Dobré ráno, dnes je úterý 17.9.2024, svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof.

Jak si užít Vánoce v klidu a pohodě - tipy jak na úklid, dárky, pečení a vztahy

 

jak-si-uzit-vanoce-v-klidu-a-pohode-tipy-jak-na-uklid-darky-peceni-a-vztahy

jak-si-uzit-vanoce-v-klidu-a-pohode-tipy-jak-na-uklid-darky-peceni-a-vztahy
Vánoce jsou tu co nevidět. Poradíme vám, jak prožít blížící se svátky v klidu a pokoji. Když nebude všechno naprosto dokonalé, vůbec nic se nestane. Mnohem důležitější je, abyste si dny volna spolu se svými blízkými užili v klidu a pohodě. Ale také ve zdraví a beze strachu, že přiberete nebo že vám bude špatně z přejedení!

___

___

1. UŽIJTE SI UŽ ADVENT

Slovo advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příchod. Pro křesťany je advent časem očekávání příchodu Spasitele. Pro naše předky to byl čas, kdy uklízeli nejen své příbytky, ale půstem, modlitbou a rozjímáním očišťovali také své tělo, mysl i duši. Dnes si lidé připomínají advent především tím, že zapalují svíčky na adventních věncích, děti zase hledají čokoládu v adventních kalendářích. Přestože už adventní čas by měl být především dobou zklidnění, v mnoha rodinách se ta pravá pohoda dostaví až na Štědrý den. Teprve až koncem listopadu totiž často začínáme přemýšlet o tom, co bychom měli koupit dětem a který předvánoční víkend padne na úklid celého bytu.

 

2. ÚKLID BEZE STRESU

Pokud se vám nepovede naklidit domácnost tak, jak si představujete, není třeba se z toho hroutit. Kdysi dávno se zakořenil názor, že domácnost musí být před Vánocemi jako ze škatulky. Pokud pozornost zaměřím pouze na to, aby bylo navenek všechno dokonalé, a pak si Vánoce nestihnu užit, ztrácejí svátky smysl. Některé ženy si ale svátky bez naklizené domácnosti a dvaceti druhů vánočního cukroví na stole nedovedou představit. Nechci jim samozřejmě tuhle představu brát. Na druhou stranu velmi často se ve své praxi setkávám právě se ženami, které za mnou chodí po Novém roce s tím, že jsou unavené, vyčerpané a že si svátky vůbec neužily. Jaký zvolíte k Vánocům přístup, je tedy jen na vás. Přemýšlejte o tom, jak vás v době adventu vnímají vaše děti, vaše rodina, a jestli by nebylo lepší jít s blízkými do divadla než strávit advent v kuchyni... Teprve když změníte priority, můžete to, že jste nezvládla úplně všechno, hodit za hlavu.

 

3. NEHÁDEJTE SE

Vánoce jsou časem klidu. Jsou dobou, kdy sdílíme čas se svými blízkými. Přesto k hádkám mezi partnery dochází při přípravách na Vánoce poměrně často. Když si žena myslí, že se angažovala v předvánočních přípravách více než její protějšek, stačí velmi málo a lidé jsou v sobě. To, že se partneři často o svátcích pohádají, přiživuje i fakt, že Vánoce mají pro většinu lidí extrémní důležitost. Je to sváteční období, v němž spolu trávíme hodně času, a také se vynořují vzpomínky na dávno uplynulé dětství. To vše vytváří pocit, že Vánoce se prostě musí vydařit. Ale čím větší máme potřebu mít Vánoce perfektní, tím větší je šance, že si je zkazíme. Pokud se před Štědrým dnem pravidelně opakují hádky typu, kam postavíme vánoční stromek nebo kdo vykuchá kapra, měli bychom dopředu přemýšlet o tom, jak to zařídit, abychom se tentokrát diskusím na podobná témata vyhnuli. Je dobré si předem říci: Tyto dny jsou pro mě důležité. Dovedu si zajistit, aby proběhly v klidu a v pohodě. Pak se sami sebe ptejte, co uděláte pro to, abyste všechno společně zvládli.

 

4. S DÁRKY TO NEPŘEHÁNĚJTE

Na dárky pod stromečkem čekají hlavně děti, ale také dospělí touží být o Štědrém dnu obdarováni. Kolik dárků nakonec pod stromečkem bude, je individuální záležitost každé rodiny. Někde se dárky pod stromeček ani nevejdou, jinde je jich jen pár. I tohle by ale mělo být věcí společné dohody — hlavně mezi dospělými. Pravda ale je, že sháníme a dáváme si více dárků, než tomu bylo kdysi u našich předků. Kdo ví, jestli nás stále trvající krize letos trochu přibrzdí... Dárky pro své bližní nicméně dobře promyslete! Jedině tak se vyhnete nákupu věcí zbytečných a nepotřebných.

 

5. ODJEĎTE PRYČ

Strávit vánoční prázdniny s dětmi na horách je snad ta nejlepší a nejúčinnější varianta, jak zabránit stresu o svátcích. Jednak zažijete s největší pravděpodobností Vánoce na sněhu, a také se najednou ocitnete v jiném prostředí, kde vám případné nedostatky v úklidu nebudou vůbec vadit. Kdo netouží po zimních Vánocích a rád cestuje, může odletět třeba do některé z velkých metropolí. Strávit Štědrý den v Paříži nebo v Římě je určitě zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

 

6. S KILY NAVÍC (TROCHU) POČÍTEJTE

Hlavně ženy se zpravidla už při pečení vánočního cukroví zabývají tím, že i letos o Vánocích přiberou. Naše rada zní: hoďte to za hlavu. Po Silvestru se zase vrátíte k tomu, nač jste byla zvyklá. Cukroví bude pryč, alkohol vypitý a každodenní péče o domácnost vás určitě přinutí více se hýbat. Neznamená to ale, že bychom se měli o svátcích přejídat! Kdo si chce držet štíhlou linii, neměl by se moc utrhnout ze řetězu. Před Vánocemi si rozmyslete, zda si chcete svoji váhu udržet nebo jestli si povolíte něco málo přibrat. Stanovte si, co si dopřejete sníst na Štědrý den a o dalších svátcích, a těšte se na to. Naplánujte si takový program, aby čas strávený pojídáním a sezením u plného stolu byl co nejkratší a abyste měli co nejvíce pohybu.

 

7. HÝBEJTE SE

Pokuste se změnit zažité sezení před televizí a vyrazte na rodinnou procházku do přírody. Obujte si brusle a zavzpomínejte na mládí nebo oprašte běžky. Budete možná překvapeni, co nových prožitků získáte a jak to přispěje k rodinné pohodě. Nezapomeňte, že už po půlhodině intenzivního pohybu se v těle uvolní endorfiny - látky, které zlepšují psychickou kondici. A až usednete po takovém výkonu do křesla, vychutnáte grog a kousek cukroví daleko více, než kdybyste se od rána nepohnuli.

 

8. NENAKUPUJTE, CO NEPOTŘEBUJETE

Neobklopujte se zbytečně dobrotami. Před svátky nakupujeme většinou více než po zbytek roku. Naplánujte si předem, kolik potravin budete opravdu potřebovat. Nedopusťte, aby se dveře ledničky daly otvírat jen s maximální opatrností. Obměňte proti loňsku potraviny, které nakupujete. Změňte poměr živin na svém talíři v neprospěch tuků. Tuk má totiž i přes vysokou energetickou hodnotu malou schopnost zasytit.

 

9. PEČTE S ROZUMEM A NEOCHUTNÁVEJTE

Základem úspěchu je nemít mnoho týdnů cukroví a jiné dobroty na očích. Nepečte cukroví ve velkém předstihu, ale až v co nejzazším termínu tak, abyste všechno v klidu zvládla. Nezapomeňte, že už samo ochutnávání syrového či pečeného těsta, polev a náplní dodá vašemu tělu velké množství energie. Ochutnávejte proto jen symbolicky. Napečené cukroví uložte do krabice, převažte provázkem a odneste na méně dostupné místo. Pokud by rodinní příslušníci protestovali, že jim chutná cukroví nejvíce před Vánocemi, vydejte jim je pouze za předpokladu, že je nebudou jíst -před vámi. Nezapomeňte, že i kvalitní cukroví se dá dnes koupit, a to i těsně před Štědrým dnem. Odpadne tak několikatýdenní zobání a vám přibude drahocenný čas, který přispěje k pohodě Vánoc více než jídlo samo.

 

10. UŽIJTE SI ŠTĚDRÝ DEN

Svěťte Štědrý den. Nepracujte a mějte všechno připravené předem. Užijte si tento den s blízkými, běžte se projít do města nebo do přírody, zastavte se v kostele na mši a těšte se spolu se svou rodinou na večer. Se štědrovečerní večeří nespěchejte! Přesvědčte děti, aby nebyly nedočkavé. Zabavit je můžete pouštěním lodiček v ořechových skořápkách, krájením jablek a dalšími vánočními zvyky. Pokud chcete mít letošní menu o něco méně vydatné, dopřejte si jídla méně. Naberte si poloviční porci, usmažte kapra na menším množství tuku, nahraďte majonézu v salátu bílým jogurtem. U stromečku si zazpívejte koledy, a teprve pak se pusťte do rozbalování vánočních dárků.