Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Fretka - chování v domácím prostředí, vlastnosti fretek

 

fretka-chovani-v-domacim-prostredi-vlastnosti-fretek

fretka-chovani-v-domacim-prostredi-vlastnosti-fretek
Hravé a milé fretky svou povahou i zálibami v lecčems připomínají kočky.   Už před dvěma tisíci lety bylo tohle roztomilé kožešinové zvířátko domestikováno. O jeho hezký kožíšek ale v té době ani tolik nešlo. Po boku lidí se fretky zabydlely především jako zdatní lovci myší a králíků. Zvládaly však i náročnější úkoly, třeba protahování lan  dlouhým potrubím.

___

___

Milá společnost

Ač se dnes ve větší míře fretky stále chovají i v neblaze proslulém kožešinovém průmyslu, postupem času si získaly čestné místo mezi Oblíbenými domácími mazlíčky. Aby ne, jsou to milí a hraví tvorečkové, sice trošku svéhlaví, ale rozhodně dovedou svým majitelům připravit spoustu legrace. Pokud je budete odmala trénovat na na postroj, milerády si s vámi vyrazí i na procházku. Podobně jako kočky, dbají i fretky na čistotu a dovedou se naučit využívat toaletu se stelivem. Když budete záchůdek pravidelně čistit, zamezíte i obávanému zápachu, který u méně čistotných zvířat způsobují pachové žlázky. Většina fretek v dospělosti přestane žlázky úplně používat. V opačném případě je lze jednoduchým operativním zákrokem odstranit.

 

Úctyhodný spáč

Jako správná šelma fretka významnou část dne prospí. Nebude jí tedy nijak vadit, že trávíte celé dny v zaměstnání, spokojí se s vaší pozorností jen několik hodin denně. Po celou dobu by však měla mít přístup k misce s čerstvou vodou a minimálně dvakrát denně musíte fretce dopřát krmení. Nepohrdnou například kočičími granulkami, ale dnes již seženete i suchá krmiva určená přímo pro fretky.