Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Jak si najít čas sám pro sebe - timemanagement

jak-si-najit-cas-sam-pro-sebe-timemanagement

jak-si-najit-cas-sam-pro-sebe-timemanagement
Víte, jaká je v současné době asi nejpoužívanější věta  v mezilidské komunikaci? Nemám čas, nestíhám! Vetšina z nás má na uskutečněni toho, co bychom udělat chtěli a měli, téměř vždy málo času. Jsme zahlceni informacemi, přetíženi schůzkami, pořád po nás někdo něco chce. Musíme toho hrozně moc stihnout, vše zvládnout s úsměvem a ještě být usměvaví, štíhlí a v kondici.

___

___

Nelze se divit, že jsme pak stresovaní, unavení a kilogramy navíc se nás drží jako klíště. "Až bude volněji, tak se do toho hubnutí a cvičení určitě pustím." Také tu výmluvu znáte? Ale kdy to bude? Jste odkázani žít ve vleku událostí, hasit jen to naléhavé, anebo můžete sami rozhodovat a určovat, na co budete mít čas?

 

Pozorujte svůj čas

Nevíte, kam se vám ten čas pořád ztrácí? Pořiďte si časový snímek - sledujte a zapisujte po dobu cca dvou týdnů jednotlivé aktivity den po dni. Stanovte jejich podíl na celkovém času a odhalte, co jsou "časožrouti". Zapisujte náplň dne, rozdělenou do skupin - práce, relaxace, nicnedělání, spánek, hygiena, doprava, jídlo a podobně.

 

Život je otázkou priorit

Zamyslete se, čeho vlastně chcete v životě dosáhnout, co je pro vás důležité a co děláte spíše proto, že na vás naléhá okolí. Kariéra, úspěchy, peníze, rodina, zdraví, vztahy, zlepšení výkonu ...
Když poznáte své priority dobře, budete vědět, které činnosti se dají zkrátit či vypustit, kde naopak potřebujete více času.

 

Vytyčte si cíle

Bez cíle chybí motor, který člověka pobízí. Je dobré znát dlouhodobý cíl, ale je velmi výhodné stanovit si i cíle krátkodobé, jejichž plnění posiluje sebevědomí. Pozor, každý cíl musí být uskutečnitelný, měřitelný, tedy konkrétní, aby bylo možné sledovat, zda se ho daří dosáhnout!

 

Diář je spojenec

Zorganizujte dopodrobna využiti svého času. Postačí dobrý diář, kde si poznamenáte a naplánujete pro každý den a hodinu to, co chcete zvládnout. Není to jen seznam povinností! Měl by v něm rovněž být dostatek místa pro volný čas.

 

Cesta je cíl

Řekové měli pro čas dvojí pojmenovánI. Čas, který počítáme na minuty a hodiny, nazývali chronos. Pro čas, kdy děláme něco, co nás baví, používali název kairos. Snažte se nehledat uspokojení pouze ve splněném cíli, ale najděte si to zajímavé i na cestě k němu. (Např. když víte, že nesnášíte běhání a chcete zhubnout, najděte si takovou aktivitu, která vás baví.)

 

Naučte se říkat NE

Pamatujte, že všechny úkoly a veškerá práce nejsou nutně jen na vás. Naučte se rozdělovat práci a delegovat ji i na ostatní, a také umět odmítnout cokoli, co je nad vaše časové možnosti a narušuje váš osobní plán.

 

Respektujte limity

Respektujte kolísání své denní křivky osobní výkonnosti a pozornosti a také to, že den každého má stejně jen čtyřiadvacet hodin!

 

Užijte si odměny

Dělejte věci pěkně postupně a neodbíhejte od rozdělané práce k jiné činnosti. Odškrtnuti splněné položky vám pak poskytne pocit radosti. Nebuďte samozřejmě otrokem svého rozvrhu, ale mějte radost, když se daří!

 

Máte problém s plánováním? Zkuste ZDARMA Google online diář (Google kalendář)

google-kalendar-zdarma

google-kalendar-zdarma

Pokud máte gmail účet (jste zdarma registrováni na gmail.com), začněte využívat google kalendář zde.