Dobré ráno, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Elektronická mrtvá schránka, USB flash disk ve zdi - informace, instalace

mrtva-schranka-usb-flash-disk-informace-instalace.jpg
mrtva-schranka-usb-flash-disk-informace-instalace.jpg - mrtva-schranka-usb-flash-disk-informace-instalace.jpg
Netradiční street art v podobě zazděných flash disků, který se na konci loňského roku začal šířit z New Yorku do celého světa, se poprvé objevil i v České republice. Takzvané Dead Drops nabízejí lidem anonymní prostor pro sdílení libovolných dat. První zazděný USB flash disk můžete najít i ve zdi Červeného kostela v Brně.
___
___


mrtva-schranka-usb-flash-disk.jpg

mrtva-schranka-usb-flash-disk.jpg - mrtva-schranka-usb-flash-disk.jpg
První "mrtvá schránka", ke které jde přes USB port připojit například notebook, se ve zdi kostela na brněnském Komenského náměstí objevila letos 9. ledna. Umístil ji tam student oboru Teorie interaktivních médií Masarykovy univerzity.


Dead Drops

se poprvé objevily koncem loňského roku (tedy v roce 2009) v New Yorku jako součást uměleckého experimentu Arama Bartholla. Umělec projektem nabídl nový způsob, jak sdílet data.

Instalace mrtvé schránky do zdi

Je k tomu potřeba flash disk a rychleschnoucí beton. Disk, který se předem musí zbavit plastového obalu a omotat páskou, se zabetonuje do jakékoliv zdi, kde je nějaká díra tak, aby byl konektor přístupný všem.

Mrtvou schránku, která obsahuje soubory readme.txt and manifesto s informacemi o projetu, je pak ještě třeba vyfotit. Fotografie ulice, místa a USB flash disku pak dalším nadšencům na internetu pomohou schránku najít.

Lidé, kteří chtějí schránku ve svém okolí umístit, by si však měli dát pozor. Majiteli budovy, kterým může být soukromá osoba nebo město, by se totiž jejich snažení nemuselo zcela líbit. Samozřejmě je to cizí majetek a na cizím majetku se takové věci dělat nesmějí. Je proto vhodné požádat o svolení majitele nemovitosti.




Mrtvé schránky se šíří do celého světa


Na celém světě se podle dostupných informací nachází v současné době asi 130 mrtvých schránek. Velká část z nich leží na území Spojených států, odkud projekt pochází, desítky jsou ale k nalezení i v Evropě.

Mezi poslední země, kam se Dead Drops dostaly, patří kromě české republiky například i Polsko. V slezských Katovicích ji shodou okolností pomáhal umístit právě brněnský student.

 


Související odkazy: