Dobré odpoledne, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Výběr cyklistické přílby a jak správně nasadit cyklistickou helmu, přílbu; rozdíl BMX a MTB

vyber-cyklisticke-prilby-a-jak-spravne-nasadit-cyklistickou-helmu-prilbu-rozdil-bmx-a-mtb

vyber-cyklisticke-prilby-a-jak-spravne-nasadit-cyklistickou-helmu-prilbu-rozdil-bmx-a-mtb
Aby helma plnila svou ochrannou funkci, musí být na hlavě umístěna přibližně ve vodorovné pozici. Přední část by měla zasahovat asi doprostřed čela. Při nošení musí být zapnutý podhradní řemínek, za nějž by měly jít zastrčit maximálně dva prsty. Helma musí být dotažená tak, aby se na hlavě nehýbala.

___

___

Při nákupu cyklistické helmy věnujte pozornost také systému zapínání. Pásky by neměly přijít do kontaktu s ušima, protože při delší vyjížďce by vás mohly začít dřít. Kvalitní helmy mají možnost přizpůsobení prostoru kolem uší i nastavení délky podhradního řemínku.

 

Jak vybrat cyklistickou helmu, přílbu - pravidla

1. Vhodná kategorie

Silniční helmy: jsou určené pro silniční nebo krosová kola, používají se i na horská kola, jsou lehké a mají dobré odvětrání.
MTB helmy: tedy helmy na horská kola, mají štítek proti slunci a bývají robustnější, případně víc kryjí týl hlavy. Použitelné jsou v terénu i na silnici.

BMX helmy: mohou mít potlačeno odvětrání a lze je použít i na bruslení nebo skateboarding. Integrální helmy na sjezd a freeride se podobají helmám na motocykl a poskytují maximum ochrany.

 

2. Správná velikost

Helma musí dobře sedět, nesmí tlačit ani být volná. Pokud tlačí na bocích hlavy, je vhodné hledat jiný model nebo jinou značku. Cyklistické helmy jsou vybaveny mechanismem pro regulaci velikosti. U některých helem, zejména dětských, se velikost reguluje elastickými pásky, které se samy roztáhnou do potřebné pozice. V případě helem pro dospělé je velikost odstupňována S = 50 - 54 cm (rozměr udává obvod hlavy), M = 54 -58 , L = 58 -62 atd.

 

3. Konstrukce a vybavení

Vybavení kvalitní helmy může zahrnovat například stavitelný štítek, lepší polstrování či integrovanou blikačku. Cyklistické helmy jsou vyráběny in-mold technologií, tedy vstřikováním expandované polystyrénové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Za účelem snížení hmotnosti při současném zachování pevnosti helem někteří výrobci používají kombinaci dvou druhů polystyrénové pěny s různou hustotou. Ještě kvalitnější, co se týče pevnosti a nízké hmotnosti, jsou helmy, které jsou uvnitř polystyrenu vyztuženy pleteninou z různých materiálů. Jedná se zejména o v poslední době populární karbon, kevlar či hliník.

 

4. Odvětrání

Spatně odvětraná přilba může při jízdě vést k přehřátí, proto helmy bývají vybaveny systémy pracujícími na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a jeho vedení speciálními kanály po obvodu helmy a kolem hlavy. V zadní části helmy je pak dalšími otvory odváděn ohřátý vzduch od hlavy.

 

5. Hmotnost helmy

Lehčí helma je lepší, ale nízká váha nesmí být na úkor bezpečnosti. Kvalitní lehké helmy proto mají konstrukci vyztuženou třeba kevlarem či karbonem. Výrobcům se daří vyrábět bezpečné topmodely helem s váhou okolo nebo i lehce pod 200 gramů.

 

6. Bezpečnost
Nekupujte helmy, které nejsou vybaveny bezpečnostními certifikáty. Všechny cyklistické přilby, prodávané v CR musí splnit normu CSN EN 1078. Narazit můžete také na zahraniční či mezinárodní atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS.