Příjemnou noc, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Pověry, polopravdy a mýty kolem notebooků - důvody proč si pořídit notebook

duvody_proc_si_koupit_poridit_notebook_vyhody_nevyhody.jpgZdá se vám nesmyslné pořizovat si vlastní notebook i v případě, kdy nejste obchodník na cestách? Pak zřejmě věříte některé z pověr, které se o noteboocích vyprávějí. Přečtěte si následující řádky a pochopíte, že vlastní notebook je správná volba!

 

___

Notebooky mají pomalé procesory = pověra

Současné notebooky jsou vybaveny moderními procesory, které přestože mají udávánu nižší frekvenci, jsou výkonově srovnatelné s jejich desktopovými sourozenci. Firmy Intel i AMD investovaly obrovské peníze do vývoje těchto procesorů s nižší frekvencí ale vysokým výkonem a výsledek se povedl - nové procesory pro desktopy jsou dokonce založeny právě na notebookových procesorech. V současné době tedy vůbec nezáleží na tom, zda má procesor frekvenci 1,66 GHz nebo 3,2 GHz. Ten s nižší frekvencí může být výkonnější, pokud používá moderní jádro s více procesory v jednom čipu (DualCore) - zvládne totiž během jednoho cyklu zpracovat mnohem více instrukcí.

 

Notebooky nemají rychlé disky = pověra

Také pevné disky v noteboocích už mají otáčky takové, jako velké stolní počítače, a používají stejné rychlé sběrnice pro připojení k základní desce. Je pravda, že desktopové počítače mohou mít i ultrarychlé disky, které v noteboocích nenajdete; avšak notebooky tento handicap nahrazují velkou vyrovnávací pamětí disků - ta je navíc užitečná kvůli zabezpečení disku před otřesy notebooku. Disky jsou obecně v notebooku lépe chráněny před mechanickým poškozením a jsou připraveny na hrubší zacházení, takže pravděpodobnost jejich závady je mnohem nižší než u běžných pevných disků pro stolní počítače.

 

Notebooky nemají smysl, pokud necestujete = pověra

I když budete mít notebook položen většinu času na pracovním stole a zapojený do elektrické sítě, má oproti stolnímu počítači několik výhod:

  • notebook má nezanedbatelně nižší spotřebu v zapnutém stavu a řádově nižší ve stavu spánku. Notebook prakticky nemusíte vypínat a na účtu od energetické společnosti se to neprojeví
  • s notebookem dostáváte vždy vyladěný hardware, který spolu nekoliduje. Sestavované počítače vždy mohou obsahovat komponentu, která si nebude rozumět s ostatními a později se tento nesoulad může projevit ve sníženém výkonu
  • moderní operační systémy jako je Windows Vista nabízejí pro notebooky další funkce (např. Windows Mobility Center pro snadné ovládání připojení externího monitoru, nastavení zvuku, bezdrátové sítě apod.)
  • každý notebook obsahuje LCD displej, který má prokazatelně kvalitnější obraz, než běžné CRT monitory založené na zastaralé technologii vakuové obrazovky; navíc LCD displeje nezatěžují vaše oči škodlivým zářením

Notebooky jsou méně vybaveny, než počítače = pověra

Naopak, notebooky jsou vybaveny mnohem lépe. Stolní počítač většinou obsahuje grafickou, zvukovou kartu a síťovou kartu. Oproti tomu notebook nabízí integrované reproduktory a mikrofon (a vy můžete ihned telefonovat přes internet), modem (ačkoli máte doma vysokorychlostní internet, na cestách můžete narazit na obyčejnou telefonní přípojku; třeba v hotelu), bezdrátovou síť WiFi vysokorychlostního standardu 802.11g (až 54 Mb/s), bezdrátový komunikační protokol Bluetooth (pro připojení mobilního telefonu a dalších zařízení), sadu USB konektorů na přístupné místě počítače, rozhraní firewire (pro připojení např. videokamery, včetně kamer Sony s rozhraním iLink), výstup na druhý monitor (díky kterému můžete svoji pracovní plochu Windows rozšířit).

 

Notebooky jsou nespolehlivé = pověra

Notebook je připraven na hrubší zacházení a snese bez potíží přenášení v zapnutém stavu a pod. Tzn. všechny jeho komponenty musejí být kvalitně vyrobeny. Oproti tomu běžné stolní počítače během několika let mohou fatálně selhat: větrák procesoru se zanese nečistotami a zvýší je jeho hlučnost (a až se zastaví, přehreje se procesor), základní deska se vypálí kvůli zbytečně vysokům proudům, které jí tečou, komponenty v počítači se mohou uvolnit a špatný kontakt bude způsobovat nevysvětlitelné pády systému.