Příjemnou noc, dnes je neděle 11.6.2023, svátek slaví Bruno, zítra Antonie.

Výhody a nevýhody LCD a plazmových televizí, rozdíl mezi LCD a plazmou (LCD a PDP)

vyhody_a_nevyhody_lcd_plazmy_rozdily.jpgPřed koupí televizoru se jistě zamýšlíte, jaké jsou výhody a nevýhody mezi LCD a plazmou a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Stránka se pokusí poměrně detailně diskrepance vysvětlit.

 

___

___

TFT LCD (Liquid Crystal Display) displej

Výhody LCD televizorů:

 • Geometrie, ostrost - Díky přesnému uspořádání jednotlivých pixelů přináší LCD monitory obraz s dokonalou ostrostí. V nativním rozlišení také nemůže docházet k rozmazání, protože pixely u výstupu z grafické karty odpovídají přesně bodům na monitoru. Obraz je tedy čistý a ostrý, což je markantní hlavně u písma.
 • Jas - Podsvětlení displeje je díky katodám velice jasné a u kvalitnějších monitorů i dokonale rovnoměrné. V porovnání s CRT monitory mohou být LCD až dvakrát jasnější, což můžete posoudit v tmavé místnosti.
 • Velikost - V dnešní době zaujme cca 20cm do hloubky kvůli podstavci, ale samotný panel bývá nejvýše 5cm hluboký, což umožňuje jeho montáž i na stěnu.
 • Spotřeba - LCD panely sníží i vaši spotřebu energie, protože jejich spotřeba je oproti CRT poloviční a pohybuje se do 50W.
 • Design - Výrobci se snaží vyrábět tyto televize i jako hezký doplněk Vašeho obýváku nebo kuchyně.
 • Viditelná plocha - Poslední výhodou LCD panelů je to, že udávaná úhlopříčka je mnohem blíže skutečné velikosti než u CRT monitorů (klasické televize).

Nevýhody LCD televizí:

 • Doba odezvy - Tekuté krystaly stále nejsou tak rychlé, aby dokázaly to, co CRT monitory. Než se krystaly tzv. nabijí a vybijí (otevřou a uzavřou), musí projít molekulární změnou, která trvá určitý čas. Ten nazýváme dobou odezvy a udává dobu přechodu pixely z černé na bílou. Dříve byly hodnoty opravdu nepřijatelné, ale u nových LCD monitorů se dostávají na dobu 8ms. Vysoká doba odezvy je na škodu především ve filmech obsahujících rychlé pohyby (akční scény, sport,...), kde se pak objevují duchy.
 • Pozorovací úhly - Tento zápor již není v dnešní době tak akutní jako dříve, ale přesto jsou omezené pozorovací úhly občas nepříjemné. Tato vlastnost tekutých krystalů může způsobit např. barevné anomálie, kdy pod vlivem špatného úhlu pohledu dojde k distorzi barev na několik blízkých odstínů. U méně kvalitních LCD displejů tedy nastává problém, když chcete sledovat televizi ve více lidech, protože s jiným pozorovacím úhlem klesá kontrast a mění se barvy.
 • Vadné pixely - V případě, že je některý s pixelů vadný, je buď trvale rozsvícený, nebo zhasnutý, což může být na obtíž.
 • Barvy - Tekuté krystaly prostě nejsou schopny realisticky reprodukovat všech 16,7 milionu barev a těm pak chybí sytost. Opět záleží na výrobci, někteří dokáží vyrábět panely s velkým barevným rozpětím, jiní ale mají barvy bledé, nic neříkající.
 • Kontrast - Kontrast je jedním z faktorů určující kvalitu panelu. V případě, že jsou všechny tři barevné složky zhasnuté, měla by být zobrazena černá, jenže s ohledem na jas podsvětlujících katod a na fyzikální vlastnosti tekutých krystalů tomu tak není vždy.Plazma TV - technologie PDP (Plasma Display Panel)

Abychom pochopili princip plazma displejů, musíme nejdříve objasnit, co je to plazma a jakou funkci má u technologie PDP (Plasma Display Panel). Hmota, jak ji známe, se skládá z atomů, zatímco plazma je skupenstvím složeným z iontů a elementárních částic. Protože není plazma plynem, kapalinou ani pevnou látkou, nazývá se někdy čtvrtým skupenstvím.

V klidovém stavu se v plazma displejích nachází plyn, resp. se jedná o směs vzácných plynů jako je argon, neon či xenon. Jsou to elektroneutrální atomy, čili musíme najít způsob, jak z nich vytvořit plazmu. Ten je jednoduchý – do plynu se pustí elektrický proud, čímž se objeví mnoho volných elektronů. Srážky mezi elektrony a částicemi plynu ústí v to, že některé atomy plynu ztratí své elektrony a vznikají tak kladně nabité ionty. Spolu s elektrony tedy získáváme plazmu.

Tím, že máme vytvořeno elektrické pole, začnou se jednotlivé nabité částice pohybovat ke svým opačným pólům – plynové ionty k záporně a elektrony ke kladně nabitému pólu. V plazmě tedy dochází k tzv. chaotickému pohybu a jednotlivé částice se začnou srážet. To způsobí, že plynové ionty se dostávají do excitovaného stavu (nabitého) a poté uvolní foton, tedy světlo.

Plazma displeje jsou tedy aktivní a své světlo samy vyzařují (na rozdíl od podsvětlovaných LCD displejů). Převedení ultrafialového záření na viditelné světlo je stejně jako u CRT monitorů zajištěno luminoforem, kterým je pokryta zevnitř každá obrazová buňka (viz níže). Luminofor způsobuje, že po vstřebání elektronu či ultrafialového záření vyzáří viditelné světlo. Celý plazma displej je tvořen matricí miniaturních fluorescentních buněk (pixelů), které jsou ovládány sítí elektrod. Buňky jsou uzavřeny mezi dvěma tenkými skleněnými tabulkami, každá obsahuje malý kondenzátor a tři elektrody. Adresovací elektroda je umístěna na zadní stěně buňky, zatímco dvě transparentní zobrazovací elektrody leží na přední stěně.

Pozitiva, klady, výhody plazmových televizorů:

 • Jas a kontrast - Plazmový televozir zapíná a vypíná jednotlivé body v každém obrazu, takže důkladně potlačuje emisi světla v černých partiích. Díky tomu poskytuje realistický obraz s vynikajícím podáním černé.
 • Zorný úhel - Vysoký kontrast při sledování z libovolného úhlu je samozřejmostí. U LCD technologie klesá kontrast.
 • Odezva pohybu - Rychlým a přesným zapínáním a vypínáním obrazových bodů je dosaženo ostrého, čistého a přirozeného obrazu. Dokáže tedy zobrazovat bez problémů rychlé pohyby.
 • Barvy - Podání barev je kvalitní jak ve světlých tak tmavých scénách

Negativa, nevýhody plazmy:

 • Statický obraz - Postupné vypalování obrazu na stínítko monitoru. Loga TV stanic plazma displejům z tohoto důvodu příliš nesedí - výrobci vypalování obrazu předcházejí nasazování speciálních technologií, které například logo nepozorovatelně roztřesou a zabrání tak tomu, aby se ukazovalo na stále stejném místě panelu.
 • Odraz panelu - Nevýhodou je skleněný kryt chránící displej. Jakmile na něj dopadají světelné paprsky (slunce, umělé osvětlení) pod určitým úhlem, bude se vám obraz nepříjemně lesknout.
 • Spotřeba - Díky typu technologie zobrazování je spotřeba těchto televizí vyšší.