Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Co je to modrý měsíc, modrý úplněk - vysvětlení, definice, čím je magický

co-je-to-modry-mesic-modry-uplnek-vysvetleni-definice-cim-je-magicky

co-je-to-modry-mesic-modry-uplnek-vysvetleni-definice-cim-je-magicky

Modrý měsíc, modrý úplněk - přírodní úkaz, kterému jsou přisuzovány magické schopnosti a ke kterému znovu dojde až za dlouhé tři roky. Ve skutečnosti modrý měsíc a modrý úplněk doopravdy modrý samozřejmě není, je to jen vžité označení pro jev, kdy se v jednom kalendářním měsíci objeví dva úplňky. Původně se přitom takto označovalo něco jiného.

___

___

Kdy k němu došlo a dojde

Modrý měsíc je astronomická zvláštnost, kdy se v jednom kalendářním měsíci objeví dva úplňky. K této výjimečné události dochází zhruba jednou za tři roky, předposlední nastala 31. srpna 2012, pak 31.7.2015, další bude v lednu 2018. Dávné nauky i moderní alternativní směry Modrému měsíci připisují zvláštní schopnosti.

 

Proč je "magický"?

Buddhisté, hinduisté a jogíni jsou přesvědčeni, že blokované čakry, energie nebo silová pole se dají odstranit silou úplňku. Největší intenzitu má tzv. modrý měsíc, událost, k níž dochází zhruba jednou za tři roky. V tomto červenci byl první úplněk byl už 2. 7. a v noci z následujícího pátku na sobotu nás čeká onen druhý úplněk. Zpozornět by měli ti, kdo vyznávají úplňkovou dietu, úplňkový půst, řídí se úplňkem při stříhání vlasů nebo plánování lékařských zákroků. Jeho intenzitu ale pocítí všichni, kdo jsou náměsíční, nebo prostě jen nemůžou v noci spát. Tentokrát to bude chtít prášky na spaní – anebo naopak, zůstat vzhůru.

Indiáni, východní nauky i moderní alternativní směry přisuzují modrému měsíci schopnost transformace. Chcete-li ve svém životě něco změnit, ať už jde o pouhé přání (najít lásku, uzdravit se…) nebo už rozhodnutí (změnit práci), modrý měsíc má energii „nakopnout“ vás kýženým směrem. Správnou meditací dosáhnete rovnováhy mezi duší a tělem, tedy tím, po čem toužíte a tím, kam ve skutečnosti směřujete.

 

Pro "čarodějnice a čaroděje"

Tradice tvrdí, že o Modrém měsíci se může čarovat zcela volně, bez ohledu na jiné okolnosti (konstelace planet, fáze Měsíce atd.). Také se říká, že kouzlo bude mít větší moc.

Též se doporučuje provést velkou očistu polodrahokamů, talismanů a amuletů, které vlastníte či používáte, či provést rituál zaměřený na vlastní očistu. Též jsou vhodné všechny rituály typu “uncrossing” čili na odstranění překážek na vaší cestě. Princip rituálu Uncrossing – tři základní kroky (ve zkratce)

1. Odstranění škodlivých vlivů
2. Vyléčení způsobeného zranění
3. Ochrana před opakováním útoku

První krok zahrnuje pochopení skutečné podstaty problému a její odstranění – to je často to nejtežší, protože lidé si často své problémy hýčkají.
Druhý krok: Po odstranění problému, je čas zahojit způsobené škody, pomoci přizpůsobit se “novému” životu.
Třetí krok představuje prohloubení celého procesu a utvrzení na “správné” cestě.
(Druhý a třetí krok, obzvlášť jestli se jednalo o dlouhodobý problém, vyžadují čast a vytrvalost.)


Modrý úplněk a láska

Zdá se, že nejintenzivněji pracuje modrý měsíc ve prospěch milostných vztahů: Ať už nějaký potřebuje ukončit, začít, nebo změnit jeho směřování. “Podle tantrických tradic je úplněk spojený s energií druhé čakry, která v našem těle ovlivňuje nejen tok vody, krve a lymfy, ale také naše emoce, senzualitu, kreativitu, smyslnost a vášeň."

 


Ve farmářských ročenkách z 19. století z USA ale byl jako modrý úplněk označován třetí úplněk v ročních obdobích, která měla čtyři úplňky (obvykle jsou totiž tři). V roce 1946 ale v astronomickém časopise Sky & Telescope vyšel článek, který tvrdil, že modrý úplněk nastává, když se do jednoho kalendářního měsíce vejdou dva úplňky. Za modrý je tak považován ten druhý.

 

Nesprávná a zamotaná definice se ujala, a ačkoli v časopise Sky & Telescope omyl v roce 2006 vysvětlili a uvedli vše na pravou míru, je už na nápravu zřejmě pozdě.

Modrou barvu na naší jediné přirozené družici večer nehledejte. Stát se to sice může, ale pouze při vysoké koncentraci malých částeček v atmosféře, například při obrovské erupci sopky. CNN uvádí, že k tomu došlo například v roce 1883 po erupci sopky Krakatoa.

Pro astronomy modrý úplněk zajímavý není, vlastně není ani zajímavý svou podobou. Jeho význam spočívá pouze v postavení v kalendáři. Ale jak už tomu bývá zvykem, je opředen řadou pověr. Můžete se tak dočíst, že má magickou sílu, je to vhodná příležitost k bilancování a dokonce vhodný čas na nový začátek. Měl by také přinést šance, které se objeví jednou za život. Opravdu ale není vhodné chodit s tím za astronomy.