogurty s probiotickými kulturami a čerstvá zelenina. Užívat můžete volně prodejné doplňky stravy, které napomáhají zvyšovat obranyschopnost organizmu, zvláště pak vaginální sliznice.V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovými léky.

 

3. Dbejte na intimní hygienu

Zásadní obranou před protivnými kvasinkami je každodenní intimní hygiena. Ta vyžaduje zvláštní pozornost, protože intimní partie mají ve srovnání s ostatními částmi těla odlišnou hodnotu pH. Z toho důvodu jsou pro ni běžné sprchové gely či mýdla nevhodné. Jejich hodnota pH je obecně vyšší, než pokožka intimních partií potřebuje. Právě proto je dobré používat speciální výrobky pro intimní hygienu. Obsahují kyselinu mléčnou, která je nezbytná pro udržení zdravé a přirozeně kyselé, úrovně pH intimních partií. Kapesní variantou jsou ubrousky pro intimní hygienu, které můžete mít stále po ruce. Důležitá je i častá výměna vložek a tamponů. Na toaletě používejte neparfémovaný toaletní papír a po stolici se utírejte směrem od vaginy ke konečníku.

 

4. Trable s módou

Může vám to připadat jako hloupost, ale vaginální mykóza souvisí i s tím, jak se oblékáte. Velkou roli hrají mimo jiné spodní kalhotky - bavlněné jsou lepší než ty z umělých vláken. Ani těsné a neprodyšné oblečení vám dobrou službu neprokáže. Vždy je lepší vsadit na volnější a vzdušné kalhoty. Zkrátka i intimní partie potřebují „provětrat“. A protože léto je tu, myslete na své zdraví také u rybníků, veřejných bazénů či na plážích. I když je mořská voda pro orgány ženského ústrojí příznivá, zlo v podobě vaginální mykózy mohou mít na svědomí mokré plavky. Vlhké prostředí totiž vytváří příznivé podmínky pro přemnožení kvasinek. Vždy se tedy po vykoupání převlékněte do suchých plavek. Co se týká rybníků a koupališť, jde o prostředí s velkou koncentrací lidí, a nikdy nevíte, jak dbají na zdraví právě oni.

 

5. Kdy musíte zahájit léčbu

Ani přes všechna doporučení se vám vaginální mykóza nevyhnula? Pak je nutné, abyste co nejdřív zahájila léčbu! Je-li pro vás kvasinková infekce „novinkou“, ihned se objednejte ke svému gynekologovi, který vám doporučí vhodnou léčbu. Návštěva lékaře je nezbytná také v případě, že je vám méně než 18 let, jste těhotná nebo výtok doprovázejí jiné příznaky (např. bolest v podbřišku). V případě, že už jste s mykózou měla tu „česť a jste si jistá, o co jde, pak zajděte do lékárny a buď se o léčebném přípravku poraďte s lékárníkem, nebo vsaďte na ten, jenž se vám osvědčil. Antimykotické přípravky jsou k dostání ve formě vaginálních tablet, čípků či krémů. Když se problémy nezlepší do čtyř dnů samoléčby, pak se i na vás musí podívat gynekolog. A ještě upozornění: výplachy čímkoliv jsou škodlivé - pokud vám ovšem gynekolog nedoporučí nějaký přípravek s léčivým účinkem.

 

 


 

TIP: BYLINKY NA KVASINKOVÉ INFEKCE POCHVY JSOU UVEDENÉ ZDE.