Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Jak získat zbrojní průkaz na skupinu A, B, E v roce 2020

jak-ziskat-zbrojni-prukaz-skupiny-A-B-E

jak-ziskat-zbrojni-prukaz-skupiny-A-B-E
Podařilo se mi udělat teoretickou a praktickou zkoušku na zbrojní průkaz. Stalo se to v pátek 25.5.2012. Absolvoval jsem zkoušeky na skupiny A, B a E. Následně jsem hne začerstva sepsal pro případné ostatní zájemce o zbroják informace o tom, jak to probíhalo. Každopádně udělat si zbrojní průkaz bylo jedno z mých životních přání a jsem rád, že se mi splnilo.

___
___

 

Postup získání zbrojní průkazu A, B, E

V první řadě se musíte rozhodnout zda vůbec zbrojní průkaz chcete a co od toho očekáváte. Podle toho si vyberete skupinu A, B, C, D, E nebo jejich kombinaci. Následně zajdete na Policii České rapubliky, na odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, kde se přihlásíte ke zkoušce. Formuláře - zbrojní průkaz, nákupní povolení na zbraň

 

Příprava na zkoušku způsobilosti

Testy

Zkoušku na zbroják jsem dělal v pátek (25.5.2012), učil jsem se nejintezivněji poslední 4 dny před tím. Testy jsou ke stažení na internetu zde a je možné si je i vyzkoušet online. Osobně jsem si je vytiskl, dal do kroužkové vazby a v každé volné chvíli ty poslední 4 dny listoval (učil jsem se je celkem asi 30 hodin čistého času). Online zkušební verzi jsem si je nevyzkoušel (nebyl čas ani chuť).


Praktická příprava

Co se týče praktické přípravy, byl jsem s instruktorem (pan Zdeněk Dohnal) na střelnici v Drahanech u Prostějova (velmi hezká střelnice proti jiným v okolí, též příjemná obsluha). Absolvoval jsem teoretickou přípravu (asi 3 hodiny) a střílení z cca. 7 druhů zbraní (4 hodiny), vystřílel jsem asi 200 nábojnic.

 

Teoretická část - test + krátký pohovor

Test (více o testu /počet otázek a hodnocení/ zde). Na test jsme měli spoustu času, ale za 20 minut už nebylo co vyplňovat. Test se mi podařilo udělat na plný počet (79 bodů), což bylo i pro mne dost velké překvapení.
(U testu v našem případě neprošli 2 lidé z 11ti.)
Pohovor - sborka a rozborka, základní manipulace se zbraní, .

 

Praktická část

Střelba na nepohyblivý cíl. Podle různých skupin (přesně stanoveno zákonem) to znamená několikrát vystřelit a X krát zasáhnout terč. Já jsem střílel jen z pistole a z 5ti ran jsem 5x zasáhl terč. Pak jsem dostal certifikát o způsobilosti a tím pro mě zkouška skončila.

A co dál po zkoušce?

Zajít opět na Policii, předat:

 • certifikát o úspěšném absolvování zkoušky (ne starší 1 roku)
 • žádost o zbrojní průkaz
 • potvrzení od lékaře (ne starší 3 měsíců)
 • kolkyza 1500 Kč
 • 2 fotografie

Za měsíc poté dostanete tolik vytoužený zbrojní průkaz. Pohodový

Kolik to všechno stálo

 • Teoretická příprava s instruktorem (výuka + spotřebované nábojnice) 800 Kč
 • Náklady na užití střelnice ke zkoušce 1100 Kč
 • Zkouška komisařem 300 Kč
 • Kolky na žádost o zbrojní průkaz
  (každá skupina ZP 500 Kč) 1500 Kč
 • Fotografie 130 Kč

____________________________________
Celkem: 3830 Kč

Na co nezapomenout

Nezapomeňte, že zbrojní průkaz platí jen 5 let, pak musíte požádat o jeho obnovení. Znamená to, že Vám bude vysten nový.
Pokud by Vám původní zcela propadl, museli byste dělat znovu testy a praktickou zkoušku!!!