Dobrý večer, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Otázky na které zná jen málokdo odpověď - 15 dotazů a odpovědí.

zvidave_dotazy_a_odpovedi.jpgProč nehty rostou i po smrti? A jak se dostanou proužky do zubní pasty? Dokáže mince hozená z mrakodrapu zabít člověka? Jak hluboko musí člověk být ve vodě, aby ho nezranila letící kulka? Proč komáři bodají jen některé lidi? Jak se komár orientuje a pozná kde je člověk? Proč slepice přežije i po setnutí hlavy? Opravdu neuhodí blesk nikdy dvakrát na stejné místo?

___

Jak se dostanou proužky do zubní pasty?

Do tuby se vstříknou obě barvy pasty běžným způsobem. Uvnitř tuby je ale trychtýřovitá trubička s malými dírkami, která z barevné pasty tvoří proužky teprve v momentě vymáčknutí. Patent je starý už 50 let.

 

Proč vlasy, vousy a nehty rostou i po smrti?

Nerostou, jde jen o optický klam. Mrtvé tělo ztratí vodu a scvrkne se. Proto vlasy a nehty vypadají delší než za života nebožtíka.

 

Ve filmech hrdinové často utíkají před kulkami skokem do řeky. Jak hluboko pod hladinu se musejí dostat, abyse zachránili?

Kulka díky odporu masy ve vodě opravdu zpomaluje. Proti klasické kulce s rychlostí do 85 km/h je dostatečnou obranou hloubka 300 metrů.

 

Proč pěna u točeného piva drží déle, když je čepováno postupně?

Když pivo natočíte najednou, vytvoří se pěna s menším množstvím velkých bublinek, které rychle praskají. Když ale děláte přestávky, každé další ››přitočení‹‹ rozdělí velké bubliny na mnoho menších, jež nepraskají tak rychle.

 

Soused trpěl kožní plísní a někdo mu poradil, že si má na nohu močit, když se sprchuje. Jak je možné, že to fungovalo?

Bylo to asi jinak. Zřejmě si nohy, díky vědomí, že si na ně močí, důkladněji čistil a sušil, čímž odstranil odumřelé kožní buňky, které plísním slouží jako potrava... Látka urea v moči není tak koncentrovaná, aby proti plísním zabrala.

 

Opravdu způsobuje ››lupání‹‹ kloubů na prstech jejich poškození?

Zvuk je způsoben bublinou dusíkatého plynu v kloubním spoji. Když se stlačí, praskne. Neexistuje ale jediný důkaz, že by ››lupání‹‹ způsobovalo artritidu. Jeden lékař v USA zašel dokonce tak daleko, že klouby na jedné ruce neustále lupal a na druhé ne. Žádný rozdíl mezi rukama nezpozoroval ani po 50 letech.

 

Kdybych v případě nouze musel jíst něco ››nepotřebného‹‹ ze svého těla, co je nejvýživnější? Nehty? Vlasy? Ušní maz?

Nehty a ušní maz jsou téměř nestravitelné, pokud je dlouhou dobu nepovaříte v tlakovém hrnci. Když zohledníme energetickou hodnotu, obsah proteinů atd., nejvýživnější by byl morek kosti nebo tuková tkáň.

 

Proč komáři někoho koušou, a někoho ne?

Komáry nejvíce přitahuje kyselina mléčná, oxid uhličitý, teplo a určité mastné kyseliny. Nejvíc těchto látek je v potu, špinavých ponožkách a limburském sýru.

 

Proč onemocním zpravidla o víkendu?

Ve stresu, tedy v práci, je náš obranný systém aktivní. Aby tělo stres zvládlo, potlačí symptomy onemocnění, ale nezničí je. Když napětí pomine, zvolní i náš obranný systém, a proto mohou viry a bakterie zaútočit v plné síle.

 

Proč chléb spadne na zem vždy namazanou stranou?

Protože zemská přitažlivost přitahuje všechny věci nejtěžším místem ke středu. A strana namazaná máslem je těžší. Těžiště chleba je ve středu namazané strany. Chleba proto nikdy nepadne na kůrku.

 

Proč se výrobci mobilů nedomluví na stejném typu zdířkyna nabíjení?

Speciálními konektory si budují u zákazníků závislost na svých výrobcích.

 

Proč lidi do mobilního telefonu tak řvou?

Přizpůsobují se hlukům ve svém okolí. Při telefonátu nedokážeme rozlišit, odkud ruchy pocházejí, a proto adekvátně zvýšíme hlas. Řídíme se podvědomě heslem: u mě v okolí je hluk, u tebe tedy taky. Zapomínáme ale na skutečnost, že mikrofony mobilních telefonů jsou velmi citlivé a vzdálenost mezi mikrofonem a našimi ústy je jen několik málo milimetrů.

 

Jak je možné, že slepice mohou žít i bez hlavy?

Protože mozkový kmen, který kontroluje většinu reflexů, zůstává po setnutí hlavy nepoškozen nebo jen částečně poškozen.

 

Proč blesk nikdy neuhodí dvakrát na to samé místo?

Toto je opravdu častá pověra. Každou minutu totiž uhodí blesk na Zemi asi 6000krát! Postiženy, jsou hlavně vysoké budovy a mrakodrapy. Třeba do Empire State Building v New Yorku se trefí blesk dokonce asi 25krát ročně.

 

Opravdu dokáže desetník hozený ze střechy mrakodrapu zabít člověka?

Ne. Maximálně mu způsobí malou ranku. Důvodem je zpětný vítr a tvar mince. Mince by nedokázala proniknout ani kůží, i kdyby byla vystřelena z pušky.