Dobrý večer, dnes je sobota 22.6.2024, svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka.

Antikoncepce, antikoncepční metody pro psy, feny, kocoury, kočky

antikoncepce-antikoncepcni-metody-pro-psy-feny-kocky-zvirata
antikoncepce-antikoncepcni-metody-pro-psy-feny-kocky-zvirata
Nečekejte, až vaše psí či kočičí slečna přijde s outěžkem. Najděte vhodnou ochranu včas. Velké starosti nastávají chovateli, když fenka nebo kočička přijdou obtěžkány od neznámého milovníka. Kočičky jsou tvorečkové více než čilí a reprodukce schopní. Už devítiměsíčni kočka se může stát maminkou koťat. Během roku u ní zaznamenáváme dvě až tři období zvýšené pohlavní aktivity a v jednom vrhu může počít až šest mňoukajících uzlíčků. Hafani jsou na tom v otázce reprodukce jen o něco hůř než kočičí národ.
___
___


Pokud nechcete rozmnožovat zástupy toulavých koček a voříšků, měli byste zvážit možnosti zvířecí antikoncepce.

Antikoncepce, antikoncepční pilulky pro psy (feny) a kočky

Stejně jako v humánní medicíně mají i zvěrolékaři k dispozici hormonální preparáty k úpravě říje koček a fen. Jakkoli se tato možnost zdá lákavá, s použitím těchto přípravků jsou veterináři obezřetni. Organizmus fenek i koček je citlivý na zásahy do vnitřní rovnováhy a antikoncepce založena na bázi steroidních hormonů se může neblaze podepsat na důležitých metabolických procesech. Musíme vzít v úvahu vedlejší účinky preparátu k dočasnému zabráněni říje, mezi které patří mimo jiné riziko vzniku zánětu dělohy (pyometry), predispozice pro vznik nádorů mléčné žlázy, stimulace vývoje mléčné žlázy s následnou laktací. Není vhodné hormonální antikoncepci aplikovat ani před první říjí zvířátka. Jeho pohlavní orgány nejsou dozrálé a mohlo by dojít k jejich nevratnému poškozeni.


Kastrace - výhody, nevýhody, kdy kastrovat kočku, fenu

Pokud patříte mezi zastánce názoru, že zvířátko si musí užít, případně že fenka či kočička mají mít alespoň jednou za život potomky, pak na chirurgické řešeni plodnosti zapomeňte. Pokud nemáte chovatelské ambice a neplánujete štěňata či koťata, je vždy lepší přistoupit ke kastraci feny či kočky. Nevhodnější obobdobí pro kastraci je z hlediska minimalizace rizika vzniku nádorů mléčné žlázy mezi první a druhou říjí. Včasná kastrace navíc snižuje riziko vzniku zánětu dělohy či mléčných žláz, zmizí i falešná březost, která některé fenky postihuje pravidelně po každém háráni.

Zákrok prováděný v celkové narkóze není pro organizmus čtyřnožce náročný. Málokdy dochází k pooperačním komplikacím. Po zákroku je nutné zajistit zvířeti doma klid a teplo, umístit je na bezpečném místě. Po kastraci dochází k celkovému zklidnění zvířete, zvýší se mu chuť k jídlu, naopak tělesná aktivita klesá. Důležité je pejska či kočičku po kastraci nepřekrmovat, nejlépe mu podávat speciální granule a zajistit jim dostatek pohybu," nabádá odbornice. Kastrované kočičky a fenky občas trpí také inkontinencí, již lze snadno řešit medikamentózní léčbou.


"Pánská" antikoncepce deslorelin a dočasná neplodnost psů a kocourů díky podkožnímu hormonálnímu implantátu

Zvířecí medicína zase jednou předstihla lidskou. Zatímco po hormonální antikoncepci pro muže není ani vidu, ani slechu, majitelé psů už mohou takový preparát využívat. Možná si ted' řeknete, proč by to dělali, když následky v podobě štěňátek musejí řešit majitelé samic. Jenže efekt preparátu s účinnou látkou jménem deslorelin se neprojevuje jen dočasnou neplodností. Snížení hladiny samičího hormonu má vliv také na chování pejska. Odpadá nepříjemné značkování močí, toulání se za fenkou nebo obskakování kdečeho a kdekoho.
Účinná látka na čas nahrazuje chirurgickou kastraci. Podkožní implantát, který aplikuje veterinář, zajišťuje dočasnou neplodnost po dobu přibližně se sti měsíců. Po této době se hladina hormonů vrátí k normálu a pes může opět plodit potomky. Implantát se po této době samovolně vstřebá.
Použití této hormonální antikoncepce nekončí u psí plodnosti. Umravňuje i papoušky se sebedestruktivními sklony, potlačuje značkování močí u kastrovaných koček či pomočování u kastrovaných fenek. Ba co víc, tato nová látka řeší i opačný problém se zabřeznutím psích slečen. O jeho použití se však vždy musíte poradit s veterinářem.

 

Injekce "po" - potrat, interupce pro feny

Tu a tam se přes ostražitost páníčků stane nehoda a vaši šampionku nakryje láskychtivý voříšek od sousedů. Ani po netřeba házet flintu do žita. Pomoci od nežádoucího problému může injekce s účinnou látkou jménem aglepristan. Preparát představuje moderní metodu, jak předejít nechtěným štěňátkům. Častým důvodem k přerušení březosti bývají zdravotní důvody neba pokročilý věk feny. Podání injekce je pro ně bezpečný způsob interrupce. Ostatní metody dostupné na trhu jsou pro ně nesrovnatelnou zátěží.

Výsledkem aplikace aglepristonu je vstřebání plodu či jeho potrat do sedmi dnů. Březím fenám lze podat injekci až do 45. dne od početí, nicméně z etických důvodů bych doporučovala řešit situaci co nejdříve. O možnosti umělého přerušení březosti byste se měli vždy poradit s veterinářem, který nejlépe posoudí možná rizika.


Hárání, jak poznat ovulaci a plodné dny u feny a kočky

K oplodnění feny může dojít výhradně v době hárání, které se dostavuje zpravidla v půlročních intervalech. Jeho charakteristickým znakem je krvácení z pochvy. V době vrcholu řije, přibližně mezi 9. a 13. dnem od začátku krvácení, se fena stává svolnou k nakrytí. Hormonální změnu lze pozorovat i na jejím chování - často značkuje a stává se neposlušnou.

 


SOUVISEJÍCÍ STRÁNKA: