Dobrý večer, dnes je pondělí 5.6.2023, svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert.

Kastrace kočky, kocoura - cena, ceník, výhody, nevýhody, informace

kastrace-kocky-kocoura-cena-cenik-vyhody-nevyhody-informace
kastrace-kocky-kocoura-cena-cenik-vyhody-nevyhody-informace
Zda necháte kastrovat kočku nebo kocoura záleží na vás. Pokud máte čistokrevnou rasu, nemusí to být vždy rozumný nápad. Pokud ale máte kočku venkovní, která má volný kontakt s otastními kocoury a nebo naopak pokud máte kocoura, který má kontakt s kočkami, může mít kastrace výhody ... ale i nevýhody. Jaká je cena kastrace a jaké jsou výhody a nevýhody se dozvíte zde.
___
___Jednou z nevýhod kastrace je možné tloustutí kočky. Někteří výrobci krmiv ale už dnes nabízí řadu granulí pro kastrované kočky.

Kdy, v jakém věku kastrovat kočku, kocoura a jakým způsobem

Některé zdroje říkají, že ideální věk je 6 měsíců, jiné že 1 rok. Dřívější zákrok je vhodná zejména u kocourků, kteří už začali značkovat své teritorium (hlavně v domácnostech). Nepříjemný pach, který toto provází, může totiž znepříjemnit život každého kočičáře. Nejprve se ale poraďte se svým veterinářem.

Kastrace (u kočky sterilizace) je chirurgický zákrok vyžadující úplnou narkózu. Rekonvalescence u kočky trvá několik týdnů, u kocourka v řádu několika dnů. Dvanáct hodin před zákrokem by neměla kočka nic jíst ani pít, aby nedošlo k vyvrhnutí natrávené potravy v průběhu operace. Kočka by se mohla udusit! Pokud je kočka zdravá, možnost komplikací plynoucích z operace je malá. Po operaci je kočka propuštěna do péče páníčka ještě téhož zde. Po operaci je nutné kočičku kontrolovat než se úplně probere z narkózy (většinou je kočka sledována ještě u veterináře).

Ceník, cena kastrace u kočky, kocoura

 • kastrace kocoura vyjde okolo 300 - 500,- Kč
 • kastrace kočky stojí okolo 800 - 1000,- Kč
Ceny jsou orientační a mohou se u jednotlivých veterinářů lišit. Některá města přispívají majitelům na provedení kastrace. Např. Magistrát města Zlína přispívá na jednotlivé zvíře = kočku 250,-- Kč a  kocoura 100,-- Kč

Kastrace kocoura

Při kastraci se  odstraní varlata ze šourku. Šourek (scrotum) zůstane tedy prázdný. Zákrok trvá několik minut. Rány se obvykle nešijí, šourek se ponechá volně, aby mohl dobře srůst. Po několika dnech se vytvoří strup, který následně odpadne. Už druhý den po zákroku, jsou kocouři většinou schopni normálního pohybu.

Výhody kastrace:

 • Odstraněním varlat je zamezena produkce testosteronu, který způsobuje typické kocouří chování, jako je značkování močí po domácnosti.
 • Je prevencí chorob jako je rakovina.
 • Je prevencí rození nežádoucích koťat
 • Zvyšuje šanci na delší život (kocourek se netoulá a nepere se s ostatními koucoury)

Nevýhody kastrace:

 • Zvyšuje nebezpečí nadváhy, protože snižuje úroveň metabolismu.
 • Redukuje hladinu fyzické aktivity.
 • Znemožňuje vystavování kocoura v jiných kategoriích než v kategorii kocourů kastrovaných

Kastrace kočky neboli sterilizace


Kastraci (sterilizaci) se doporučuje provádět po té, co je kočička poprvé v říji. Kočka je v říji neklidná a hlučná. Je-li zavřená v bytě, velmi ji to frustruje a všemožně se snaží utéct. Říje obvykle trvá jeden až dva týdny. Není vhodné kočku kastrovat (sterilizovat), když je v říji. Zvyšuje se tak riziko většího krvácení. Při sterilizaci jsou podvázány vejcovody, čímž se zamezí zabřeznutí kočky, ale nezamezí se tím říji.

Při kastraci jsou chirurgicky odebrány vaječníky a děloha. Tato operace jsou poněkud složitější než kastrace kocourů a trvají také delší dobu. Je to náročný zákrok, který také vyžaduje delší dobu rekonvalescence. Kočka má ve spodní části břicha stehy. Je dobré kočku kontrolovat, zda si je nevykusuje, popř. může kočce nasadit límec, který jí v tom zabrání.

Výhody kastrace (sterilizace):

 • Odstraní se samičí hormon estrogen a tím se zamezí říji a pohlavním stykům
 • Zamezuje možnost březosti
 • Je prevencí chorob, jako je rakovina vaječníků a dělohy.
 • Snižuje pravděpodobnost rakoviny struků.
 • Je prevencí nežádoucích koťat.

Nevýhody kastrace (sterilizace):

 • Zvyšuje riziko nadváhy, protože snižuje úroveň základního metabolismu.
 • Snižuje úroveň aktivity (ne vždy je to patrné).
 • Znemožňuje chov.

 

Jak rozeznat pohlaví kočky, kocoura - obrázek

 

jak-rozeznat-pohlavi-kocky-kocoura

jak-rozeznat-pohlavi-kocky-kocoura