Dobré ráno, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Plazma nebo LCD televize - výhody, nevýhody, životnost, spotřeba elektřiny, HD ready, full HD

plazma-lcd-vyhody-nevyhody-spotreba-cena-zivotnost.jpgKoukat se na obraz deset let starého přístroje opravdu není pastvou pro oči a vzhledem ke spotřebě energie ani pro vaši peněženku. Rozhodli jste se pořídit si novou televizi? Teď tedy stojíte před zdánlivě jednoduchou otázkou: Jaký přístroj zvolit? Spíš plazmovou televizi, LCD televizi? Co je to HD ready a full HD?

___
___

LCD nebo plazma? Jakou úhlopříčku? Za jakou cenu?

Abyste správně rozhodli, který typ je pro vás ten pravý, budete určitě zvažovat v několika rovinách:
  • typ televizoru: LCD, nebo plazma? O klasické "tlusté", tzv. CRT televizi, už dnes patrně nikdo neuvažuje.
  • úhlopříčka televizoru
  • cena a další parametry.

Která televize má nejdelší životnost?

Z hlediska délky užívání (životnosti) jasně vedou LCD televize. Tekuté krystaly se totiž nevysvěcují, mají proto dlouhou životnost. Kdežto životnost plazmy dosahuje bez ztráty kvality něco málo přes 4 roky nepřetržitého provozu, takže nový přístroj budete muset kupovat mnohem dříve.Velikost obrazovky

Plazma nabízí obří obrazovky, LCD ne. Také ze srovnání hmotnosti a způsobu montáže vychází LCD opět vítězně. Plazmy jsou daleko těžší a jejich instalace se neobejde bez nákupu speciálního úchytu na zeď a asistence profesionála. Navíc je LCD televize mnohem méně náchylná k poškození.
Zato ve velikostech obrazovky výrobci LCD televizorů trochu zaspali, takže jste-li příznivci obřího obrazu, zvolíte zřejmě plazmu, jejímž
standardem displeje je až 150 cm. Zatímco LCD dosahuje jen necelých 115 cm, tedy 45 palců (průkopníkem je LG, která loni nabídla 47 palcovou verzi, tj. 120 cm).

Pozorovací úhel televizoru

Důležitý je i tzv. pozorovací úhel: čím je větší, tím více lidí vedle sebe může TV sledovat, aniž by to ohrozilo jejich spokojenost s kvalitou obrazu.
Tady si vítězné body přípisuje opět technologie LCD, která nabídne až 178°, zatímco plazma dosahuje maximálně 160°.


Spotřeba elektrické energie

Plazma se dost zahřívá a je vzhledem k potřebě aktivních větráků energeticky o dost náročnější. Menší spotřebu elektřiny má tedy LCD televizor.


Jak daleko sedět od plazmové televize - čím vyšší rozlišení, tím blíže můžete sedět

Dosud převažující obecné pravídlo praví, že ideální vzdáleností ke sledování televize je čtyřnásobek její úhlopříčky. Takže se můžete v podstatě jednoduše řídit rozměry obývacího pokojea jeho dispozicemi.
S nástupem LCD a plazmové technologie však tato zásada pomalu přestává platit. Naopak, čím má monitor vyšší rozlišení a čím je kvalitnější signál, který sledujete, tím blíže si můžete sednout, a zvýšit tak prožitek ze sledování filmu, sportovního přenosu, oblíbeného seriálu nebo DVD.


 

Kvalita verzus cena

Při koupi nového televizoru asi nebudete uvažovat v relaci do 5000 Kč. S poměrem stran 4:3 i klasickým vysíláním se už pomalu loučíme (v roce 2012 nastane analogová tma v celé ČR). Nic jiného vám tato finanční kategorie nenabídne.

Dražší televize mají spoustu vychytávek. Třída do 10 000 Kč je o něco lepší: poskytne 50 centimetrovou úhlopříčku a »filmový« poměr 16:9, ale s kvalitou obrazu je to horší.

Ideálním cenovým typem rodinného televizoru je kategorie od 10.000 do 20.000 Kč, kde už se dá narazit na kousky s nejrůznějšími technickými vychytávkami. Nad tuto hranici už půjdou asi jen vyložení techničtí nadšenci.Porovnání, výhody a nevýhody HD ready a full HD

 

  • HD ready LCD televize: jsou nejprodávanější, protože jsou cenově dostupné a nabízejí vysoký standard. Jsou vhodné pro běžné sledování televizního signálu.
    Rozlišení HD ready LCD: 1366x768 pixelů.
  • Full HD LCD televize: pro milovníky nejvyšší kvality. Vynikají při sledování televize ve vysokém rozlišení, Blu-ray, digitálního SATi DVD filmů. Rozlišení Full HD: 1920x1 080 pixelů.

Vyšší kontrast a jas = lepší obraz

Dokonalý obraz závisí i na jiných faktorech, jako je např. kontrast (čím větší kontrast, tím lépe). Dynamický kontrast dosahuje hodnoty až 10 000:1 a větší. Statický kontrast se pohybuje kolem 1 500: 1.
Dalšími faktory jsou jas (kolem 500 cd/rn/), odezva (6-8 ms) a výše zmíněný pozorovací úhel (za standard se považuje pozorovací úhel 170-178°).


 

Tipy:

  • do kuchyně či menšího, například dětského pokoje stačí pohodlně úhlopříčka okolo 65 cm (26 palců), do většího obýváku volte (plus/minus) 106 cm (42 palců). Větší ocení prakticky pouze majitelé Blu-ray a HD-DVD přehrávačů.
  • cena okolo 15.000 Kč je pro běžnou rodinu optimální